Ukrajinské firmy majú v strednej Európe úspech, chcú expandovať na západ
Podniky, ktoré sa presťahovali do strednej Európy, sa etablovali a darí sa im. Viaceré plánujú expanziu do západnej Európy.
Ukrajinské podniky, ktoré po ruskej invázii v roku 2022 prišli do strednej Európy, presúvajú svoju pozornosť prevažne z utečencov na miestnych zákazníkov, keďže sa stávajú etablovanejšími. Niektoré z nich dokonca plánujú expanziu ďalej na západ kontinentu. TASR o tom informuje na základe správy Reuters.
Keď vojna zastavila ich aktivity doma na Ukrajine a na východe vrátane Ruska, otvorili si pobočky v susedných krajinách. Spočiatku sa zameriavali na svojich vysídlených krajanov, ktorým ponúkali potraviny, nápoje a služby. V Poľsku, kde podľa odhadov našlo útočisko viac ako 1,5 milióna obyvateľov Ukrajiny, vlastnili Ukrajinci v roku 2024 každý desiaty nový podnik.
Firma Lviv Croissants (Ľvovské croissanty) bola založená pred dvoma rokmi. Momentálne má 12 pobočiek v Poľsku a v októbri otvorila svoju prvú predajňu v Česku v rámci stratégie pokračovať v expanzii smerom na západ a za hranice diaspóry.
„Aj keď je komunita ukrajinských utečencov v Európe významná, spoliehanie sa výlučne na túto zákaznícku základňu nie je udržateľnou dlhodobou stratégiou,“ povedal Andrij Halyckyj, majiteľ firmy.
Poľsko je ideálnym trhom
Kultúrne podobnosti s Ukrajinou pomohli urobiť z Poľska prirodzenú základňu pre ukrajinské firmy. Mnohé sa však pozerajú za hranice najväčšej postkomunistickej ekonomiky v Európskej únii (EÚ), k oveľa väčšiemu okruhu zákazníkov.
Ukrajinské firmy vnímajú Poľsko ako most alebo odrazový mostík na trhy EÚ, povedal Dariusz Szymczycha, prvý viceprezident Poľsko-ukrajinskej obchodnej komory. „Chcú sa naučiť normy, predpisy a pravidlá fungovania v EÚ,“ dodal
Sieť barov Piana Vyshnia je tematicky zameraná na tradičný čerešňový likér z Ukrajiny, ale za svoj hlavný cieľ považuje miestnych zákazníkov. Jej vlastník, skupina reštaurácií !FEST, rozšíril značku do 15 miest v Poľsku a deväť v ďalších pobaltských a východoeurópskych krajinách vrátane Slovenska.
Skupina najnovšie plánuje otvorenie pobočiek v Nemecku, Švajčiarsku a Francúzsku v roku 2025 a opätovné spustenie prevádzky v Londýne, keďže tieto bary priťahujú nových zákazníkov a sú ziskové. Zároveň, príchod ukrajinských pracovníkov zmiernil tiež napätú situáciu na trhu práce v susedných krajinách
Ukrajinské podniky zdvihnú HDP
Spoločnosť Deloitte v správe z marca 2024 odhadla, že utečenci z Ukrajiny v roku 2023 mohli pridať k hrubému domácemu produktu (HDP) Poľska až 1,1 %. Z dlhodobého hľadiska by to mohlo byť 1,35 %.
Olga Kopylova, ďalšia ukrajinská podnikateľka, pre agentúru Reuters povedala, že pred vojnou neplánovala preniesť svoju značku Chornomorka do zahraničia, ale teraz má tri predajne s názvom Czarnomorka v Poľsku a po dvoch v Bratislave a vo Viedni.
Kaviarenský reťazec Aroma Kava sa v roku 2022 presťahoval do Poľska a odvtedy sa rozšíril do desiatich miest, zatiaľ čo ukrajinský výrobca zmrzliny a mrazených výrobkov Three Bears kúpil poľskú spoločnosť Nordis.
V novootvorenej pobočke Lviv Croissants v Prahe personál obsluhoval zmes turistov, miestnych obyvateľov a Ukrajincov. „Je to prvýkrát, čo som tu jedla, ale je to pre mňa ako pocit domova,“ povedala 20-ročná ukrajinská študentka Tatiana Melnyková.