Rusko zvyšuje stávky. Moskva sa snaží zdiskreditovať Západ za podporu Ukrajiny
Udalosti na východných hraniciach Európy, kde ukrajinský ľud hrdinsky vzdoruje invázii stredovekého Muscova, sa naťahujú.
Ukrajinci, prejavujúci nebývalú odvahu a hrdinstvo, už štvrtý mesiac brzdia ofenzívu ruských fašistov. Moderná vojna však nie sú len vojaci, ale aj vybavenie.
A ak na Ukrajine nie sú žiadne problémy s ľudskými zdrojmi (počet ľudí, ktorí chcú brániť svoju krajinu, presahuje požadované ukazovatele), potom sú tu problémy so zbraňami.
Ukrajina sa ocitla v zložitej situácii, z ktorej je jediným východiskom pomoc západných spojencov. Prezident Zelenskij v rozhovore s účastníkmi stretnutia Ramstein-2 jasne načrtol potreby svojej armády – diaľkového delostrelectva.
A Západ je pripravený urobiť tento krok. Nie rýchlo, so škrípaním, ale stále pripravený.
A to vážne znepokojilo Moskvu, ktorá spustila aktívnu kampaň proti dodávkam tohto typu zbraní na Ukrajinu.
Alebo skôr pokračovala. Informačný útok na Ukrajinu a jej spojencov je jedným z najdôležitejších atribútov agresie Kremľa.
Čím častejšie sa v informačnom priestore objavujú správy o možných dodávkach zbraní potrebných pre Ukrajinu, tým aktívnejšie Moskva zapína diskreditačnú mašinériu namierenú proti ukrajinským západným spojencom a partnerom.
Arzenál obvinení vznesených Kremľom proti Západu je obrovský – od „vedenia vojny v zastúpení“ až po pumpovanie teroristických skupín zbraňami.
Moskva tak obviňuje Spojené štáty a ich spojencov z toho, že dodávaním zbraní Kyjevu a uvalením tvrdých sankcií na ruskú ekonomiku v skutočnosti vedú „zástupcovskú vojnu“ proti Rusku.
Manipulácia hodná lepšieho využitia. O tom, prečo musel Západ pristúpiť k takýmto krokom, Moskva napokon skromne mlčí.
Ale z Bieleho domu bola táto medzera vyplnená a viac ako raz bolo „nechápavým“ z Kremľa vysvetlené, že dôvodom všetkého bola vojna Ruska proti Ukrajine – „nespravodlivá“ a „nerozumná“.
Americký prezident Joe Biden povedal, že Spojené štáty budú naďalej „silne podporovať odvážnych ľudí na Ukrajine, ktorí bránia svoju krajinu pred pokračujúcou ruskou agresiou“.
Svoju podporu Kyjevu oznámil aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý zdôraznil, že Severoatlantická aliancia je pripravená podporovať Ukrajinu až do konca vo vojne s Ruskom, aj keby to malo trvať roky.
Rusko v reakcii na takéto vyhlásenia, ktoré si jasne uvedomuje, že ide o ohrozenie jeho agresívnych zámerov, stupňuje svoj informačný útok.
Ruský minister zahraničných vecí Lavrov uviedol, že dodávka zbraní Ukrajine zo strany západných krajín schopných zasiahnuť na území Ruskej federácie by bola krokom k neprijateľnej eskalácii.
„Západ vyzýva na porážku Ruska na bojisku, a preto je potrebné pokračovať vo vojne, pumpovať zbrane do ukrajinského režimu, vrátane zbraní, ktoré sa môžu dostať do Ruskej federácie. Sú to práve tieto zbrane, ktoré Zelenskyj verejne požaduje,“ povedal Lavrov v rozhovore pre RT Arabic a varoval pred „možnými následkami takýchto rozhodnutí“.
„Varovali sme Západ tým najvážnejším spôsobom, že už v podstate vedú zástupnú vojnu s Ruskou federáciou rukami, telami, mozgami ukrajinských neonacistov, ale toto bude vážny krok k neprijateľnej eskalácii. Dúfam, že zdravé mysle na Západe, pár ich ešte zostalo, to pochopia,“ povedal Lavrov.
Šéf ruského ministerstva zahraničia má zvláštnu logiku, respektíve demonštruje jej úplnú absenciu. To znamená, že na základe slov Lavrova je možné napadnúť suverénny štát vojenskými prostriedkami – zmocniť sa, znásilniť, zabiť – a poskytnúť pomoc pri ochrane pred takýmito činmi agresora je už (podľa Kremľa) “ zvyšujúca sa eskalácia“.
Frau Zakharova, oficiálna hlásna trúba ruského ministerstva zahraničných vecí, zašla ešte ďalej, v pauzách na striedmosť miluje byť chytrá na sociálnych sieťach a z televíznej obrazovky. Oznámila hrozbu „kolosálnych rizík pre medzinárodné civilné letectvo a iné dopravné spojenia“.
