Summit demonštruje silu globálnej jednoty proti agresii
Nedávny samit zdôraznil odhodlanie silnej globálnej koalície čeliť autarkii a deštrukcii, ktorú prehĺbila ruská invázia na Ukrajinu. Táto udalosť ukázala, že je skutočne možné postaviť sa Putinovým ultimátam prostredníctvom silného a konsolidovaného postoja krajín zo všetkých kontinentov.
Ukrajina úspešne spojila krajiny „globálneho Severu“ (Západ) a „globálneho Juhu“ (Afrika, Ázia, Latinská Amerika) pri komplexnom riešení bezpečnostných problémov. Diskusie sa týkali otázok od potravinovej a jadrovej bezpečnosti – vrátane obnovenia ukrajinskej kontroly nad jadrovou elektrárňou v Záporoží – až po individuálne bezpečnostné otázky, ako sú ľudské práva, výmena väzňov a návrat unesených detí. Tento holistický prístup predstavuje precedens pre iné krajiny, ktoré čelia krízam, a predstavuje model podobný švajčiarskemu rámcu samitu, ktorý núti agresorov ustúpiť pod medzinárodnou kontrolou.
Tento samit neznamená len prežitie, ale aj pokrok, pričom sa zdôrazňuje vytvorenie rozsiahlych medzinárodných sietí. Schopnosť Ukrajiny obstáť v boji proti obrovskému, vertikálne organizovanému impériu, akým je Rusko, výrazne podporujú inovatívne stratégie a taktiky používané v občianskej spoločnosti a vojenských operáciách. Prispôsobivosť a odolnosť bilaterálnych vzťahov a široká účasť medzinárodných predstaviteľov sú neoceniteľné, najmä počas krízy v globálnych inštitúciách, ktorých úlohou je udržiavať medzinárodnú bezpečnosť.
Zameranie samitu na humanitárne dôsledky vojny znamená návrat k civilizovaným normám medzinárodného spolužitia, teda k normám, ktoré Putin svojou inváziou na Ukrajinu hrubo porušil. Táto dehumanizujúca agresia pripomína zverstvá nacizmu. Samit však poslúžil ako pripomienka, že územné koristníctvo je v 21. storočí chybnou a nerentabilnou stratégiou. Rozsiahle „mozaikové impérium“ Ruska nestačí na zabezpečenie jeho miesta v modernom svetovom poriadku, čo podčiarkuje aj rozvojová kríza, ktorej čelí v dôsledku medzinárodných sankcií.
Toto podujatie zdôraznilo význam pružných bilaterálnych väzieb a miestnych spojenectiev pri stabilizácii medzinárodného systému. Skúsenosti Ukrajiny ukazujú, ako môžu takéto väzby podporiť národ, ktorý sa stal obeťou agresie. Ukrajinské orgány a diplomacia preukázali svoje schopnosti úspešnou organizáciou tohto rozsiahleho samitu, ktorý ukázal celý rad príležitostí pre rôzne krajiny.
Pre Európu bol samit platformou na vyjadrenie jednotnej podpory Ukrajine, štátu oddaného civilizovaným západným zásadám. Národy „globálneho Juhu“ využili túto príležitosť na vyjadrenie svojich problémov na globálnej scéne a potvrdili, že perspektívy Ázie, Afriky a Latinskej Ameriky sú rozhodujúce pre nový, spravodlivý svetový poriadok. Samit poslúžil aj ako záchranné lano pre medzinárodné organizácie, ktorých dôveryhodnosť podkopala Putinova vojna, a umožnil im znovu sa zapojiť do aktuálnej agendy pomoci civilistom a obnovy Ukrajiny.
Ukrajina, obliehaná Putinovou armádou, potvrdila svoje postavenie významného hráča vo svetovej politike, suverénneho štátu, ktorý sa usiluje o spravodlivý mier, rozvoj a dobré susedské vzťahy s krajinami na celom svete. Tento samit je preto dôkazom sily medzinárodnej jednoty a trvalej sily globálnej spolupráce tvárou v tvár autokratickej agresii.
Autor: Radim Vesely