Izrael mení hru, obava z reakcie Ruska zrejme pominula. Budú staré Patrioty novým štítom Ukrajiny?
Spojené štáty, Izrael a Ukrajina rokujú o dodávke až ôsmich systémov protivzdušnej obrany Patriot Kyjevu. Na svojom webe to píše Financial Times (FT) s odvolaním sa na päť nemenovaných zdrojov. Denník v tejto súvislosti pripomína, že Izrael v apríli oznámil, že začne vyraďovať svojich osem batérií Patriot, ktoré sú staršie ako tri desaťročia, a nahradí ich modernejšími systémami. Takéto množstvo Patriotov by výrazne zlepšilo schopnosť Ukrajiny čeliť ruským útokom.
Dohodu prerokovali ministri a vysoko postavení činitelia trojice spomínaných krajín, píše FT. Hoci podľa neho nie je vec ešte uzavretá, vyradené systémy by pravdepodobne najprv zamierili do Spojených štátov a potom na Ukrajinu. Štyri zdroje však upozornili, že sa na Ukrajinu nemusí dostať všetkých osem systémov.
Denník zároveň upozorňuje, že Izrael spomínané batérie používa vo svojej súčasnej vojne proti palestínskemu hnutiu Hamas, ktoré USA aj Európska únia označujú za teroristické, a zatiaľ neboli vyradené pre obavy, že by v rozsiahly konflikt mohlo prerásť napätie s libanonským šiitským hnutím Hizballáh, píše FT.
Ak by sa však izraelské patrioty na Ukrajinu presunuli, znamenalo by to zásadný posun v obranných schopnostiach krajiny, ktorá sa bráni rozsiahlej ruskej vojenskej agresii už 856 dní a Rusko na ňu často útočí aj rôznymi strelami a dronmi. Ukrajina má v súčasnosti podľa FT minimálne štyri systémy Patriot, okrem iného od USA alebo Nemecka.
Kyjev opakovane žiada západných spojencov o systémy protivzdušnej obrany, najmä batérie Patriot americkej výroby. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj koncom mája pri návšteve Madridu žiadal o ďalšie systémy s argumentom, že významne pomôžu ukrajinským silám čeliť ruským vzdušným úderom. Ukrajina podľa neho potrebuje najmenej ďalších sedem týchto systémov, aby sa ruským útokom mohla účinne brániť.
Systémy Patriot sú jednou z najlepších zbraní protivzdušnej obrany, ale USA a ich spojenci ich majú obmedzené zásoby, napísal predtým The New York Times. Mnohé, najmä východoeurópske krajiny, ktoré sa tiež cítia ruskom ohrozené, sa ich nechcú vzdať. A ani Washington nechce Patriotov venovať príliš veľa, pretože sú nasadzované po celom svete na ochranu amerických síl aj spojencov USA, ako tomu bolo napríklad pri rozsiahlom vzdušnom útoku Iránu proti Izraelu v polovici apríla.
Dohoda o presune systémov na Ukrajinu by podľa FT znamenala posun vo vzťahoch medzi Izraelom a Moskvou. Izrael zaujal opatrný postoj k ruskej invázii na Ukrajine, vzhľadom na vplyv, ktorý má Moskva v Sýrii, kde izraelské letectvo často útočí na ciele spojené s Iránom, píše FT. Predstavitelia USA, ktoré poskytujú Izraelu vojenskú podporu, sa však podľa neho snažia presvedčiť izraelskú vládu, že čoraz tesnejšie väzby Ruska s Iránom predstavujú naliehavejší problém. Či je Izrael pripravený podráždiť Rusko však podľa analytikov nie je isté. Krajina už skôr odmietla Ukrajine systémy protivzdušnej obrany poskytnúť.
Zdroj: Pravda.sk