Slovensko

Maroš Žilinka preradil tridsiatku ľudí končiacej špeciálnej prokuratúry. Daniel Lipšic už nebude môcť dozorovať nové kauzy

Známych prokurátorov Michala Šúreka, Ondreja Repu a Ladislava Masára preradili na referát väzenstva. Ani som nevedel o takom referáte, náplň práce nepoznám, reagoval jeden z nich.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic spolu s takmer tridsiatkou kolegov v stredu ukončí svoje pôsobenie na Úrade špeciálnej prokuratúry, ktorá zaniká. Generálny prokurátor Maroš Žilinka rozhodol o ich zaradení na rôzne oddelenia a odbory generálnej prokuratúry.

Lipšica zaradil Žilinka na takzvané legislatívne oddelenie generálnej prokuratúry. Znamená to, že už nebude môcť dozorovať nové citlivé kauzy, ale bude posudzovať znenie paragrafov a pripomienkovať návrhy zákonov, ktoré sa týkajú prokuratúry.

Šúrek: Neviem, čo bude náplňou práce

Generálna prokuratúra odstavila od citlivých trestných káuz aj ďalšie známe mená. Prokurátori Michal Šúrek, Ladislav Masár a Ondrej Repa skončili na referáte väzenstva.

Šúrek už 14 rokov dozoruje rôzne trestné kauzy. Po presune na špeciálnu prokuratúru dokázal vinu bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, ktorého odsúdili za korupciu na osem rokov väzenia. Teraz priznáva, že ani nevie, čo bude náplňou jeho novej práce, do ktorej má nastúpiť už v stredu ráno.

„Ani som nevedel, že taký referát existuje. Náplň práce je pre mňa neznáma. Ale som rád, že som sa konečne dozvedel aspoň to, kam idem. Trvalo to strašne dlho a oznámili nám to dva dni pred nástupom. To nepovažujem za štandardné,“ povedal pre Aktuality.sk Šúrek.

„Môže sa to tak javiť, že mohol mať niekto zámer, aby som viac neviedol dozor v nových trestných veciach. Môžem mať na to svoj názor, ale nebudem špekulovať. Verím, že generálny prokurátor dodrží svoje slovo a budem môcť pokračovať aspoň v tých trestných veciach, ktoré sú na súde alebo kde bolo ukončené vyšetrovanie a spis bol predložený s návrhom na ÚŠP,“ dodal prokurátor.

Žilinka totiž v decembri minulého roka prisľúbil, že v prípade zrušenia špeciálnej prokuratúry ponechá dozorovým prokurátorom tie kauzy, v ktorých sa už pojednáva na súde alebo sa pripravuje obžaloba.

Šúrek a Repa boli častým terčom útokov na tlačovkách Smeru. Predseda strany Robert Fico ich ešte z opozície kritizoval za postupy v kauzách, prirovnával ich ku gestapu a tvrdil, že nútili niektorých obvinených k priznaniu. Následne na tlačovke pustili úryvok z nahrávky medzi dvojicou prokurátorov a odsúdeným expolicajtom Mariánom Kučerkom. Ako ukázalo ďalšie vyšetrovanie, Smer púšťal nahrávku zvukovo upravenú a obsahovo zostrihanú.

Ladislav Masár v relácii Na Rovinu s Petrom Hanákom

Masár: možno príde nový deň

Repa aktuálne dozoruje známu kauzu Mýtnik, v ktorej stíha oligarchu Jozefa Brhela, jeho syna, ale aj exfunkcionárov finančnej správy.

Masár zasa dozoroval prípad expolicajta Jána Kaľavského, ktorý je už neprávoplatne odsúdený za prijímanie úplatkov, ale aj kauzu exposlankyne za Smer Ľubice Roškovej.

„Osobne považujem za trochu detinské, aby sa nám do poslednej chvíle dôsledne tajilo naše nové zaradenie,“ okomentoval aktuálne zmeny prokurátor Masár. Podobne ako jeho kolega, ani on náplň novej práce nepozná.

