Kultúra

Film Don’t Look Up rozdeľuje ľudí a láme rekordy Netflixu. Koho pripomínajú jeho postavy?

Apokalyptická satira Don’t Look Up je aj viac ako dva týždne od svojej premiéry celosvetovo najsledovanejším filmom Netflixu, na prvej priečke popularity sa drží aj na Slovensku.

Snímka, ktorá mala premiéru 24. decembra 2021, dosiahla nový rekord tejto streamovacej služby v počte hodín zhliadnutí za jeden týždeň. Od 27. decembra do 2. januára film nazbieral 152,29 milióna hodín streamovaných po celom svete.

Rovnako je momentálne tretím najsledovanejším filmom Netflixu všetkých čias (na základe prvých 28 dní), informuje portál People. Len za 11 dní dokázal film Don’t Look Up prekonať v počte hodín zhliadnutí aj také filmy ako The Irishman či Extraction. Don’t Look Up sa aktuálne umiestňuje za hororovým sci-fi Bird Box z roku 2018 a minuloročnou akčnou komédiou Red Notice. Je však zrejmé, že Don’t Look Up čoskoro prekoná Bird Box na druhom mieste a môže postupne dosiahnuť aj prvenstvo.

Satiru napísal a režíroval Adam McKay, ktorý má na konte viaceré originálne komédie ako The Big Short, Vice, Step Brothers či Anchorman. Hviezdami nabitý film o astronómoch (Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence), ktorí sa snažia upozorniť vládu a obyvateľov, že k Zemi smeruje kométa s katastrofickým dôsledkom pre celú planétu, patrí momentálne k najdiskutovanejším témam na sociálnych sieťach či v médiách, a to aj vďaka mnohým paralelám so súčasným svetom, provokatívnym postavám, a nepochybne aj kvôli výrazne líšiacim sa názorom na jeho kvality.

Rozporuplné hodnotenia

Don’t Look Up je dokonca označovaný za „najrozdeľujúcejší film roka 2021″. Od kritikov i divákov dokázal získať ako vysoko pozitívne, tak aj výrazne negatívne recenzie. Zdá sa, že nie všetci oceňujú drsnú satiru, ktorá často až nemilosrdne nastavuje zrkadlo dnešnej spoločnosti a reakcii na klimatickú krízu. Diváci sa však pri sledovaní nevyhnú ani porovnávaniu s riešením pandémie koronavírusu, ktorá filmu dodala nový rozmer.

Na portáli Rotten Tomatoes má film Don’t Look Up (v čase písania článku) zmiešané hodnotenie 55 % na základe recenzií kritikov a na Metacritic má hodnotenie 49. V negatívnych recenziách kritici filmu vyčítajú, že je príliš ambiciózny, ukričaný, cynický, triviálny, nepresvedčivý alebo príliš dlhý. Niektorí ho tiež označujú za premrhanú príležitosť.

Naopak, pozitívne recenzie ho oceňujú za presné zobrazenie súčasnej spoločnosti alebo ho označujú za „najdepresívnejší, no zároveň najvtipnejší film roka 2021“. Recenzenti ho chvália aj za verné vyobrazenie toho, ako „ľudstvo postupne stráca rozum“. Kým niektorým sa zdá satira príliš prehnaná, druhá strana tvrdí, že ľahší prístup by bol menej efektívny a nevyvolal by také diskusie, čo bolo v konečnom dôsledku cieľom filmu. Na základe reakcií divákov má však film na Rotten Tomatoes hodnotenie 77 %, čo naznačuje, že u všeobecného publika dosiahol väčší úspech než u kritikov.

Ani to však neznamená, že bude film odignorovaný v nadchádzajúcej sezóne filmových ocenení. V rámci Zlatých glóbusov bol film nominovaný v 4 kategóriách – Najlepší film – muzikál alebo komédia, Najlepšia filmová herečka v muzikáli alebo komédii (Jennifer Lawrence), Najlepší filmový herec v muzikáli alebo komédii (Leonardo DiCaprio) a Najlepší filmový scenár. To, koľko z nich premení, bude známe 10. januára. 8. februára sa zasa dozvieme, koľko nominácií (a či vôbec nejaké) získa film na tohtoročných Oscaroch.

Meryl Streep ako Trump, Jennifer Lawrence ako Thunberg

Aj keď je Don’t Look Up fiktívnym satirickým príbehom, mnohí diváci uviedli, že im až tak do smiechu nebolo, a to kvôli tomu, ako verne im pripomínal realitu. Koniec-koncov, podobný pocit mala aj Cate Blanchett, ktorá vo filme stvárnila moderátorku Brie Evantee. V relácii The Tonight Show Jimmyho Fallona uviedla, že príbeh sa jej zdal až príliš skutočný: „Adam film napísal roky pred pandémiou a každou sekundou na pľaci sa stával menej satirou a viac dokumentom.“

Diváci začali po zhliadnutí filmu na sociálnych sieťach diskutovať aj o tom, koho im jednotlivé postavy pripomínajú. Najzrejmejšie je to pri postave prezidentky Janie Orlean, ktorú stvárnila Meryl Streep. Kvôli jej narcizmu, rodinkárstvu, schopnosti manipulácie, kampaniam (na ktorých nosí šiltovky) a ignorácii vedcov a ich odporúčaní nápadne pripomína bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Jej syn Jason Orlean v podaní Jonaha Hilla je podľa portálu Screenrant akousi zmesou Trumpových detí a jeho zaťa – Ivanky, Erica, Donalda mladšieho a Jareda Kushnera, ktorí benefitovali z jeho prezidentskej pozície, aj keď im na to chýbala kvalifikácia. Vidíme dokonca aj sexuálne narážky Jasona na svoju mamu, čo odkazuje na to, ako Trump často komentoval svoju dcéru Ivanku. „Ak by nebola mojou dcérou, asi by som s ňou chodil,“ uviedol Trump v minulosti. Samotný Jonah Hill však prezradil, že v rámci svojej postavy čerpal inšpiráciu aj z neslávneho Fyre Festivalu, ktorý sa ukázal ako podvod a všetko, čo mohlo, v súvislosti s ním dopadlo katastrofálne.

