Na ponosy starostov reagujú Remišová aj Budaj: Tieto tvrdenia sú nepravdivé
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR odmieta tvrdenie starostov, že nepočúva hlas samospráv pri presadzovaní záujmov ochrany životného prostredia. Informovalo o tom tlačové oddelenie MŽP v reakcii na kritiku niektorých starostov, ktorí hovoria o likvidácii slovenských regiónov. Vyzvali ho tiež k rokovaniam.
Tvrdenia starostu obce Dvory nad Žitavou Branislava Becíka o nekomunikácii envirorezortu sú podľa MŽP nepravdivé. „Vedenie MŽP SR pravidelne cestuje po regiónoch Slovenska a diskutuje s primátormi a starostami o najpálčivejších problémoch. Navyše, MŽP SR nedostalo do dnešného dňa výzvu na stretnutie za okrúhly stôl,“ konštatuje tlačové oddelenie.
Približne 60 starostov v piatok na tlačovej konferencii kritizovalo aj rozširovanie chránených území Natura 2000. „Už pri vstupe do Európskej únie sme sa zaviazali k určitým cieľom v oblasti ochrany prírody. V minulosti, keď sa niektoré najcennejšie biotopy zapisovali do siete európskych chránených území, spravidla šlo o také, ktoré sme už chránili,“ podotkol štátny tajomník MŽP Michal Kiča s tým, že sa to má rozšíriť aj na územia, ktoré zatiaľ nemajú zabezpečenú ochranu.
Európska komisia (EK) podľa MŽP očakáva od Slovenska konkrétne kroky v procese dobudovania sústavy Natura 2000, nakoľko ho vníma ako dlhoročný nesplnený záväzok. Ukončenie procesu rozšírenia sústavy považuje EK za nevyhnutnosť, priblížil envirorezort. Poukazuje, že v tomto roku zverejnilo verejné vyhlášky, resp. oznamy s návrhom na zaradenie desiatky nových lokalít do národného zoznamu území európskeho významu. Rovnako doručilo verejné vyhlášky pozemkovým spoločenstvám a všetkým dotknutým obciam, ktoré ich zverejnili na svojich úradných tabuliach.
MŽP zároveň rozumie potrebám samospráv, ktoré dlhé roky zápasia s chýbajúcou kanalizačnou a vodovodnou sieťou, nefungujúcim odpadovým hospodárstvom, a tiež chýbajúcou územnoplánovacou dokumentáciou, ktorá by určila pravidlá rozvoja miest a obcí.
Starostovia asi 60 obcí Slovenska odmietajú likvidačný postup vlády voči samosprávam. V piatok požiadali vicepremiérku Veroniku Remišovú (Za ľudí) a šéfa envirorezortu Jána Budaja (OĽANO), aby ich prizvali za rokovací stôl k viacerým problémom. Obaja ministri podľa nich nerobia nič pre rozvoj vidieka a obyvateľov.
Remišová: MIRRI zaviedlo pri eurofondoch desiatky zmien, starostovia ich ocenili
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR zaviedlo desiatky zmien v riadení eurofondov, aby urýchlilo a zjednodušilo ich čerpanie. Zmeny ocenili aj opoziční starostovia a primátori. V reakcii na kritiku starostov to uviedla vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí).
„Od nástupu našej vlády v marci 2020 sme razantne zrýchlili čerpanie o 2,7 miliardy eur – to sú peniaze, ktoré iba za uplynulý rok a pol išli do regiónov na cesty, školy, škôlky, zdravotníctvo, sociálne služby, boj s pandémiou a podobne,“ poukazuje Remišová. V rámci dodatočnej alokácie protikrízového balíka REACT-EU dostane Slovensko 780 miliónov eur. Na podporu regiónov bolo ďalších takmer 247 miliónov eur. Základným predpokladom na podporu sú kvalitne pripravené projekty s vysporiadanými pozemkami a bez chýb vo verejnom obstarávaní, doplnila Remišová.
Tvrdí, že so starostami a primátormi dávno za rokovacím stolom sedeli. Naposledy sa podľa vlastných slov Remišová stretla so Združením miest a obcí, Úniou miest Slovenska a SK8. Rokovali o nových eurofondoch. „Naším spoločným cieľom je využiť každé euro na riešenia, ktoré zlepšia život ľuďom, pozdvihnú dlhodobo zanedbávané regióny,“ skonštatovala Remišová.
Zdroj: https://www.cas.sk