Spojenectvo Roberta Fica a Petra Pellegriniho sa rozpadá. V zahraničí si všímajú ich napäté vzťahy
Napätie v najvyšších úrovniach slovenskej politiky sa stáva témou už aj v zahraničí. Podľa politického servera Politico ide o koniec „love affair“ medzi slovenským premiérom a prezidentom.
Dôvodom nie je len kríza v koalícii, ktorej tesná väčšina nestačí na rebelov z Hlasu, ale aj praskliny v krehkom vzťahu medzi prezidentom a premiérom.
Ten je problematický už roky, a to hlavne od odchodu Petra Pellegriniho zo Smeru v roku 2018. Pellegrini si vtedy založil vlastnú stranu, Hlas, ktorá sa zameriavala najmä na voličov Smeru. Podľa významného politického servera Politico šlo o presnú kópiu Smeru, a to aj napriek tomu, že sa od neho Pellegriniho nová strana chcela odlíšiť. To bol však pomerne náročný cieľ – jadro voličskej základne totiž boli niekdajší voliči Smeru, ktorí len túžili po o čosi umiernenejšom Ficovi.
Tento pokus sa ukázal ako neúspešný obzvlášť v posledných parlamentných voľbách, kedy Smer zvíťazil a do koalície si pribral SNS a Hlas. A práve Hlas odvtedy podporil absolútnu väčšinu jeho zákonov. Súvisí s tým aj Ficova podpora Pellegriniho v prezidentských voľbách, ktorá mu priniesla hlasy mnohých voličov Smeru, a to aj napriek tomu, že Fico sa o niekdajšom straníckom kolegovi vyjadroval len vlažne.
Nie je to dobrý signál
Situácia sa však teraz mení. Robert Fico podľa Politico stráca podporu svojho niekedy loajálneho sluhu, čo dokazuje, že Fico už nie je tak silným lídrom ako kedysi. Naráža tak na prezidentove kritické vyjadrenia, ktoré sa na verejnosť dostávajú čoraz častejšie: „Nie je to dobrý signál a som aj taký veľmi znepokojený vyjadreniami aj pána premiéra, ktorý to každú chvíľku označuje za niečo, čo nie je vôbec prioritné pre štát. Ja si myslím, že to prioritné je, mať troch riadne zvolených ústavných činiteľov s plnými kompetenciami,“ vyhlásil o už mesiace neobsadenej pozícii predsedu parlamentu v relácii O päť minút dvanásť na STVR Pellegrini.
Podobne kriticky sa vyjadril aj pár dní predtým v reakcii na Ficov návrh na zvýšenie volebného kvóra pri voľbách do parlamentu. Premiér sa totiž vyjadril, že by sa mala zvýšiť hranica potrebná na vstup strany do národnej rady z piatich na sedem percent.
„Táto krajina čelí iným výzvam a problémom. Debata o zmene politického systému, alebo volebného systému by mala ísť bokom,“ zdôraznil prezident v špeciálnom vydaní relácie O päť minút dvanásť. „Vnímam to ako zásah do prístupu ľudí k demokracii a s tým ja osobne nikdy nemôžem súhlasiť,“ vyhlásil Pellegrini. Podľa neho by to zabránilo novým stranám vo vstupe do systému a viedlo k doméne veľkých strán.
Pokúsi sa využiť situáciu
Podľa Politico je to signál, že sa Pellegrini snaží využiť situáciu, a teda že Robert Fico momentálne nie je v najlepšej forme. Podľa prieskumov jeho podpora mierne klesá a jeho povesť medzi zahraničnými lídrami sa aj pre jeho podporu nie až tak demokratických režimov a ich lídrov zhoršuje.
Ako pre Politico povedal slovenský sociológ Michal Vašečka, Pellegriniho kritika závisí od politickej sily Roberta Fica: „Keď zosilnie, Pellegrini prestane s akoukoľvek kritikou,“ povedal sociológ z Bratislava Policy Institute. „Pellegrini bude vždy hrať na prodemokratickú, proeurópsku kartu Slovenska, keď si to bude môcť dovoliť… môže to pokračovať, ale len dovtedy, kým Fico opäť nezosilnie.“
Pellegriniho podpora, akokoľvek slabá, je pre Ficovu koalíciu mimoriadne dôležitá. Aj keď je slovenský prezident viac-menej len reprezentatívnou postavou, vetovaním zákonov môže výrazne predĺžiť ich prijímanie. Pellegrini zároveň zostal aj čestným predsedom Hlasu, a tak má stále v rámci strany možnosť aspoň minimálne motivovať, respektíve demotivovať ostatných. Fungovanie koalície totiž závisí na podpore Hlasu, a to obzvlášť v čase, keď má len krehkú väčšinu 76 poslancov.
Ukáže charakter?
„Prezident bude mať teraz možnosť ukázať charakter svojho mandátu,“ povedal pre Politico neúspešný Pellegriniho súper v prezidentských voľbách Ivan Korčok. Upozorňuje na to, že aj keď má byť prezident nestranícky a od politiky vzdialený, Pellegrini predsa len vzišiel z vládnej koalície.
Pellegriniho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková pre Politico odmietla nezhody medzi prezidentom a premiérom: „Ako priamo volený prezident má od ľudí mandát brániť ich záujmy,“ uviedla. „Je preto pripravený oceniť, ak vláda svojimi činmi napĺňa tieto záujmy, a rovnako je pripravený byť kritický, ak sa vláda od tejto úlohy odchýli.“
Napätie medzi dvoma najsilnejšími postavami slovenskej politiky nemožno úplne poprieť. Je však možné, že ich rozchod nebude až tak vážny, ako sa zdá. Prezident totiž len pred pár dňami podpísal kontroverzný zákon, ktorý kritici nazvali „bič na lekárov“. Lekárov totiž prinúti pracovať pod hrozbou väzenia. Zákon vznikol v reakcii na viac ako 3300 lekárov, ktorí nedávno podali výpovede pre neplnenie memorandových požiadaviek v slovenskom zdravotníctve. K dohode s ministrom Kamilom Šaškom však nakonie došlo, pričom „bič na lekárov“ by sa mal zrušiť. S odborármi sa dohodli aj na vyšších platoch.