Strašenie kvótami a slová o státisícoch až miliónoch migrantov: Kampaň do eurovolieb sa nevyhla dezinformáciám
BRATISLAVA – Nový Migračný pakt EÚ sa stal jednou z hlavných predvolebných tém viacerých kandidátov do európskeho parlamentu. Pri tejto téme sa však niektorí nevyhli dezinformáciám, prekrúteniu informácii a strašeniu. Ich príspevky pritom oslovili desiatky tisíc ľudí.
Upozornil na to portál EURACTIV, ktorý sa pozrel na najúspešnejšie príspevky na sociálnych sieťach, ktoré zdieľajú dezinformačné naratívy a zavádzajú o novom migračnom pakte EÚ. Sledované boli príspevky od 8. apríla do 24. mája 2024.
Podstatou pri nových migračných pravidlách je, že v čase krízy bude môcť Európska komisia rozhodnúť o prerozdelení zodpovednosti za migrantov medzi členské štáty. Predpokladá, že pôjde zhruba o 30-tisíc ľudí ročne. Ak niektorá z krajín nebude chcieť prijať žiadateľov o azyl na svoje územie, môže si vybrať medzi poskytnutím finančných príspevkov v hodnote 20-tisíc eur alebo zabezpečením operatívnej a technickej podpory.
Súčasťou tohto nariadenia je aj výnimka, ktorá upravuje situáciu, keď sú štáty pod významným migračným tlakom, čo zahŕňa napríklad aj fakt, že prijali významný počet ukrajinských utečencov ako teraz napríklad Slovensko.
Strašenie státisícami až miliónmi migrantov
Aktuálne sa nedá presne predpokladať, s akým počtom migrantov bude mať Slovensko v budúcnosti pomôcť. Členské štáty majú prispievať podľa počtu svojich obyvateľov, veľkosti krajiny a HDP. Slovensko má zhruba 1,2 percenta obyvateľstva EÚ a zhruba 0,8 percent jej HDP. Podľa portálu tak vychádza, že ročne by sme mali prijať alebo zaplatiť za zhruba 300 ľudí.
Je teda zavádzajúce hovoriť o príchode veľkého počtu migrantov na Slovensko. To ale niektorých neodradilo. V diskusnej relácii Na palete hovorila kandidátka za stranu Republika Anna Belousovová o „tisíckach, statisíckach a ja neviem či miliónoch ešte migrantov,“. Rozhovor získal viac ako 70-tisíc videní.
Líder Republiky Milan Uhrík zasa napísal, že pakt „zmení Európu na Afriku“. Podobne sa na sociálnej sieti Facebooku vyjadril aj György Gyimesi, ktorý predvídal „navozenie stoviek tisíc neprispôsobivých migrantov“.
Dezinformácie o migračných kvótach
Milan Uhrík v spravodajskej relácii JOJ24 povedal tiež, že v krízovom režime preberá prerozdeľovanie migrantov do jednotlivých členských štátov Európska komisia na základe delegovaných aktov. Aj v tomto prípade ide o dezinformáciu. Systém flexibilnej solidarity bol totiž vytvorený tak, aby sa podobné prekvapenia nestávali. Krajiny si dopredu vyberú, ako budú v krízach chcieť pomáhať. . Tvrdenie, že imigranti budú musieť „povinne ísť aj na Slovensko“ teda nie je pravdivé.
V relácii Na palete potom zopakoval, že migračný pakt „nás núti buď imigrantov prijímať, alebo platiť pokuty a v krízových situáciách, v humanitárnych krízach nastupuje systém povinného prijímania a prerozdeľovania imigrantov v rámci EÚ.“
Opatrenie však funguje tak, že ak členské štáty neprisľúbia prevziať zodpovednosť za dostatočný počet ľudí na to, aby to pomohlo krajine v problémoch, môže byť na nich prenesená zodpovednosť za žiadateľov o azyl, ktorí už sú na jeho území. Ak na území Slovenska žiadatelia o azyl nebudú, toto opatrenie preň nebude relevantné.
Zdroj: https://www.topky.sk