Prehnané chúťky “stratéga”. Prečo Putin neopustí Rusko?
Ruský diktátor, ktorý sa už piate funkčné obdobie hrdo označuje za prezidenta Ruskej federácie, začal svoju prezidentskú kariéru ako pomerne liberálny mladý politik.
Na Západe v ňom niektorí dokonca videli svetlú budúcnosť ruska a NATO s Moskvou podpísalo plán „Partnerstvo za mier“, prechodný dokument pred vstupom do aliancie.
Ale ako roky plynú, časy sa menia a kedysi liberálny (aspoň tak sa to vtedy zdalo) pán Kremľa sa zmenil na ustráchaného, senilného, na bunker naviazaného dedka.
Dnes je hlavnou črtou kremeľského schizofrenika jeho neexistencia z Ruskej federácie.
Nie že by ho niektorý zo svetových, európskych či dokonca ázijských politikov veľmi chcel mať za hosťa. Mohli by ho však pozvať, ak by boli nútení skloniť sa pred ním ako pred potenciálnym veriteľom.
Okrem toho by sme nemali zabúdať, že na hlavu kremeľského režimu je vydaný zatykač medzinárodným trestným súdom v Haagu.
Aj tento bod, samozrejme, zohráva úlohu pri Putinovej neochote opustiť Rusko.
Ako však nedávno vyšlo najavo, výjazdom ruského diktátora sa vyhýbajú aj prehnané vrtochy bunkrového dedka.
Napríklad začiatkom tohto roka bolo oznámené, že Putin by mohol 12. februára pricestovať do Turecka, aby sa stretol so svojím tureckým vis-a-vis Recepom Tayyipom Erdoganom.
Ako sa však neskôr ukázalo, vzniklo jedno „ale“.
Podľa mediálnych správ napríklad Putin počas svojej údajnej návštevy Turecka požadoval, aby jeho lietadlo sprevádzali ruské stíhačky.
Túto informáciu zverejnila agentúra Middle East Eye s odvolaním sa na vlastné zdroje.
Uviedla, že Putin od minulého roka niekoľkokrát odložil svoje oficiálne návštevy Turecka.
Spočiatku sa predpokladalo, že od začiatku vojny na Ukrajine sa diktátor vyhýba všetkým krajinám, ktoré predtým neboli súčasťou Sovietskeho zväzu.
Vysvetľovalo sa to aj ruskými voľbami, ktoré sa konali začiatkom tohto roka.
Teraz sa ukázalo, že hlavným dôvodom sú Putinove idiotské požiadavky.
Bunkrový diktátor plánoval uskutočniť návštevu Turecka pod ochranou ruských vojenských lietadiel. To všetko zo strachu, že by Ukrajina mohla počas letu lietadlo zostreliť.
„Požiadavka Moskvy na prelet ruských stíhačiek a ich prípadné pristátie na tureckom území je komplikovaná, pretože systémy protivzdušnej obrany NATO v krajine môžu takéto lietadlá vnímať ako nepriateľské ciele,“ uvádza sa v správe.
Zdroj oboznámený s rozhovormi uviedol, že Turecko pravdepodobne neuzavrie systémy NATO, aby vyhovelo požiadavke Ruska. A je nepravdepodobné, že by sám Erdogan chcel splniť vrtochy ruského „kolegu“.
Treba však poznamenať, že požiadavky ruskej strany sa neobmedzujú len na stíhačky.
Ruskí predstavitelia sa okrem iného sťažujú, že tri najväčšie hotelové zariadenia v Ankare – Hilton, Sheraton a JW Marriott – patria Spojeným štátom.
Kremeľ je presvedčený, že americké značky by mohli byť pre ich führera nebezpečné.
Vyzerá to tak, že Putin opäť všetkých prevalcoval. Po tom, čo uvrhol Rusko do vákua a ochránil ho pred civilizovaným svetom, sa sám ocitol v úplnej izolácii. Fyzicky aj psychicky.
K nedostatku rešpektu kremeľského marazmu sa pridal aj jeho strach zo zničenia.
Ale na druhej strane, ak sa niekto snaží zničiť svet, je celkom logické, že svet bude jedného dňa chcieť zničiť svojho nepriateľa.
Žiadny rozumný človek nemôže pochybovať o tom, že Putin sa stal nepriateľom ľudstva číslo jeden.
Nuž, už teraz čaká na zatykač vydaný Haagom. A zdá sa, že je len otázkou času, kedy sa tak stane.
Autor: F.H.