Členské štáty EÚ vyzvali na prímerie v Pásme Gazy, Rusko a Čína vetovali rezolúciu
Členské štáty Európskej únie (EÚ) prekonali svoje rozdiely a vo štvrtok sa dohodli na spoločnej výzve na prímerie v Pásme Gazy.
Lídri EÚ v nočnom vyhlásení vyzvali „na okamžitú humanitárnu prestávku vedúcu k udržateľnému prímeriu, bezpodmienečnému prepusteniu všetkých rukojemníkov a poskytnutiu humanitárnej pomoci“.
Belgický premiér Alexander De Croo, ktorého krajina má v súčasnosti rotujúce predsedníctvo Únie, sa vyjadril, že postoj eurobloku je vo veľkej miere v súlade s postojom Spojených štátov.
Nebenzia spochybnil znenie textu
Rusko a Čína však vetovali rezolúciu podporovanú Spojenými štátmi o prímerí v Pásme Gazy. Pri hlasovaní v 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN bolo 11 členov za rezolúciu, traja proti nej a jeden sa zdržal hlasovania. Už pred hlasovaním ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia povedal, že Moskva podporuje okamžité prímerie v Pásme Gazy.
Spochybnil však znenie textu a obvinil amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena a americkú veľvyslankyňu pri OSN Lindu Thomas-Greenfield z toho, že „zavádzajú medzinárodnú komunitu“ z „politizovaných“ dôvodov.
Európska dvadsaťsedmička bola dlho rozdelená
Výzva EÚ prichádza v čase, keď sa Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (OSN) pripravuje na hlasovanie o rezolúcii podporovanej USA, ktorá vyhlasuje „imperatív okamžitého a trvalého prímeria“ vo vojne medzi Izraelom a militantným hnutím Hamas.
Európska dvadsaťsedmička bola dlho rozdelená v otázke podpory Izraela a Palestínčanov a hlasovanie v OSN bude ďalším verejným testom jednoty členských štátov, konštatuje agentúra AP. V decembri pri hlasovaní v OSN, ktoré vyzývalo na okamžité humanitárne prímerie v izraelsko-palestínskom konflikte, dva štáty EÚ hlasovali proti a štyri sa zdržali hlasovania.
Zdroj: https://sita.sk