Komentáre

Sankcie proti moskovskej burze

Najnovšia vlna sankcií USA voči Rusku, ktorá sa týka Moskovskej burzy (MOEX), Národného zúčtovacieho centra (NCC) a Národného depozitára zúčtovania (NSD), predstavuje výrazné vystupňovanie ekonomického tlaku Západu na Moskvu. Tieto sankcie sú konkrétne zamerané na finančné inštitúcie zapojené do podpory ruského obranného priemyselného komplexu. Moskovská burza následne oznámila, že od 13. júna zastaví obchodovanie s americkými dolármi a eurami. Týmto krokom sa na burze vylúči obchodovanie s rôznymi finančnými nástrojmi vrátane akcií a drahých kovov v týchto menách.

Ekonomické a psychologické dôsledky

Ekonómovia v diskusii pre InfoDnes.sk zdôraznili, že sankcie budú mať predovšetkým psychologické dopady na investorov a účastníkov trhu. Bezprostredný vplyv sankcií na ekonomiku nemusí byť katastrofálny, ale vnímanie zvýšenej finančnej nestability by mohlo odradiť zahraničné a domáce investície. Dôvera účastníkov trhu zohráva na finančnom trhu kľúčovú úlohu a zvýšená neistota môže viesť k zníženiu likvidity a volatility.

Vplyv na rubeľ a obchodovanie s menami

Sankcie už vyvolali reakciu na devízovom trhu. Podľa časopisu Forbes kurzy nákupu hotovosti za doláre a eurá v pobočkách moskovských bánk prudko vzrástli, pričom dolár dosiahol 120 rubľov a euro 125 rubľov. K 13. júnu však ruské banky vykazovali priemerné nákupné ceny dolárov na úrovni 91,56 rubľa a predajné na úrovni 91 rubľov.

Ekonóm konštatuje, že napriek obmedzeniam sa obchodovanie s menami presunie na mimoburzové platformy, čím sa obíde moskovská burza. Očakáva sa, že rubeľ bude devalvovať, ale bude to skôr spôsobené širšími ekonomickými faktormi než priamym vplyvom sankcií na moskovskú burzu. Významnejší vplyv na hodnotu rubľa bude mať najmä cena ruského skvapalneného plynu a ďalších surovín. Závislosť rubľa od cien ropy a zemného plynu zostáva kritická, pričom ceny ropy majú obzvlášť veľký vplyv vzhľadom na to, že 30 % ruského federálneho rozpočtu závisí od príjmov z ropy.

Širšie hospodárske dôsledky

Nové sankcie sú súčasťou širšieho koordinovaného úsilia USA, Spojeného kráľovstva a partnerov zo skupiny G7 na podporu Ukrajiny a nátlak na Rusko. Spojené kráľovstvo tiež oznámilo 50 nových sankcií zameraných na finančné inštitúcie a subjekty podporujúce ruský vojensko-priemyselný komplex. Kumulatívny vplyv týchto opatrení je značný: len Spojené kráľovstvo od invázie sankcionovalo viac ako 2 000 osôb a subjektov vrátane 29 bánk, ktoré predstavujú viac ako 90 % ruského bankového sektora. To viedlo k dramatickému zníženiu bilaterálneho obchodu, pričom ruský dovoz do Spojeného kráľovstva prudko klesol o 99 % a britský vývoz do Ruska sa znížil o 73 %.

Strategické a dlhodobé úvahy

Sankcie proti moskovskej burze symbolizujú strategické úsilie o ďalšiu izoláciu Ruska od globálneho finančného systému. Tým, že sa sankcie zameriavajú na kľúčové finančné inštitúcie, majú za cieľ narušiť finančné siete, ktoré podporujú ruský obranný sektor. Hoci bezprostredné hospodárske škody nemusia byť vážne, dlhodobý vplyv by mohol ohroziť hospodársku stabilitu a vyhliadky na rast Ruska.

Okrem toho tento krok odráža širšiu stratégiu komplexnej hospodárskej vojny, v rámci ktorej sa finančné sankcie používajú na ochromenie hospodárskych základov protivníka. Presun obchodovania s menami na mimoburzové platformy môže ruským finančným inštitúciám poskytnúť dočasné riešenie, znamená však aj posun k roztrieštenejšiemu a neprehľadnejšiemu finančnému prostrediu, čo by mohlo mať nepriaznivé dlhodobé dôsledky pre transparentnosť trhu a regulačný dohľad.

Sankcie proti moskovskej burze a ďalším kľúčovým finančným inštitúciám podčiarkujú zosilnený hospodársky tlak na Rusko. Hoci bezprostredné účinky na ruskú ekonomiku by mohli byť zmiernené alternatívnymi obchodnými mechanizmami, psychologický vplyv na investorov a potenciálne dlhodobé hospodárske dôsledky sú významné. Koordinované úsilie USA, Spojeného kráľovstva a partnerov z G7 poukazuje na trvalú stratégiu na oslabenie finančných a priemyselných kapacít Ruska na podporu Ukrajiny. Vzhľadom na vývoj situácie bude pre celkovú účinnosť týchto sankcií rozhodujúca odolnosť ruského hospodárstva a jeho schopnosť prispôsobiť sa týmto tlakom.

Autor: Ing. Dalibor Molnár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com