Roberta Fica zarazila otázka moderátora STVR. „Čudujem sa, že náš rozhovor začínate citáciou protislovenského média,“ reagoval
Premiér Robert Fico sa vyjadril nielen k schválenému štátnemu rozpočtu, ale tiež k cenám plynu a hromadným výpovediam lekárov.
„Sú tu médiá, ktoré sú protislovenské, protinárodné, ktoré škodia národným záujmom Slovenskej republiky, a to je určite denník SME vlastnený nadáciou pána Sorosa. Prekvapuje ma, že začínate vo verejnoprávnom rozhlase túto reláciu citáciou protislovenského denníka,“ takto reagoval predseda vlády Robert Fico na otázku, ktorú mu v relácii Sobotné dialógy položil moderátor Matej Baránek.
Ten sa ho totiž hneď v úvode relácie opýtal na rozpočet, ktorý vláda schválila tento týždeň. Citoval pritom Denník Sme, ktorý si všimol, že zákon roka sa podarilo schváliť v rekordnom čase, a to už začiatkom decembra. Bežne totiž nebýva schválený skôr než pár dní pred Vianocami.
Fico napokon na otázku moderátora odpovedal s tým, že je veľmi správne, že po konsolidácii a všetkých zákonoch, ktoré bolo treba prijať, sa štátny rozpočet podarilo schváliť. Koaličným partnerom poďakoval za zdravý rozum.
Fico: Nemohli sme urobiť iný rozpočet
Premiér uviedol, že vláda iný rozpočet zostaviť nemohla, keďže bol iba bodkou za prijatými konsolidačnými opatreniami. Zároveň upozornil na obrat v hodnotení slovenského rozpočtu zo strany Bruselu.
„Tak, ako boli naše verejné financie označené v roku 2023, keď sme ich preberali, za najhoršie v Európskej únii, tak teraz sú tu veľmi pozitívne hodnotenia zo strany Európskej komisie. Veľmi sa teším, že tu máme aj dobré hodnotenia z rôznych medzinárodných ratingových agentúr,“ podotkol Fico.
Rozpočet je podľa jeho slov zavŕšením konsolidácie, ku ktorej vláda musela pristúpiť, ak nechcela, aby Slovensko skončilo v bankrote. Za stav, v akom boli verejné financie pred konsolidáciou, pritom opätovne obvinil vlády Igora Matoviča, Eduarda Hegera a Ľudovíta Ódora.
Predseda vlády pripustil, že niektoré opatrenia Slováci pocítia na vlastných peňaženkách, a to v dobrom, aj v zlom. Kým znížená päťpercentná DPH na potraviny mnohým obyvateľom pomôže, podnikatelia na vlastnej koži pocítia dopady novej transakčnej dane. „Museli sme nájsť nejakú rovnováhu v tej konsolidácii,“ dodal.
Vďaka opatreniam sa podľa neho podarí znížiť nezamestnanosť, ale tiež nalákať do krajiny nových investorov. „Predpokladám, že v marci sa začnú stavebné práce na baterkárni pri Šuranoch. Výborne ide téma nájomných bytov, verím, že od januára budeme svedkami prvých stavieb nájomných bytov, ktoré budú mať k dispozícii zamestnávatelia, aby stabilizovali svojich zamestnancov,“ uviedol Fico.
Úspech celej konsolidácie sa pritom bude odvíjať aj od efektivity štátu vyberať dane, na čo v rozhovore pre denník SME upozornil šéf Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Keď sa na to premiéra opýtal moderátor Baránek, premiér opäť nevynechal možnosť zaútočiť na spomínaný denník. „My sme platení za reklamu pre denník SME? Už druhýkrát ho spomínate. Polovicu novinárov z tohto denníka platí Soros,“ povedal.
Pokiaľ ide o efektivitu výberu daní, je to podľa premiéra vždy veľká téma. „Je pravda, že ľudia špekulujú. Šedá ekonomika je veľmi silná a ja beriem slová pána predsedu Najvyššieho kontrolného úradu ako dôležité. Treba sa na to ďalej sústrediť,“ dodal Fico.
Vláda sa od lekárov vydierať nenechá
Štát musí okrem ozdravovania ekonomiky riešiť aj konflikt v zdravotníctve. Viac než tritisíc lekárov sa totiž rozhodlo podať výpovede, keďže štát odmieta splniť ich požiadavky. Tie sa týkajú okrem platov aj zlepšenia viacerých oblastí zdravotníctva.
Podľa Roberta Fica je však za túto tému plne zodpovedný nový minister zdravotníctva Kamil Šaško (Hlas), keďže „nemôže byť každá téma v štáte premiérska.“ Lekári majú podľa predsedu vlády vyššie platy než je priemer v národnom hospodárstve a slovenskí zdravotníci nemôžu požadovať rovnaké platy ako majú lekári v Nemecku.
„To je stále tá istá rozprávka. Na konci roka dajú výpovede a myslia si, že nás budú vydierať,“ uviedol premiér. Na otázku, ako plánuje štát situáciu riešiť, odpovedal slovami „nechajte sa prekvapiť.“ Tému by mala riešiť vláda na mimoriadnom nedeľnom zasadnutí.
Ministri by podľa informácií Denníka N mali v súvislosti s výpoveďami zdravotníkov zvažovať aj vyhlásenie mimoriadnej situácie.
Ropovod Družba má byť v ohrození
Ďalšou témou relácie bol fakt, že Ukrajina od nového roka zastavuje tranzit ruského plynu cez svoju krajinu, čo môže ovplyvniť aj dodávky na Slovensko. „My Ukrajine pripomíname povinnosť voči členským štátom Európskej únie prevážať plyn, ktorý si nakúpime,“ uviedol Fico.
Dodal, že na Slovensku máme plynovod, ktorý je schopný transitovať 100 miliárd metrov kubických plynu, pričom naša krajina potrebuje na svoju spotrebu štyri až šesť miliárd metrov kubických.
Fico tiež dodal, že by sa nečudoval, ak by niekto zničil ropovod Družba tak, ako bol v minulosti poškodený Nord Stream. „Niekto sa nám motá okolo ropovodu Družba,“ zopakoval s tým, že pri tom používajú podozrivé osoby aj drony.
Cieľom takéhoto útoku by podľa neho bolo posilnenie odoberania plynu zo Západu. „Áno, my si ten plyn vieme kúpiť na západe. Kúpime ho, samozrejme, drahšie, lebo dnes už solidarita neexistuje, všetci na tom zarábajú. My si ho kúpime, budeme mať pre domácu spotrebu, ale máme vyschnutú rúru a prichádzame o stovky miliónov eur.“
Vo vysielaní tiež informoval, že podobu energo pomoci predstaví vláda po zasadnutí ministrov financií Európskej únie. Neodpovedal, či bude pomoc plošná alebo adresná.