Odborníci na rovinu: Ako budeme cestovať na dovolenky? Slová infektológa Sabaku Slovákov potešia!
Začínajú sa prípravy na cestovanie do zahraničia. Mnohí Slováci si kladú otázku, či si spolu s deťmi budú môcť užívať lyžovačku počas jarných prázdnin, alebo či nebude rizikom vybrať si letnú dovolenku mimo domoviny už teraz.
Hoci odborníci odporúčajú relaxovať radšej na Slovensku, v lete by už situácia mala byť pokojná a cestovanie do zahraničia by nemalo byť žiadny problém. Nový Čas zisťoval, či ešte hrozí zatváranie krajiny a s čím treba rátať pri opustení krajiny.
Cestovný ruch je jedným z tých odvetví, ktoré dostali najviac na frak, hoci plynúca štátna pomoc im ako-tak vykryla straty. Nevýhodou podľa šéfa Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a agentúr (SACKA) Romana Berkeša je, že u nás veci nie sú dostatočne komunikované v predstihu.
„Máme skúsenosti aj z tejto zimnej sezóny, že klienti majú obavy rezervovať si pobyt na Slovensku práve z dôvodu nejasnej komunikácie pravidiel a podmienok. Rozhodovali sa častejšie pre zimné a lyžiarske pobyty v zahraničí, kde boli opatrenia komunikované jasnejšie,“ uviedol pre Nový Čas s tým, že záujem je o lyžovačky v Rakúsku, Taliansku či vo Francúzsku. Z exotických destinácií letí Omán, Dubaj a Maldivy.
Aké bude leto?
Pomaly sa rozbieha aj predaj tzv. first minute. Zrejme aj vďaka faktu, že v lete výskyt ochorení enormne klesol, bude záujem o letné destinácie väčší ako za posledné 2 roky. „Klienti si uvedomujú, že záujem o cestovanie narastá celosvetovo a dá sa predpokladať, že mnohé obľúbené destinácie môžu byť už čoskoro vypredané. Aj v túto letnú sezónu sa dajú očakávať opatrenia v hoteloch, ktoré fakticky zvýšia úroveň pobytu, ako zvýšený nárok na hygienu, menší počet ubytovaných hostí, menej ľudí pri bazénoch a na plážach, zvýšená obsluha v reštauráciách,“ tvrdí šéf SACKA.
Lyžovať aj do Rakúska
Hoci sa na nás valia strašidelné správy o omikrone a v nasledujúcich týždňoch očakávame pribúdanie prípadov, zatvorenie krajiny či sprísňovanie pravidiel sa v rámci EÚ nechystá. „Preto by som sa nebála ísť lyžovať napríklad do Rakúska. Čo sa týka letnej dovolenky, teoreticky si ju už ľudia môžu objednať aj v predstihu,“ hovorí epidemiologička Henrieta Hudečková s tým, že skúsenosti z uplynulých rokov ukazujú, že v lete je vírus vždy na ústupe. Jednou vecou nás však nepoteší. „Myslím si, že nosenie respirátorov na letisku či v lietadle bude na mieste, aj keby bol neviem aký pokoj. Tie budú našou súčasťou na niektorých exponovaných miestach asi dlhší čas,“ dodala.
– Vo februári očakávame, že tu budeme mať desaťtisíce nakazených, budeme tu mať najväčší infekčný tlak, ale kto sa nakazil a už prekonal omikron, tak podobne aj ako zaočkovaný môže ísť na lyžovačku. Problém však môže byť, že vypadnú ľudia v službách a nebude mať kto slúžiť v rámci hotela. Očakávame, že v karanténe skončia celé kolektívy zamestnancov.
Z hľadiska zdravotných ťažkostí by som určite odporúčal viac dovolenku na Slovensku ako v zahraničí. Čo sa týka leta a už vlastne aj neskorej jari, myslím si, že to už bude v poriadku, a preto by som sa nebál zabezpečiť si dovolenku už teraz. Ochorenie už bude na ústupe a budeme žiť úplne normálne.
Považujete súčasné nastavené pravidlá v súvislosti s cestovaním do zahraničia za dostatočné pred úplným rozšírením omikronu?
– Súčasné pravidlá sú podľa mňa dostatočné, len je dôležité ich aktívne kontrolovať. Mám na mysli napríklad pravidelné kontroly na hraniciach pre ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko, podobne ako to majú susedia v Rakúsku, ale aj kontrolu karantény, či možnosť využiť dáta o pobyte občanov od mobilných operátorov.
Malo by podľa vás sprísniť Slovensko režim pri príchode zo zahraničia?
– Touto otázkou sa primárne vždy zaoberá konzílium odborníkov a následne ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo vnútra, pod ktoré spadá hraničný režim. Rezort diplomacie je v tomto procese len akýmsi „poštárom“, ktorý zbiera informácie o aktuálnych opatreniach v zahraničí a súčasne informujeme o našich opatreniach partnerov v EÚ a vo svete, no najmä občanov v zahraničí.
Kedy prehodnotíme, resp. zrušíme povinnú karanténu pre očkovaných z krajín, ako je Juhoafrická republika, ktorú sme zaviedli ako ochranu pred omikronom? Ten je už vlastne aj v iných krajinách, po príchode z ktorých nie je karanténa.
– Podľa mojich informácií sa táto téma riešila aj na koaličnej rade a následne vláde SR. Údajne sa dohodlo zrušenie tejto povinnej karantény a táto skutočnosť by mala byť zahrnutá aj vo vyhláškach ÚVZ SR (vyjde ich viacero súčasne), ktoré ÚVZ SR plánuje vydať začiatkom tohto týždňa.
