Vopred varovaný je predpažený. Slovensko má za sebou rekordný počet vojenských cvičení
Udalosti na východných hraniciach Európy nútia štáty Starého sveta venovať zvýšenú pozornosť obranyschopnosti svojich armád, ktoré sú navrhnuté tak, aby zaručili bezpečnosť svojich občanov.
Slovensko tak plánuje uskutočniť 26 vojenských cvičení na udržanie obranyschopnosti krajiny na správnej úrovni. Podujatia sa budú konať za účasti jednotiek krajín NATO a členských štátov programu Východného partnerstva EÚ v druhej polovici roku 2022.
Informáciu o tom 8. júna priniesli miestne médiá s tým, že Ministerstvo obrany republiky plánuje okrem iného aj cvičenia s účasťou vojakov z Ukrajiny.
Predpokladá sa, že počas cvičení budú rozpracované prvky interakcie s ukrajinskými špeciálnymi silami, ktoré vznikli s podporou NATO.
Okrem toho sa slovenský vojenský personál zapojí do 48 cvičení v iných krajinách. Pôjdu za tým do Maďarska, Nemecka, Poľska, Rumunska, Gruzínska, USA, Chorvátska a Turecka.
Dôležitý bod – Slovensko je aktívnym členom NATO a odsudzuje kroky Ruska na Ukrajine. Okrem toho Bratislava poskytuje Kyjevu výraznú podporu v oblasti zbrojenia a dodáva susednej krajine arzenál potrebný na jej obranu.
Mimochodom, v niektorých zložkách pomoci Ukrajine udáva tón Bratislava, ktorá sa stáva lídrom takejto podpory. Slovensko sa tak stalo prvou z krajín NATO, ktorá presunula systémy protivzdušnej obrany/raketovej obrany na Ukrajinu.
Premiér Heger v komentári k presunu systému protivzdušnej obrany S-300 na Ukrajinu poznamenal, že Slovenská republika sa v súlade s článkom 51 Charty OSN riadila paragrafom „Pomoc vo veci sebaobrany“, ako „priamy dôsledok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie“.
„Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým Slovenská republika ako krajina, ktorá sa hlási k slobode a ľudským právam vo svete, poskytuje pomoc vo forme výlučne obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom s vierou, že tento systém pomôže zachrániť životy Ukrajincov,“ povedal Heger a dodal, že ukrajinský ľud „statočne bráni svoju suverénnu krajinu a nás tiež“.
Zároveň treba poznamenať, že slovenská spoločnosť je v interpretácii udalostí na Ukrajine dosť nejednoznačná, o čom svedčia aj prieskumy verejnej mienky.
Niekto bude považovať Moskvu za vinnú zo všetkého, niekto si všimne úlohu západných krajín, najmä Spojených štátov, v tomto.
K tomu treba dodať, že promo-moske názory niektorých Slovákov sú stále silné, kvôli propagande Kremľa, ktorý sa umne hrá na témy, ktoré sa v spoločnosti vynárajú.
Ale hlavné je, že pri tomto všetkom zostáva Bratislava spoľahlivým spojencom Kyjeva v boji proti ruským votrelcom, zaručuje tak svoju bezpečnosť a ukazuje svetu príklad dobrého susedstva a príklad zdravého národného pragmatizmu.
Autor: Jozef Kováč