Ľudia neradi menia zamestnanie. Škodia tým niektorým firmám, seba oberajú o šancu na vyšší plat
Miera nezamestnanosti na Slovensku je rekordne nízka, čo je skvelá správa pre bežných ľudí, ktorí sú na trhu práce. Už menej priaznivá je pre firmy, ktoré pracovníkov hľadajú. Ešte horšia správa pre zamestnávateľov je to, že ľudia, ktorí už prácu majú, ju neradi menia. Nízka flexibilita práce však nie je dobrá ani pre samotných pracujúcich. Tí sa totiž oberajú o vyššie mzdy práve tým, že pracovné pozície menia neochotne.
Fluktuácia na trhu práce bola v roku 2023 najnižšia za posledných 15 rokov. „Najvyššiu fluktuáciu zamestnancov zažil trh práce v dobrých ekonomických časoch pred pandémiou. Nedostatok ponuky práce pri miere nezamestnanosti blízko historických miním motivuje zamestnávateľov lákať zamestnancov od konkurencie. Zároveň, aj zamestnanci sú odvážnejší meniť prácu skôr v čase expanzie než v čase recesie. Koronakríza spolu s energetickou krízou, ktorá priniesla dvojcifernú infláciu a zvýšila neistotu, znížila mieru fluktuácie až trojnásobne,“ upozorňuje Inštitút finančnej politiky, ktorý údaje o pohyboch na trhu práce analyzoval.
V podstate platí, že ak je v ekonomike kríza, ľudia majú väčšie obavy ísť do ďalšej neistoty a meniť pracovnú pozíciu. Neochota meniť prácu sa prejavuje aj v porovnaní s inými krajinami. „Fluktuácia na trhu práce je u nás dokonca až viac než päťkrát nižšia ako v Holandsku, či Fínsku a Dánsku. Trh práce v týchto krajinách sa vyznačuje vysokou flexibilitou a dynamikou, zatiaľ čo nové členské štáty EÚ sa nachádzajú na opačnom konci rebríčka. Avšak aj v porovnaní s Poľskom či Maďarskom je fluktuácia u nás o polovicu nižšia,“ upozorňuje IFP.
Zdroj: pravda.sk