Za akých okolností by sa zvažovalo, že sa zavedie povinnosť príchodu na Slovensko len s tromi dávkami vakcíny, inak bude povinná karanténa?
– To bude závisieť od toho, ako sa vyvinie omikronová vlna. Ak sa potvrdí, že omikron nemá na zdravie ľudí také fatálne následky ako doterajšie varianty, verím, že sa podmienky na cestovanie nebudú ani len strednodobo zásadnejšie sprísňovať. V záujme ochrany našich zdravotníckych zariadení si ja osobne viem predstaviť, že by k nám bez karantény či PCR testu mohli aspoň dočasne prísť len ľudia s treťou dávkou, tak ako to už dnes vidíme v Česku či Rakúsku.
Rezort zahraničia vyzýva na necestovanie za hranice. Ako sa pozeráte na to, že to nedodržujú ani viacerí politici?
– Osobne by som vzhľadom na aktuálnu situáciu určite volil radšej dovolenku na Slovensku. Z ľudskej stránky rozumiem potrebe ktoréhokoľvek politika vycestovať a oddýchnuť si pri mori. No pokiaľ ide o politický rozmer, či už hovoríme o ministrovi alebo poslancovi opozície v NR SR, v čase, keď štát odporúča občanom necestovať, by politici, ktorí majú nemalý vplyv na rozhodovanie voličov, ktorí ich volili a dávajú na ich rady, mali ísť príkladom.
Ktoré krajiny považujete v súčasnosti za najrizikovejšie na vycestovanie a prečo?
– Podľa aktuálnej mapy Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) v dôsledku rapídneho rozšírenia variantu omikron opäť „sčervenela“ väčšina krajín EÚ, čo je znak toho, že vo viacerých štátoch – ako sú Nemecko, Bulharsko či naši susedia Rakúsko a Česko – znovu vo veľkom pribúdajú noví nakazení. Navyše, čoraz častejšie sa objavujú aj tzv. reinfekcie, teda opakované nakazenia. Nemožno dnes spoľahlivo pomenovať iba jednu krajinu či oblasť sveta, ktorá by bola najrizikovejšia.
Aké očakávate leto, čo sa týka cestovania do zahraničia? Budú krajiny vyžadovať PCR testy, prípadne bude stačiť tretia dávka?
– Vidíme, že s príchodom nového roka sa v Európe ešte viac rozšíril nový variant koronavírusu omikron. O vlastnostiach tejto mutácie a jej vplyve na naše zdravie ešte nevieme všetko, čo by sme potrebovali, a preto sa krajiny majú na pozore a deň za dňom sprísňujú opatrenia. Často sa však stáva, že čo platí dnes, nemusí už platiť zajtra či od nového týždňa. Počítať preto treba naozaj so všetkým, keďže podmienky sa neustále menia.
Čo bude podľa vás ten „nový normál“ po tom, čo sa definitívne skončí pandémia?
– Nosiť v záujme zdravia respirátor na letisku, alebo sa preukázať potvrdením o zaočkovaní pohodlne z mobilného telefónu, verím, nikomu žiadne starosti nerobí. Je to to najmenej, čo môžeme urobiť. Ale prekážky na hraniciach či nebodaj zatvorené hranice a viaznuce spojenia a presuny osôb, tovarov a služieb, to je niečo, čo si v rámci nášho jednotného trhu EÚ nemôžeme dovoliť a verím, že sa to už nikdy nezopakuje.
Kam by ste odporúčali kúpiť si letnú dovolenku?
– Ideálnym scenárom je stráviť ju na Slovensku. Chápem však aj túžbu či potrebu napríklad vycestovať k moru. V prvom rade by som určite odporúčal občanom počkať, neuponáhľať sa a uprednostniť tzv. last minute dovolenky. Vďaka tomu budú mať väčšiu istotu, že sa im už opatrenia v krajine a podmienky vstupu nezmenia. Alebo, čo by som veľmi privítal, že sa dovtedy stihnú zaočkovať prvou, druhou a ideálne aj treťou dávkou.
Ak si však niekto chce kúpiť dovolenku teraz, mal by myslieť na dobré poistenie, aby sa dovolenka dala stornovať. Na poistenie treba myslieť tak či tak, samozrejme, aby sa vám cesta, pobyt v karanténe či nebodaj hospitalizácia výrazne nepredražili. A taktiež by som sa prihováral za cestovanie v rámci Európskej únie. Najmä južné krajiny, Španielsko, Grécko či Taliansko, sa na úrovni EÚ usilujú o to, aby sa opatrenia tvorili tak, aby zásadnejšie neohrozili turistickú sezónu
Bude EÚ koordinovať počas leta jednotné podmienky na vstup do viacerých krajín?
– Európska únia sa bude, tak ako dosiaľ, vždy usilovať o čo najväčšiu mieru koordinácie opatrení medzi krajinami, obzvlášť v prípade tzv. tretích krajín, teda vstupu do EÚ z mimoeurópskych oblastí. Jednotné podmienky vstupu do viacerých krajín nebudú, obávam sa, nikdy. Nikdy to tak nebolo a nie je to tak ani teraz. Je to z toho dôvodu, že každý štát – Slovensko, Nemecko, Česko, Rakúsko alebo napríklad Taliansko či Grécko – má právo určiť si svoj hraničný režim a podmienky vstupu na svoje územia podľa seba.
Zdroj: https://www.cas.sk