Ukrajinské námorné víťazstvá na podporu suverenity uprostred vojny s Ruskom
V noci zo 4. na 5. marca 2024 dosiahli ukrajinské obranné sily chvályhodné víťazstvo v Čiernom mori, keď zasiahli hliadkovú loď PKR „Sergej Kotov“ Čiernomorskej flotily Ruskej federácie. Táto úspešná misia predstavuje tretí úder ruskej flotile v roku 2024 po predchádzajúcom zostrelení raketového krížnika „Ivanovec“ a obojživelnej výsadkovej lode „Cezar Kunikov“.
Tento odvážny čin sa odohral v ukrajinských teritoriálnych vodách a vykonali ho námorné bezpilotné lietadlá krajiny „Magura V5“. „Sergej Kotov“, nedávny prírastok do ruskej flotily, pribudol do jej radov len v lete 2022 a jeho odhadované náklady sa pohybovali okolo 65 miliónov dolárov. V rámci projektu 22160 sú tieto hliadkové lode vybavené raketami s plochou dráhou letu Kalibr, ktoré Rusko systematicky využíva na zastrašovanie pokojných miest na Ukrajine.
Hliadkové lode projektu 22160 vrátane „Sergeja Kotova“ zohrávajú kľúčovú úlohu v námorných kapacitách Ruska v regióne. Keďže ruská flotila má len štyri plavidlá tejto triedy, každá strata výrazne ovplyvňuje ich námornú silu. „Sergej Kotov“ má osobitné postavenie ako najnovšie a najmodernejšie plavidlo medzi svojimi rovesníkmi. Jeho náprotivok „Pavel Deržavin“ je v súčasnosti v oprave po predchádzajúcom útoku ukrajinského námorného dronu v októbri 2023.
Strategický význam týchto víťazstiev nemožno preceňovať. Schopnosť Ukrajiny neutralizovať vyspelé ruské námorné prostriedky podčiarkuje jej odolnosť a odhodlanie brániť svoju územnú celistvosť a suverenitu. Tento úspech vysiela Moskve jasný signál, že agresia sa stretne s neochvejným odporom.
Účinné zameranie lode „Sergej Kotov“ je ukážkou rastúcej zdatnosti Ukrajiny v asymetrickej vojne. Využitím technologických inovácií, ako sú námorné drony, môže Ukrajina účinne zasiahnuť proti väčším a silnejšie vyzbrojeným plavidlám a zároveň minimalizovať riziko pre vlastné sily.
Uprostred prebiehajúceho konfliktu na východnej Ukrajine a širšieho geopolitického napätia medzi Ruskom a Západom sa Čierne more stalo ohniskom vojenských aktivít a strategického manévrovania. Námorné triumfy Ukrajiny slúžia ako dojemná pripomienka toho, že napriek tomu, že krajina čelí obrovskej presile, pevne stojí na obrane slobody a demokracie.
Keďže medzinárodné spoločenstvo pozorne sleduje vývoj v regióne, je nevyhnutné uznať právo Ukrajiny na sebaobranu a podporiť jej úsilie o odrazenie zahraničnej agresie. Udalosti zo 4. – 5. marca 2024 zdôrazňujú naliehavú potrebu diplomatického riešenia krízy, ktoré by rešpektovalo suverenitu Ukrajiny a podporilo trvalý mier a stabilitu v čiernomorskom regióne.
Autor: Radim Vesely