Komentáre

Nová téma – staré metódy. Kremeľ pokračuje vo vydieraní sveta

Moskva je pripravená „výrazne prispieť“ k prekonaniu globálnej potravinovej krízy. Uviedol to ruský prezident počas telefonického rozhovoru s talianskym premiérom Mariom Draghim.

Za hlavnú podmienku Putin označil zrušenie sankcií uvalených na Rusko Západom.

„Prezident zdôraznil, že Ruská federácia je pripravená významne prispieť k prekonaniu potravinovej krízy prostredníctvom vývozu obilia a hnojív, s výhradou zrušenia politicky motivovaných obmedzení zo strany Západu,“ uviedla tlačová služba Kremľa.

„Politicky motivované“ – tak Moskva charakterizuje obmedzenia, ktoré si sama kladie. Akoby neexistovala anexia Krymu a destabilizácia na východe Ukrajiny.

Akoby neexistovala žiadna rozpútaná vojna proti „bratskému ľudu“, z ktorých viac ako 5 miliónov sa v dôsledku toho stalo utečencami, ktorí opustili svoju vlasť. A to nepočítam milióny migrantov na Ukrajine. Akoby svet nevidel, čo Rusko urobilo v Buche, Mariupole, Charkove atď.

A teraz, „ruský svet“, kráčajúci po planéte, nesie globálnu perspektívu – svetový hlad. Zároveň pokračuje v cynickom vyhlasovaní „pripravenosti na dialóg“.

Presne to povedal tento týždeň námestník ruského ministra zahraničných vecí Rudenko, pričom poznamenal, že Moskva je „pripravená na dialóg o vyriešení situácie s loďami s obilninami zablokovanými v ukrajinských prístavoch“, a za podmienku na to označil aj zrušenie sankcií.

„Riešenie potravinovej otázky si vyžaduje komplexný prístup, vrátane odstránenia sankčných obmedzení, ktoré boli uvalené na ruský export a finančné transakcie. Vyžaduje tiež, aby Ukrajina vyčistila všetky prístavy, v ktorých kotvia lode. Rusko je pripravené poskytnúť potrebný humanitárny prechod, čo robí každý deň,“ povedal politik.

V Spojených štátoch si vypočuli odkaz Moskvy – ministerstvo zahraničia uviedlo, že Spojené štáty „nezrušia sankcie v reakcii na prázdne sľuby“ a neurobia tak, kým bude vojna na Ukrajine pokračovať.

Pravda, takáto pozícia sotva vyhovuje tým krajinám, ktoré sú veľmi závislé na dodávkach obilia od bojujúcich strán. Okrem toho, ak ich Moskva „naozaj pýta“.

Vedúci Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie. Lavrov žiada africké krajiny, aby ovplyvnili Západ, aby zrušil jednostranné sankcie voči Ruskej federácii.

To akosi nezapadá do bravúrnych vyhlásení kremeľskej kliky, ktorými už vyše sedem rokov kŕmi svoje obyvateľstvo – „sankcie nás posilňujú“.

Substitúcia dovozu sa mala v Rusku stať takmer národnou myšlienkou, no zrejme sa tak nestalo. A teraz je taký „úctyhodný“ šéf diplomatického oddelenia Ruskej federácie nútený tvrdo vyhlásiť, požadovať a pohnúť obočím a žiadať Afriku, aby ovplyvnila Západ.

A žiadosť našla svojho adresáta – šéf Africkej únie Maki Sall sa mieni domáhať od Ruskej federácie a Ukrajiny odblokovania exportu obilia. Koniec koncov, niektoré časti Afriky už teraz pociťujú dôsledky prerušenia dodávok potravín z Ukrajiny.

Práve za týmto účelom politik v blízkej budúcnosti navštívi Rusko a Ukrajinu. „Požadovali sme prímerie, ukončenie vojny a uvoľnenie všetkého jedla, aby svet po dvoch rokoch COVID a takmer troch mesiacoch vojny nepoznal hlad,“ povedal Sall.

Podľa Organizácie Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo je takmer polovica z 54 krajín Afriky závislá od ukrajinského dovozu pšenice.

Zdá sa, že Kremeľ si našiel iný spôsob nátlaku. A ak Európa, Moskva žmýka ropu a plyn, potom africké krajiny, Putin sa rozhodol vydierať strachom z hladu.

Ak vezmeme do úvahy, že pre Kremeľ už dávno neexistuje nič také ako „červené čiary“, jedna vec je jasná – Ruská federácia sa nezastaví pred ničím. Okrem toho je používanie hladu ako zbrane tradičnou praxou Moskvy.

Aj keď Putin ako skúsený terorista určite chápe, že každé vydieranie funguje, pokiaľ je možnosť zvýšiť sadzby. Ale kde presne, hranica týchto sadzieb pre Kremeľ je rečnícka otázka.

Na druhej strane, pokiaľ je ten istý Západ pripravený zabrániť prípadnému hroziacemu hladomoru. Čo môže urobiť Amerika a Európa a čoho sa môže Moskva vzdať?

Niet pochýb o tom, že Putinovým konečným cieľom je Západ. Afrika v tejto situácii pôsobí ako rukojemník v rukách Kremľa. Skúsený dôstojník FSB šikovne využíva metódy teroru celého kontinentu na dosiahnutie svojich schizofrenických cieľov.

A tu je dôležité nájsť rovnováhu medzi ľudskosťou – zabrániť vzniku hladu a hlavným pravidlom zaobchádzania s teroristami, ktoré hovorí – nemôžete nasledovať vedenie zločinca.

Pretože keď terorista dostane, čo chce, pochopí účinnosť svojich metód a bude ich naďalej používať. Kým nebudete izolovaní.

Aká bude reakcia civilizovanej časti planéty, ukáže čas, no Západ toho má veľmi málo. Každá hodina približuje svet k hladovaniu a Moskva si to dobre uvedomuje.

A ruský „vážny príspevok“ ku globálnej potravinovej kríze, na ktorú Kremeľ vyjadruje pripravenosť, v súčasnosti nespočíva v jej prekonaní, ale v jej vytvorení a privedení na kontinentálne a dokonca planetárne parametre.

Moskva miluje globálnosť. Ako na to zareaguje svetové spoločenstvo a ako súčasný systém hodnôt dokáže ochrániť ľudstvo pred činmi maniaka sediaceho v Kremli, o ne úplne zbaveného a zavaleného len vlastnými ambíciami.

Možno nastal čas vyvodiť závery a vybudovať nový systém vzťahov, kde vyvrheli ako kremeľská klika nebudú môcť terorizovať svet.

Zdá sa, že ľudstvo stojí na prahu nového svetového poriadku. A veľmi by som si prial, aby sa v ňom všetci nasýtili a žili pod pokojným nebom.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com