Peter Isherwell, riaditeľ mobilnej spoločnosti BASH Cellular, ktorého si zahral Mark Rylance, zasa pripomína miliardárov Elona Muska, Marka Zuckerberga či Jeffa Bezosa. Antagonistu Isherwella fascinuje cestovanie do vesmíru, uprednostňuje zisk pred riešením klimatickej krízy a svoju mobilnú spoločnosť využíva na zisk intímnych dát užívateľov.

Postava astronómky Kate Dibiasky, ktorú stvárnila Jennifer Lawrence, zasa pripomína švédsku aktivistku Gretu Thunberg. Rovnako ako slávna environmentalistka, aj Dibiasky je veľmi odhodlaná a zapálená pre riešenie problému, no nezáujem politikov a verejnosti ju frustruje. Kvôli prejaveným emóciám či výbuchom hnevu sa stala zdrojom posmechu a meme obrázkov, podobne ako to bolo neraz v prípade Grety Thunberg.

Herečka Cate Blanchett si zahrala Brie Evantee, moderátorku rannej šou s názvom The Daily Rip. Jej postava divákom nápadne pripomína Miku Brzezinski, moderátorku šou Morning Joe na stanici MSNBC. Môže však odkazovať na akýchkoľvek moderátorov a moderátorky podobných relácií, ktorých spája často až príliš veselá nálada či povrchné poňatie jednotlivých tém.

Postava speváčky Riley Miny je špecifická v tom, že je hneď zrejmé, na koho odkazuje. Stvárnila ju speváčka Ariana Grande, ktorej vzťahy a rozchody sa pravidelne riešia na titulkách časopisov a v televíznych reláciách. Filmári tak chceli na jej príklade ukázať, že spoločnosť sa radšej zaoberá a rozptyľuje plytkou zábavou, ako by mala riešiť skutočné problémy.

Na rozdiel od svojej postavy sa však snaží byť Ariana Grande v skutočnom živote spoločensky aktívnejšia. Svojich fanúšikov vyzývala k voľbám, pravidelne bojuje za práva LGBTQ menšín, žien a podporuje hnutie Black Lives Matter. Svoje odhodlanie prispieť k zmene potvrdila aj úlohou vo filme Don’t Look Up, a nebála sa tak parodovať samú seba alebo jej kolegov zo šoubiznisu. Grande do filmu prispela apokalyptickou skladbou Just Look Up, v ktorej ľudí vyzýva, aby brali vážne skúsených vedcov.

Ako prezradil režisér Adam McKay, keď Grande spievala skladbu prvýkrát, improvizovala. Do piesne pridala napríklad verš „Všetci zomrieme“, čo sa režisérovi zapáčilo natoľko, že ho vo filme ponechal. „Je to jeden z mojich najobľúbenejších momentov vo filme – keď najväčšia popová hviezda súčasnosti krásne spieva ‚Všetci zomrieme‘. Vždy, keď to vidím, má to tú zábavnú kognitívnu disonanciu,“ uviedol McKay v špeciáli pre Netflix Film Club.

Profesor astronómie Randall Mindy, ktorého si zahral Leonardo DiCaprio, síce na prvý pohľad nepripomína nikoho konkrétneho, no samotný herec uviedol, že pri stvárnení tejto postavy mal na mysli vedca Michaela E. Manna, významného profesora atmosférickej vedy na Penn State University.

„Bola to úplne iná postava než čokoľvek, v čom som mal kedy možnosť hrať. Pripomenulo mi to, aké to asi je pre klimatických vedcov, ako napríklad Michaela Manna, keď sú vhodení do prúdu mainstreamových správ a majú hovoriť o katastrofických udalostiach súvisiacich s klimatickou krízou. Snažia sa byť mediálne zdatní, nepolitizovať problém a len predostierať fakty najlepšie, ako vedia,“ uviedol pre Netflix DiCaprio, ktorý nosil počas natáčania parochňu a okuliare, pretože mal vyzerať čo najmenej sexy.

Vedec Mann taktiež ocenil DiCapria za jeho environmentálne snahy a využívanie svojho vplyvu a slávy na šírenie osvety: „Veľmi podporujem Lea a jeho úsilie v tejto oblasti. Čelí kvôli tomu ostrým útokom zo strany klimatických popieračov práve preto, že má taký široký dosah a silný a vplyvný hlas. Svoju platformu však naďalej používa na informovanie verejnosti o klimatickej kríze napriek negatívnym reakciám, ktoré za to dostáva.“

Leonardo DiCaprio v súvislosti so svojou novou úlohou na sociálnych sieťach vyzýva milióny svojich fanúšikov, aby sa nebáli čeliť nepríjemným vedeckým faktom a začali konať, ak chce mať ľudstvo ešte šancu v boji proti klimatickej kríze. Odkazuje pritom na oficiálnu stránku filmu Don’t Look Up, na ktorej nájdu fanúšikovia praktické tipy od organizácie Count Us In, ako postupovať, ak chcú v tomto boji pomôcť. Medzi tipmi je napríklad tlak na politikov, aby konali v súlade s odporúčaniami environmentálnych vedcov, jedenie väčšieho množstva rastlinných namiesto živočíšnych potravín, využívanie zelenej energie alebo zmena vo využívaní dopravy.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com