Čaputová vymenovanie Gašpara do SIS odkladá: Fico reaguje, našla vláda iný spôsob?
Našla vláda spôsob, ako obísť prezidentku? Kabinet Roberta Fica zmenil štatút Slovenskej informačnej služby (SIS). Podľa opozície to súvisí s tým, ako dostať do vedenia tajnej služby Pavla Gašpara (37). Do funkcie riaditeľa SIS ho mala vymenovať prezidentka Zuzana Čaputová (50), zatiaľ to odkladá.
Vláda nominovala štátneho tajomníka na ministerstve spravodlivosti Pavla Gašpara na post riaditeľa SIS ešte 14. februára. Narazila však na prezidentku, ktorá uvažuje, že vymenovanie Gašpara prenechá svojmu nástupcovi. To pobúrilo premiéra Roberta Fica (Smer).
Najprv naznačoval, že prezidentke môžu vziať kompetenciu vymenovať šéfa tajných. V tomto prípade by podľa právnikov museli meniť ústavu, na čo koalícia nemá dosť poslancov v parlamente, a rovnako aj zákon o SIS. Proti zmene zákona sa navyše postavil koaličný Hlas.
Situácia okolo Gašparovho postu sa vyhrotila tento štvrtok, keď vláda schválila novelu štatútu SIS. Materiál je utajený a verejnosť sa nedozvie, čo sa v ňom vlastne mení. Vody zase rozbúril premiér. „Nie sme malé deti. Do niekoľkých dní bude táto situácia vyriešená. Ak nebude konať prezidentka, budeme konať my,“ povedal v súvislosti s nevymenovaným Gašparom.
„V kombinácii s tým, čo premiér Fico povedal, máme vážne obavy, že sa vládna koalícia chystá uniesť SIS a obísť riadny proces vymenovania riaditeľa tejto spravodajskej služby, čo by nápadne pripomínalo návrat do temných čias mečiarizmu,“ reagovala opozičná poslankyňa Zuzana Števulová (PS).
Pripomenula, že na budúci utorok zvolali mimoriadny parlamentný výbor na kontrolu SIS. „Veríme, že získame dostatočné odpovede aj samotný dokument – zmenený štatút,“ povedala.
Právny háčik
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) vysvetľoval, že cez štatút nezmenili žiadne právomoci prezidentky. Odmietavý postoj Hlasu k zmene zákona a kompetencií hlavy štátu podľa neho platí a rešpektujú to aj koaliční partneri. Na otázku, prečo teda vláda riešila štatút SIS, neodpovedal.
„Nemôžem povedať viac, keďže je to vyhradený materiál,“ doplnil minister. Zuzana Čaputová sa o celej veci dozvedela z médií. „Štatút si, samozrejme, vyžiadam, ale zatiaľ nepoznám žiadne podrobnosti o tom, čo jeho zmenou vláda plánuje urobiť,“ uviedla.
Gašpar by teoreticky mohol viesť SIS z nižšej pozície námestníka, ak by boli na neho prenesené riaditeľské kompetencie. Vyhol by sa tak procesu vymenovania prezidentkou. Má to však právny háčik. Námestníka podľa štatútu tajnej služby môže vedením poveriť iba jej riaditeľ a toho služba nemá.
SIS dočasne šéfuje poverený námestník Tomáš Rulíšek. Pavol Gašpar je synom bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara (Smer). Opozícii pri tejto nominácii prekáža, že nemá žiadne skúsenosti z prostredia spravodajských služieb a že jeho otec je obžalovaný v kauze Očistec.
Riaditeľa SIS vymenúva prezidentka
František Pažitný, právnik, Ústav štátu a práva SAV
Riaditeľ Slovenskej informačnej služby je podľa môjho názoru vedúci ústredného orgánu a toho by mal podľa ústavy vymenúvať a odvolávať prezident. Túto skutočnosť nie je možné zmeniť len jednoduchou zmenou zákona o Slovenskej informačnej službe. Podľa môjho názoru by zmeny v uvedených právomociach museli nastať na ústavnej úrovni. Určite nie na zákonnej úrovni, a už vôbec nie na úrovni štatútu.
Stojí to na hlinených nohách
Radovan Bránik, bezpečnostný analytik
Zmenou štatútu sa dajú zmeniť kompetencie námestníka, ale musí platiť, že štatút zostane v súlade so zákonom o SIS. Ak sa im podarilo dodržať tento súlad, potom sa poverenie Pavla Gašpara na nejaký čas bude dať zrealizovať. Bude to stáť na hlinených nohách a zo všetkých strán z toho trčí účelovosť. Presuny medzi námestníkmi a zmeny štatútu v utajenom režime sú problémom pre partnerské služby v zahraničí.
Zdroj: cas.sk