Minister Budaj: Ľudia odovzdali už 40-tisíc zálohovaných fliaš a plechoviek
Od spustenia systému zálohovania pet fliaš a plechoviek 1. januára ich už ľudia odovzdali viac ako 40.000.
V diskusii v TASR TV to konštatoval minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). „Celkovo ide o 2400 produktov a toľko je aj čiarových kódov, ktoré automat rozlišuje a po ich prečítaní vám vráti zálohu. Odberných miest, kde tieto obaly môžete vracať, je na celom Slovensku zatiaľ 1936,“ dodal Budaj, podľa ktorého je zavedenie zálohovania na tieto produkty ukážkou úspešnej spolupráce medzi štátom a súkromným sektorom.
Predajne s plochou nad 300 štvorcových metrov musia mať povinne automat na vracanie pet fliaš a plechoviek. Menšie predajne môžu bezplatne získať skener, ktorý po načítaní čiarového kódu odobratej pet fľaše umožní preplatiť predajni zálohu. „Od januára začali vyrábať len zálohované fľaše, ale, samozrejme, vo veľkoskladoch sú stále desaťtisíce nezálohovaných. Termín, odkedy sa už nesmie zjaviť žiadna nezálohovaná fľaša, je polovica roka,“ povedal minister.
Dôvodom, prečo sa Slovensko rozhodlo ísť touto cestou, je podľa neho poznanie, že separácia pet fliaš dosiahla svoje limity a na výraznejšie odľahčenie životného prostredia stačiť nebude. V tejto súvislosti pripomenul množstvo plastov, ktoré aktivisti každoročne vynášajú z lesov, jazier a riek. „Keď sa pet fľaša rozbije, vzniká veľmi nebezpečný mikroplast, ktorý sa dostáva do rýb a cez ryby do ľudských organizmov,“ pripomenul Budaj.
Pri obrovských množstvách produktov tohto typu podľa neho aj relatívne malé percento neprispôsobivých alebo nezodpovedných občanov môže spôsobiť veľké environmentálne škody. Keď však bude mať prázdna pet fľaša hodnotu 15-centovej zálohy, budú mať podľa neho skôr tendenciu odniesť ju z lesa a vybrať si zálohu, ako ju tam vyhodiť. „Otvorene poviem, že rátam aj s tým, že niektorí z tých, čo doteraz prírodu špinili, začnú, naopak, plechovky a pet fľaše zbierať, lebo tých 15 centov stojí za to,“ povedal minister.Do realizačnej fázy sa dostala aj reforma národných parkov. Zriadenie deviatich správ národných parkov ako samostatných organizácií ochrany prírody a krajiny sa udeje k 31. marcu. Bude sa na ne delimitovať správa majetku štátu v národných parkoch v štvrtom a piatom stupni ochrany. Podľa Budaja je dôležité, aby presun správy majetku na národné parky prebehol korektne.
Zdroj: https://www.cas.sk