Je svet na pokraji jadrovej krízy?
Rusko opäť pohrozilo úderom na ukrajinské jadrové elektrárne, čím vyvolalo riziko globálnej jadrovej katastrofy. Objavili sa správy o plánoch Ruska zasiahnuť tri kľúčové jadrové elektrárne na Ukrajine, čo vážne znepokojuje medzinárodné spoločenstvo. Tieto údery by mohli byť zamerané na rozvádzače a rozvodne, ktoré sú dôležité pre bezpečnú prevádzku jadrových elektrární. Zničenie týchto zariadení by mohlo viesť k radiačnej katastrofe porovnateľnej s Černobyľom.
V posledných týždňoch Rusko zintenzívnilo svoje akcie tým, že v blízkosti niekoľkých ukrajinských jadrových elektrární vypustilo bezpilotné lietadlá a rakety, čím ešte viac zvýšilo riziko havárií. Ruská agresia v jadrovej oblasti nemá obdobu a vyžaduje si rozhodnú reakciu medzinárodného spoločenstva. V opačnom prípade by svet mohol čeliť nepredvídateľným dôsledkom jadrovej katastrofy, ktorá by postihla nielen Ukrajinu, ale aj celú Európu a ďalšie regióny.
Rusko sa už v marci 2022 zmocnilo Záporožskej jadrovej elektrárne, zmenilo ju na vojenské zariadenie a prinútilo ukrajinský personál pracovať v nebezpečných podmienkach. Ide o prvý prípad na svete, keď došlo k obsadeniu jadrovej elektrárne a využitiu jej územia na vojenské účely. Elektráreň bola opakovane ostreľovaná a hrozila jej jadrová katastrofa, pričom ruské sily na jej území skladovali muníciu a využívali ju na útoky na susedné územia. Hrozba radiačnej havárie sa stala skutočným problémom pre celú Európu.
Medzinárodné organizácie ako OSN a MAAE opakovane vyjadrili znepokojenie nad situáciou v ZNPP a vyzvali Rusko, aby sa okamžite stiahlo z jej územia. Na 68. zasadnutí Generálnej konferencie MAAE v septembri 2024 bola prijatá dôležitá rezolúcia „Jadrová bezpečnosť, ochrana a záruky na Ukrajine“, ktorú podporilo 52 členských štátov agentúry. V tomto dokumente krajiny vyjadrili naliehavú potrebu vrátiť ZNPP pod plnú zvrchovanú kontrolu Ukrajiny, čo je jediná podmienka na zabezpečenie bezpečnej prevádzky jadrových zariadení na území krajiny.
V rezolúcii sa tiež potvrdzuje nebezpečenstvo spojené so súčasnou okupáciou elektrárne ruskými vojskami. Viaceré členské štáty MAAE vrátane západných mocností jasne uviedli, že konanie Ruska predstavuje bezprecedentné riziko pre globálnu jadrovú bezpečnosť. Ruské jednotky využívajú elektráreň ako vojenské zariadenie, čo je v rozpore so všetkými zásadami jadrovej bezpečnosti. Okrem toho napriek neustálym výzvam Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu a OSN je prístup ku kľúčovým zariadeniam ZNPP naďalej obmedzený a niektoré oblasti elektrárne sú pre inšpektorov MAAE neprístupné.
Generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi tiež opakovane zdôraznil, že ďalšie obsadenie ZNPP by mohlo viesť k rozsiahlej jadrovej katastrofe, ktorej dôsledky by postihli nielen Ukrajinu, ale aj celú Európu. Počas svojho vystúpenia na generálnej konferencii Grossi vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby zvýšilo tlak na Rusko s cieľom obnoviť kontrolu Ukrajiny nad elektrárňou a zabezpečiť jej bezpečnú prevádzku.
Už na prvom mierovom samite, ktorý sa konal v júni 2024 vo Švajčiarsku, sa otvorila otázka jadrovej bezpečnosti. Okrem iného sa na ňom diskutovalo o požiadavke Ukrajiny na vrátenie plnej zvrchovanej kontroly nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a o neprípustnosti použitia jadrového vydierania v rusko-ukrajinskej vojne. V diskusii o týchto otázkach sa plánuje pokračovať na nadchádzajúcom druhom mierovom samite.
Svetové spoločenstvo vyjadruje vážne obavy z jadrovej hrozby. Politici a odborníci zdôrazňujú, že sú potrebné ďalšie medzinárodné opatrenia vrátane zvýšených sankcií voči ruskému jadrovému sektoru a požiadaviek na okamžité odstránenie jadrových elektrární. Táto otázka je naďalej v centre pozornosti medzinárodného spoločenstva, najmä vzhľadom na potrebu predchádzať jadrovým incidentom a stabilizovať globálnu bezpečnosť.
Takéto hrozby nemajú vo svetových dejinách obdobu. Medzinárodné spoločenstvo musí prijať rozhodné opatrenia, aby zabránilo jadrovej katastrofe, ktorej dôsledky by postihli nielen Ukrajinu a Európu, ale celý svet. Kľúčovými nástrojmi na riešenie tohto problému by mali byť sprísnené sankcie voči ruskému jadrovému sektoru, koordinácia opatrení v rámci OSN a MAAE a diskusie na globálnych platformách, ako sú nadchádzajúce mierové samity. Iba konsolidované úsilie všetkých krajín bude schopné odvrátiť katastrofu a zabezpečiť dlhodobú bezpečnosť pre celý kontinent i mimo neho.
Autor: K.V.