Poburujúca paródia Poslednej večere na olympiáde: Organizátori zachraňujú situáciu! Reagujú aj politici zo Slovenska
Vzbudili pohoršenie! Otvárací ceremoniál letnej olympiády v Paríži sprevádzali kontroverzie. Najväčšie pobúrenie vyvolalo stvárnenie Poslednej večere, ktoré urazilo kresťanskú obec. Organizátori podujatia napokon stiahli chvost a ospravedlnili sa.
Incident poriadne rozčeril hladinu aj na Slovensku. Mnohí politici konzervatívneho spektra sa proti scéne ostro ohradili. Aké ďalšie škandály doposiaľ poznačili najväčší športový sviatok? Rozruch vyvolala paródia maľby Leonarda Da Vinciho Posledná večera, ktorý zvečňuje hostinu Ježiša Krista so svojimi apoštolmi pred ukrižovaním.
Postavy stvárnili drag queens, a teda muži prezlečení za ženy či transgenderová modelka. Ježiša zobrazovala žena so striebornou korunou na hlave. Zároveň sa na stole objavil takmer nahý francúzsky spevák namaľovaný namodro, pokrytý kvetmi a ovocím. Prezentovať mal Dionýza – gréckeho boha vína, radosti a plodnosti.
Je nám to ľúto
Komentáre rozhorčených divákov z celého sveta okamžite zaplavili sociálne siete. Zobrazenie Poslednej večere odsúdili francúzski biskupi a kritika prišla aj priamo z Vatikánu. „Tento vysoký ideál bol pošpinený rúhavým zosmiešnením jedného z najposvätnejších momentov kresťanstva,“ povedal arcibiskup Vincenzo Paglia. Usporiadatelia olympiády sa napokon za predstavenie kresťanom ospravedlnili.
„Otvárací ceremoniál sa snažil osláviť toleranciu v spoločnosti. Sme presvedčení, že sa nám to podarilo naplniť. Ak to niekoho urazilo, je nám to úprimne ľúto,“ uviedla hovorkyňa organizačného výboru Anne Descamps. Umelecký šéf ceremoniálu Thomas Jolly odmietol, že by kritizovaná scéna mala byť paralelou k Poslednej večeri.
„Myšlienkou bolo urobiť veľkú sviatočnú oslavu spojenú s bohmi Olympu. Mojím prianím nie je spochybňovať alebo zosmiešňovať, či šokovať. Najviac zo všetkého som chcel vyslať posolstvo lásky a inklúzie, nie rozdeľovať.“
Rozporuplné reakcie
Vlna nevôle sa zdvihla aj u nás. Minister životného prostredia Tomáš Taraba si servítku pred ústa nedával. „Táto olympiáda sa v normálnom svete navždy zapíše ako odpudivý symbol úchylnej dekadencie, ktorá zneužila krásu športu a urobila z toho progresívne politické divadlo. Preto som sa rozhodol, že sa záverečného ceremoniálu nezúčastním,“ oznámil.
Liberáli z PS mu následne odkázali, že nemá rozoštvávať spoločnosť. „Odporúčame mu, aby sa namiesto zúfalého hľadania zástupných tém venoval v pracovnom čase problémom, ktoré do jeho pracovnej náplne patria,“ vyhlásila poslankyňa Tamara Stohlová.
Ticho neostalo ani KDH. „Rozumieme umeleckým princípom akejkoľvek tvorby vrátane humoru, nadsádzky či paródie. Ale všimli sme si tiež, že tieto princípy boli zamerané iba na kresťanov. Boli nielen prekročením dobrého vkusu, ale aj, žiaľ, zosmiešnením jedného z najdominantnejších symbolov kresťanstva,“ uviedol predseda strany Milan Majerský. Známeho kňaza a spisovateľa Karola Lovaša ceremoniál nevytočil.
„Tie komentáre útlocitných kresťanských moralistov ma trošku vyrušujú. Nie, nevnímal som ani v náznakoch urážku kresťanstva. Prestaňme byť negativistickí za každú cenu. Viac pokory by nám kresťanom prospelo,“ vyzval na facebooku.
Potupa pre Južnú Kóreu
Juhokórejskí športovci zažili nepríjemné poníženie. Keď sa plavili po Seine, hlásatelia ich vo francúzštine aj v angličtine predstavili divákom ako výpravu „Kórejskej ľudovodemokratickej republiky“, čo je oficiálny názov pre Severnú Kóreu. Rovnako potom predstavili aj severokórejskú výpravu. Olympijský výbor sa za chybu ospravedlnil.Prešľap s vlajkou
Počas ceremoniálu sa odohral aj ďalší nečakaný trapas. Predtým, ako sa hry vyhlásia za otvorené, sa vešia známa olympijská vlajka s farebnými kruhmi. Účinkujúci vlajku zavesili dolu hlavou, čo očiam pozorných divákov neušlo.
Zdroj: cas.sk