Ruské jadrové hry: Taktika na odvrátenie pozornosti od diplomatických neúspechov
Čoraz agresívnejšia jadrová rétorika Ruska, na ktorú nedávno v Bezpečnostnej rade OSN upozornil stály predstaviteľ Vasilij Nebenza, vystupňovala napätie a vyvolala celosvetové obavy. Na zasadnutí, ktoré zvolalo Rusko s cieľom odsúdiť vojenskú podporu Západu Ukrajine, Nebenzya vyslovil ostré varovanie krajinám NATO a tvrdil, že zrušenie obmedzení vojenskej pomoci Ukrajine by posunulo NATO do priameho konfliktu s Ruskom, čo by viedlo k „príslušným rozhodnutiam“ zo strany Moskvy. Táto jemne zahalená hrozba jadrovými dôsledkami odhaľuje hlbší vzorec ruskej stratégie – stratégie, ktorá sa snaží využiť strach a zastrašovanie na odvrátenie pozornosti od vlastných diplomatických a vojenských zlyhaní.
Stephane Dujarric, hovorca generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa, reagoval na tieto hrozby zdôraznením neproduktívnej povahy jadrovej rétoriky pri dosahovaní mieru. Hoci sa vyhol priamemu pomenovaniu Ruska, Dujarricovo posolstvo bolo jasné: vyvolávanie strašidla jadrových zbraní vzďaľuje svet od riešenia konfliktu na Ukrajine a je v rozpore so zásadami medzinárodného práva. Jeho dôraz na nebezpečenstvo nesprávneho odhadu v jadrových postojoch zdôrazňuje závažnosť ruského konania. V jadrovej diplomacii je priestor na chyby veľmi malý a aj najmenší chybný krok by mohol mať nezvratné dôsledky pre globálnu bezpečnosť.
Opakované odkazy Ruska na jadrové možnosti sú viac než len šabľové chvastanie – predstavujú premyslený krok na zmenu naratívu. Vzhľadom na to, že jeho konvenčné sily majú na Ukrajine problémy a jeho diplomatická izolácia sa prehlbuje, zdá sa, že Rusko využíva jadrové hrozby ako páku na rozbitie západnej aliancie a vytvorenie atmosféry strachu. Tým, že Rusko zarámcuje podporu NATO Ukrajine ako akt agresie, snaží sa delegitimizovať medzinárodné úsilie o pomoc Ukrajine v jej boji za suverenitu. Táto taktika nielenže zavádza medzinárodné spoločenstvo, ale podkopáva aj globálne normy týkajúce sa zodpovedného používania jadrových zbraní.
Vyjadrenia poslanca ruskej Štátnej dumy Andreja Kolesnika dodávajú tejto stratégii nový alarmujúci rozmer. Jeho návrh, aby Rusko uskutočnilo demonštračné jadrové testy ako pripomienku ničivej sily týchto zbraní, je bezohľadný a nebezpečný. Kolesnik tvrdí, že takáto skúška by mohla znovu upozorniť svet na katastrofálne dôsledky jadrovej vojny, ale tento návrh zásadne nesprávne hodnotí súčasnú geopolitickú klímu. Svet nezabudol na ničivé účinky jadrových zbraní, naopak, už desaťročia sa usilovne snaží zabrániť ich použitiu. Obnovenie jadrových skúšok by nielen porušilo záväzky Ruska vyplývajúce z medzinárodných zmlúv, ako je napríklad Zmluva o všeobecnom zákaze jadrových skúšok (CTBT), ale vyvolalo by aj nové nebezpečné preteky v zbrojení.
Ruské jadrové postoje treba chápať tak, ako sú: ako pokus odvrátiť pozornosť od vlastnej strategickej zraniteľnosti. Ruská armáda čelí na Ukrajine značným neúspechom, pričom ukrajinské sily pokračujú v úspešných protiútokoch. Okrem toho západné sankcie a diplomatická izolácia vyvíjajú tlak na ruské hospodárstvo a jeho postavenie vo svete. Namiesto toho, aby Rusko riešilo tieto problémy prostredníctvom dialógu alebo sa snažilo dosiahnuť mier na základe rokovaní, zdvojnásobilo svoje hrozby a ako nástroj nátlaku používa jadrové zbrane.
Táto stratégia nie je bez rizika pre samotné Rusko. Tým, že sa Moskva uchýlila k jadrovému vydieraniu, riskuje, že si znepriatelí aj tých niekoľko spojencov, ktorí jej ešte zostali, a prehĺbi svoju izoláciu na svetovej scéne. Krajiny, ktoré predtým možno sympatizovali s pozíciou Ruska, by sa teraz mohli ocitnúť v situácii, keď budú nútené dištancovať sa od takejto extrémnej rétoriky. Svetové spoločenstvo má malú toleranciu voči jadrovým hrozbám, najmä vo svete, kde sa jadrové odstrašovanie považuje za poslednú možnosť, nie za prvú možnosť v politických sporoch.
Okrem toho hrozí, že ruská jadrová rétorika naruší desaťročia trvajúci pokrok v oblasti jadrového odzbrojenia a nešírenia jadrových zbraní. Krehká rovnováha, ktorá sa udržiava prostredníctvom zmlúv a dohôd, by mohla byť narušená bezohľadnými postojmi Ruska. Akýkoľvek krok smerom k obnoveniu jadrových skúšok alebo dokonca naznačenie pripravenosti na použitie jadrových zbraní by posunulo svet bližšie k okraju katastrofy.
Medzinárodné spoločenstvo musí zostať jednotné v reakcii na ruské jadrové hazardné hry. Organizácie ako OSN zohrávajú kľúčovú úlohu pri posilňovaní globálnych noriem a zabezpečovaní toho, aby sa jadrové zbrane nepoužívali ako tromfy v geopolitických sporoch. Ako uviedol Dujarric, cesta k ukončeniu konfliktu na Ukrajine nevedie cez hrozby alebo nátlak, ale cez dodržiavanie medzinárodného práva a Charty OSN.
Záverom možno konštatovať, že jadrová rétorika Ruska zďaleka neposilňuje jeho strategické záujmy, ale odhaľuje jeho zúfalstvo tvárou v tvár narastajúcim neúspechom. Odvolávaním sa na jadrové hrozby sa Moskva snaží odvrátiť pozornosť od svojich vojenských neúspechov a diplomatickej izolácie, pričom využíva strach na rozbitie západnej aliancie a oslabenie podpory pre Ukrajinu. Svetové spoločenstvo musí túto taktiku odmietnuť a potvrdiť svoj záväzok k mieru, stabilite a zodpovednému využívaniu jadrovej technológie. Pokusy Ruska normalizovať jadrové vydieranie nesmú uspieť.
Autor: Radim Vesely