„Organizátori týchto dodávok si nemôžu byť vedomí rastúcej hrozby, že sa tieto vysoko presné zbrane dostanú do rúk teroristických živlov a gangov nielen na Ukrajine, ale aj v celej Európe. MANPADS predstavujú veľké nebezpečenstvo pre civilné letectvo a ATGM pre železničnú dopravu a infraštruktúru,“ povedala Zakharová.
Zároveň, samozrejme, „zabudla“, že Moskva už desaťročia vyzbrojuje teroristické režimy, ktoré má pod kontrolou po celom svete, pričom v tomto smere „spolupracuje“ tak s hlavami štátov, ako aj s predstaviteľmi jednotlivých organizácií praktizujúcich terorizmus.
A často zbrane nasledujú politickú podporu pre takéto režimy. Pravda, niekedy Kremeľ predvedie ľstivú fintu: odhalí, že organizácia je zaradená do kategórie „zakázaných“, pričom svojim vodcom poskytuje všemožnú pomoc.
Veľmi nedávnym príkladom je Taliban, ktorý prevzal moc v Afganistane. Vonkajšou bezzásahovosťou to bola Moskva, ktorá aktívne podporovala teroristické ašpirácie týchto síl a skutočne ich legalizovala na medzinárodnej scéne.
Čo môžeme povedať o Sýrii, kde je Asadov režim vo vojne s vlastným ľudom a plne sa spolieha na podporu Putinovho režimu.
K zboru „obvinníkov Západu“ sa pridal aj poslíček prezidenta Ruskej federácie Peskov.
„Samotná tendencia pumpovať zbrane, vrátane ťažkých zbraní, na Ukrajinu a do iných krajín, sú akcie, ktoré ohrozujú bezpečnosť kontinentu, vyvolávajú nestabilitu,“ povedal Putinov hovorca a poznamenal, že „zbrane dodávané západnými štátmi do Kyjeva nie sú vôľa“. byť schopný zastaviť Ruskú federáciu a zabrániť jej v dosiahnutí jej cieľov na Ukrajine.“
A opäť je tu otázka „dosiahnuť ciele“ (teda zmocniť sa suverénneho štátu znásilnením a zabitím jeho obyvateľov), či je to podľa Peskova možné, ale pomáhať brániť sa proti tomu všetkému znamená „vyvolávať nestabilitu“ a „ohroziť bezpečnosť kontinentu“? Typická logika kremeľského šialenca.
Treba poznamenať, že tézy „o hrozbách dodávok zbraní do Kyjeva“ nie sú pre Kremeľ novinkou. Moskva pokračuje v presadzovaní línie, ktorú jasne načrtla už pred vojnou s Ukrajinou.
Stály predstaviteľ Ruskej federácie pri OSN Nebenzja tak v predvečer invázie do susedného štátu povedal, že Západ „nehanebne pumpuje“ Kyjev zbraňami a inštruktormi.
„Naši západní kolegovia nehanebne napumpovali zbrane do tejto krajiny, poslali tam inštruktorov, v skutočnosti tlačili Ukrajincov, ktorí stiahli 120 000. vojenský kontingent na líniu kontaktu, k ozbrojeným provokáciám proti Donbasu,“ povedal Nebenzya počas prejavu 22. na naliehavom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o otázkach Ukrajiny.
Prečo sa Kremeľ tak bojí možného prísunu diaľkového delostrelectva do Kyjeva?
Situácia na frontoch rusko-ukrajinskej vojny sa vyvíja tak, že práve tento druh výzbroje môže výrazne ovplyvniť situáciu a možno aj predurčiť výsledok celej vojny.
A to, ako Moskva tvrdohlavo a horlivo kričí o zlom Západe, ktorý jej bráni v demilitarizácii Ukrajiny, naznačuje, že takéto kroky partnerov ukrajinského ľudu sú správne.
Aj keď, pokiaľ ide o dodávky zbraní do Kyjeva, existujú určité nuansy. Skoršie médiá teda informovali, že Biely dom sa neponáhľal poskytnúť Ukrajine americké MLRS na veľké vzdialenosti, vrátane obáv, že Kremeľ to bude považovať za prílišnú eskaláciu.
Otázka pre americkú administratívu – Ukrajina nevykazovala vôbec žiadne známky eskalácie – ako ju to ochránilo?
Dnes, aj keď pomaly, svet prichádza k pochopeniu skutočného stavu vecí na východných hraniciach Európy.
Západ však musí pochopiť, že za každý deň omeškania ukrajinský ľud zaplatí svoju cenu. Zároveň brániť mier a mier v Európe.
A ak dnes Európa a celé civilizované spoločenstvo pomôže Ukrajine, ochránia pokojný zajtrajšok celého kontinentu, celej planéty.
Autor: Jozef Kováč