V Bratislave vznikol ukrajinsko-slovenský dom. Deťom pomôže zabudnúť na hrôzy vojny
Svoje pocity, bolesti či hnev možu dať deti z Ukrajiny na papier, hovoria dobrovoľníci z nového komunitného centra.
Dobrovoľníčka Aľa v červenom kroji víta matky s deťmi. Ukazuje im miesto, kde sa môžu zložiť, nástenku s podujatiami a ponúkne im pasku, veľkonočný chlieb. Náš rozhovor preruší v momente keď vidí, že prichádza ďalšia matka. Za ruku drží chlapca. Práve tí najmenší si so sebou z Ukrajiny nesú mnohé bolesti a traumy. Nachádzame sa v novom komunitnom dome v bratislavskom Novom Meste, kde týmto ľuďom poskytujú pomoc.
Umenie, ktoré deťom pomáha
Jedným zo spôsobov, ako uvoľniť stres, vyrovnať sa s negatívnymi pocitmi či hnevom je arteterapia, teda terapia umením. Práve túto formu úľavy môžu absolvovať deti v centre. V tej chvíli ich majú v rukách profesionáli, teda psychológovia. „Je to veľmi dôležité. Deti prišli z Ukrajiny a sú vystresované, počúvajú stále od dospelých, čo sa deje,“ hovorí dobrovoľníčka Aľa
Hoci Aľa nie je psychologička, hovorí, že v mnohých prípadoch ňou byť musí. Deti často nevedia opísať, čo cítia, uzatvárajú sa a práve papier a ceruzky či plastelína im môžu pomôcť. Rodičom v centre radia, aby sledovali menej správ z Ukrajiny. „Keď je dieťa tu v našom dome, mama si môže pozrieť správy, poplakať si, byť sama a dieťa to nebude vidieť,“ hovorí Aľa.
Psychologička Katarína Kožová z Linky pre deti a mladých ľudí vysvetľuje, že arteterapia má obrovský potenciál. Výtvarné umenie umožňuje vyjadriť pocity a myšlienky spôsobom, ktorý pre deti nie je taký náročný, ako keby o nich mali hovoriť. „Pri arteterapii dochádza k pozitívnemu uvoľneniu, k relaxácii a zmazáva sa pri nej aj jazyková bariéra, s ktorou sú mnohé deti prichádzajúce z Ukrajiny konfrontované,“ vysvetľuje Kožová.
Do centra denne chodí pomáhať približne päť až desať dobrovoľníkov a dobrovoľníčiek. Jednou z nich je psychologička, ktorá utiekla z Ukrajiny. Teraz pracuje pre centrum a má na starosti ženskú skupinu, s ktorou sa rozprávajú o vojne. „Práve dnes k nám prišla žena z Kyjeva, ktorá bude mať na starosti deti. Sú tu aj ukrajinskí umelci, ktorí nám robia program,“ menuje Anna Shvachka z občianského združenia Sme spolu. Kým dobrovoľníci a psychológovia asistujú deťom pri arteterapii, dospelí zatiaľ môžu absolvovať rôzne workshopy či informačné podujatia.
V sobotu ráno sa v centre venujú deťom od troch do piatich rokov. Spolupracujú s ukrajinskou školou v Bratislave, ktorá túto skupinu vedie. Od mája by mali začať kurzy slovenčiny pre staršie deti a dospelých, na to však budú potrebovať slovenských dobrovoľníkov. Tí im zatiaľ chýbajú.
Do centra sa chystajú aj zástupcovia britského veľvyslanectva. Utečencom chcú vysvetliť pravidlá, ako cestovať v prípade záujmu do Veľkej Británie. Centrum tiež upozorňuje rodičov, že nemôže fungovať ako materská škola. V prípade, že je pripravený pre deti workshop, rodičia si za ten čas môžu ísť vybaviť potrebné veci.
Slováci za pomoc nezaplatia nič
Starosta bratislavskej mestskej časti Nové Mesto Rudolf Kusý potvrdil, že mesto zobralo na seba náklady za energie. „Časť ľudí je už trochu alergická, povedzme si na rovinu, na pomoc Ukrajincom, tak chcem povedať, že kvázi nás to nič nestojí.“
Komunitné centrum totiž vzniklo už v minulosti vďaka eurofondom. Teraz sa len pretransformovalo do ukrajinsko-slovenskej podoby. K dispozícii sú kancelárie, spoločné priestory, sprchy, toaleta či kuchynka.
Ukrajinsko-slovenský dom nie je určený len pre ľudí, ktorí utekajú z Ukrajiny. Prísť môže ktokoľvek. Otvorený je každý deň od deviatej ráno do piatej poobede. „Kým doteraz bola celá situácia v znamení pomoci, keď sme riešili otázku ubytovania, jedla, bezpečia, tepla, hygienických potrieb, jednoducho tých základných ľudských potrieb, tak situácia sa postupne mení. Podľa starostu by teraz mala spoločnosť pristúpiť k integrácii utečencov a toto by mohol byť prvý krok.
Súčasťou nového ukrajinsko-slovenského domu má byť aj miestna komunita. Centrum budú viesť práve Ukrajinci. „Chceme, aby robili aktivity, ktoré považú za zmysluplné,“ dodáva starosta Kusý.
Zdroj: https://www.aktuality.sk