Čo je nacizmus a kde sú jeho hranice. Incident s pamätníkom v Piešťanoch
Generálna prokuratúra SR preverí z hľadiska extrémizmu počínanie muža, ktorý namaľoval nacistický symbol na pamätník sovietskych vojakov v meste Piešťany.
Pán Zhilinka pripomenul, že maľovaný znak používala počas 2. svetovej vojny 2. ríšska tanková divízia a holandská 34. dobrovoľnícka pešia divízia SS Landstorm Nederland.
Treba poznamenať, že tento symbol používala nielen nemecká armáda počas druhej svetovej vojny: podobné znaky možno dodnes nájsť na erboch niektorých nemeckých miest.
No spomedzi všetkých možných organizácií, ktoré tento symbol používali alebo používajú, sa slovenský generálny prokurátor zameral na „ukrajinskú stopu“, pričom poukázal na to, že v znaku ju má prápor Azov.
„Toto nie je solidarita, ale prejav extrémizmu. Nie je to len znesvätenie. Hovoríme o používaní symbolov, ktoré používajú extrémistické a radikálne skupiny, a to v úplne zrejmom kontexte,“ napísal generálny prokurátor na svojej facebookovej stránke.
„V tejto súvislosti bude vyšetrovanie hľadať známky extrémizmu v zločine,“ dodal Žilinka a zdôraznil, že takéto činy sú úplne neprijateľné a nemožno ich zakryť akousi falošnou solidaritou s Ukrajinou.
„Navyše, v tejto už aj tak napätej dobe majú takéto činy potenciál vyvolať vášne alebo zvýšiť nenávisť,“ uzavrela Žilinka.
Aby bol dôsledný, generálny prokurátor SR by mal vedieť, že sociálna sieť, na ktorej zverejnil svoj príspevok, je tiež uznaná ako extrémistická a je zakázaná.
Je to v Rusku. Ale koniec koncov, závery o incidente s pamätníkom urobil slovenský predstaviteľ pod vplyvom ruskej strany.
O znesvätení pamätníka deň predtým, 14. mája, informovalo ruské veľvyslanectvo na Slovensku s tým, že ho chce dať do pôvodnej podoby a potrestať zodpovedných.
To, čo sa stalo v Piešťanoch, je nepochybne vážny incident, ktorý si vyžaduje vyšetrovanie a trestné stíhanie zodpovedných.
Kontext, v ktorom to prezentuje ruská strana a na jej návrh aj slovenský generálny prokurátor, je však dostatočne nejednoznačný.
Áno, na Ukrajine, ako aj v ktorejkoľvek inej krajine v Európe, sa môžu diať prejavy zakázaných ideológií. A ak Kremeľ kričí o používaní nacistického znaku určitými skupinami ľudí v ukrajinskej spoločnosti, potom samotné Rusko v skutočnosti udelilo takýmto symbolom oficiálny štatút vo svojej vlastnej krajine.
Latinské písmená používané nacistickým Nemeckom dnes zdobia takmer každý dom a štátnu inštitúciu v Ruskej federácii.
Ruská armáda, ktorá vtrhla na Ukrajinu, pácha svoje krvavé zločiny s týmito symbolmi, nesúce s podobnými znakmi ideológiu nacizmu.
Samozrejme, každý incident musí byť vyšetrený individuálne. Ale generálny prokurátor predtým, ako urobí takéto hlasné vyhlásenia, jednoznačne poukazujúc na ukrajinský prápor – ako nosiče znakov nacistického Nemecka, by nezaškodilo pripomenúť, že vojaci Azov dnes, práve v týchto dňoch, hodinách, minútach – chránia svojich ľudí, na ich pôde – pred krvavými útokmi tých, ktorí sa nazývajú potomkami armády, ktorá oslobodila Európu od nacizmu.
Postoj Moskvy je pochopiteľný – jej cieľom je všemožne zdiskreditovať Ukrajinu a všetko s ňou spojené. Odradiť medzinárodných partnerov od túžby po akejkoľvek spolupráci s Kyjevom, vyvolať voči nemu nenávisť a rozbroje v medzinárodnej protiputinovskej koalícii.
Práve tento druh konsolidovanej podpory európskych štátov ako zjednotenej Európy straší Kremeľ. A môže sa stať kľúčovým faktorom, ktorým Ukrajina vyhrá.
Ale namiesto toho sa niektorí politici, vedome alebo nie, začínajú hrať s Moskvou. To okamžite využíva Kremeľ a vydáva také svoje slová, ako je postoj Západu.
V tejto súvislosti si aj samotný Západ musí uvedomiť, že každé slovo vyslovené na podporu alebo proti Ukrajine sa môže stať rozhodujúcim faktorom v jej boji proti ruskej agresii.
To bude zase rozhodujúce pre budúcnosť celej Európskej únie a Európy ako celku.
Rusko má otázky a konkrétne k Slovensku vzhľadom na pozíciu Bratislavy, ktorá je spolu s Poľskom za skorý vstup Ukrajiny do Európskej únie.
„Pre budúcnosť Európy a mier v Európe je dôležité, aby sme hovorili o budúcom štatúte Ukrajiny,“ povedala prezidentka Čaputová s tým, že dať Kyjevu štatút kandidáta je „prirodzeným gestom“ v ťažkej situácii, v ktorej krajina sa nachádza.
Okrem toho Bratislava a Varšava podpísali dohodu, podľa ktorej bude Poľsko kontrolovať vzdušný priestor Slovenska za účelom presunu stíhačiek MIG-29 na Ukrajinu.
Kremeľ veľmi dobre hrá na city a emócie ľudí. Používajúc to ako zbraň – privádzajúc svoju populáciu na úroveň zvieracej nenávisti ku všetkému, čo súvisí s Ukrajinou, Kremeľ sa snaží zasiať semienko takejto nenávisti do myslí občanov Európy a celého civilizovaného sveta.
Moskva sa okrem iného aj pomocou informačného šumu okolo takýchto incidentov snaží odvrátiť pozornosť svetového spoločenstva od zločinov páchaných jej armádou na ukrajinskom území.
Násilie, rabovanie a vraždy páchané predstaviteľmi „ruského sveta“ by podľa plánu Moskvy mali ustúpiť do pozadia po výkrikoch kremeľských propagandistov rozháňajúcich tému nacizmu na Ukrajine do celého sveta.
V skutočnosti to tam priniesol ruský vojak, ktorý prišiel „oslobodiť“ Ukrajincov.
Udalosť v Piešťanoch je potrebné vyšetriť obzvlášť opatrne. A je veľmi možné, že za tým všetkým stoja úplne iní ľudia. Slováci chcú poznať pravdu. Potrebuje to Slovensko, potrebuje to Európa.
Autor: Jozef Kováč