„Zatiaľ vôbec neviem, čo konkrétne práca na referáte väzenstva obnáša. Teším sa z toho, že mi veľmi dobre vybrali kolegov. Verím, že spoločnými silami budeme plniť nové náročné výzvy na novom pôsobisku s elánom a nasadením.“

Na otázku, ako reaguje na fakt, že už nebude dozorovať nové trestné kauzy, napísal: „V živote všetko trvá iba pokiaľ sa to neskončí. Určite to nie je žiadna tragédia. A možno ešte raz príde aj nový deň.“ Uchádzať sa o iné miesto v štruktúrach GP neplánuje. „U nás o vás lepšie a správnejšie rozhodnú, ak im do toho nehovoríte,“ uzavrel Masár.

Dvojica z prípadu Kuciak

Dvojica prokurátorov Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš dozorujú prípad vraždy Jána Kuciaka a objednávku vrážd prokurátorov. Od Maroša Žilinku žiadali, aby ich presunul na nižšiu Krajskú prokuratúru v Žiline. Generálny prokurátor im zatiaľ nevyhovel a poslal ich na iné miesta. Harkabus by mal od stredy pôsobiť na medzinárom odbore, ktoré rieši napríklad právny styk so zahraničím alebo vydávanie stíhaných ľudí. Daniel Mikuláš má po novom pôsobiť na netrestnom úseku GP. Rovnako ako mnohí ďalší prokurátori, ani táto dvojica nebude môcť dozorovať nové kauzy.

Doteraz riešili aj citlivé prípady z prostredia politiky ako napríklad kauzu Súmrak, kde boli obvinení Robert Fico či Robert Kaliňák spolu s Tiborom Gašparom a Norbertom Bödörom. Mikuláš viedol aj prípad korupcie v súvislosti s únosom Vietnamca. O tieto prípady prídu, keďže kauzy nie sú na súde. Po novom by ich mali dozorovať krajské prokuratúry.

Na medzinárodný odbor GP má prejsť okrem Harkabusa aj jeho kolega Peter Kysel, ktorý dozoruje prípad exriaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského. Na tento odbor preradili aj Vladimíra Kuruca a prokurátora Rastislava Hrušku, ktorý má na stole veľký koručpný prípad Dobytkár a stíha Norberta Bödöra či Martina Kvietika.

Prokurátor Ján Šanta, ktorému sa podarilo dokázať vinu Mariana Kočnera v kauze zmenky televízie Markíza, bude od stredy na trestnom odbore generálnej prokuratúry. Zaradili ho na takzvané prieskumné oddelenie, ktoré rieši okrem iného aj návrhy na zrušenie obvinenia podľa známeho paragrafu 363. Šanta dozoroval napríklad kauzu daňového podvodníka Ladislava Bašternáka, prípad mu však vezmú, keďže ho mal na výnimku.

Malá špeciálna prokuratúra

Ako sme už informovali minulý týždeň, GP vytvorila aj celkom nové oddelenie závažnej kriminality. Maroš Žilinka tam mal presunúť zhruba osem prokurátorov a riadením poveriť Jána Hrivnáka z ÚŠP, ktorý dozoruje napríklad justičné kauzy Búrka a Víchrica. V týchto prípadoch stíhajú známych sudcov a sudkyne ako Moniku Jankovskú, ale aj odsúdených podnikateľov Mariana Kočnera či Zoroslava Kollára. Hrivnák nechcel svoj presun predčasne komentovať.

Ktoré prípady by malo oddelenie riešiť, vie len málokto. Podľa viacerých zdrojov to však má byť výber takých káuz, ktoré doteraz spadali pod špeciálnu prokuratúru a pojednávali sa na Špecializovanom trestnom súde. Teda napríklad korupčné prípady, kriminalita zločineckých skupín, extrémizmus či terorizmus. Po zrušení samostatnej špeciálnej prokuratúry tak vzniká akási menšia prokurátorská zložka, ktorá bude fungovať pod výrazným vplyvom generálneho prokurátora.

Ten má rozhodovať, ktoré nové kauzy bude novovzniknuté oddelenie riešiť namiesto okresných či krajských prokuratúr. Šéf prokuratúry totiž môže udeliť výnimku, a teda rozhodnúť napríklad aj o tom, kto bude riešiť niektorú z politicky citlivých káuz.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com