Konflikt vlády s prezidentkou Čaputovou graduje: Trestný zákon podpísala nasilu!
Rozhodnutie padlo. V posledných dňoch sa špekulovalo o tom, ako bude reagovať prezidentka Zuzana Čaputová (50) na schválenú novelu Trestného zákona. Ako sama avizovala, rozhodovala sa len medzi dvoma možnosťami – zákon vetovať alebo podpísať a postúpiť ho na Ústavný súd.
Zvolila druhú možnosť, čím síce kúpila viac času ústavným sudcom, ale podpísala sa pod niečo, s čím nesúhlasí. Čo teraz bude nasledovať? Hlava štátu mala pred sebou neľahké rozhodovanie. V piatok opäť prízvukovala, že aj keď novelu podpísala, s jej obsahom nesúhlasí a opakovane upozornila na jej dosahy.
„Ak by novela čo i len na chvíľu vstúpila do účinnosti, vy občania sa už nikdy nedomôžete náhrady škody spôsobenej ukradnutím auta, vykradnutím bytu či celoživotných úspor. Páchateľ ostane nepotrestaný a vy ho budete stretávať na ulici,“ prihovorila sa Slovákom Zuzana Čaputová.
Nemala na výber
Prezidentka argumentuje tým, že ak by novelu vetovala, koalícia by mohla jej veto prelomiť čo i len deň predtým, než vstúpi do platnosti, a znemožnila by tak, aby o nej stihol rozhodnúť Ústavný súd. Podpísanie je podľa nej jediný spôsob, aby sa novela dostala na súd a ten rozhodol pred vstupom do platnosti.
„Prestaňme sa už dohadovať a nechajme rozhodnúť Ústavný súd,“ dodala. Uviedla, že vládna koalícia novelu prijala v skrátenom legislatívnom konaní bez právneho dôvodu, pričom dodala, že opakovane vyzývala vládu, aby zišla z kratšej cesty. Od Ústavného súdu chce, aby zároveň pozastavil účinnosť novely.
Dva tábory
Progresívne Slovensko rovnako ako prezidentka pripravuje podnet na Ústavný súd, ktorý sa týka novely, na súd ho chce poslať v priebehu budúceho týždňa. Krok prezidentky PS chápe ako jedinú možnosť, ako môže zabrániť tomu, aby novela nadobudla účinnosť.
„Myslím, že pani prezidentka týmto opätovne ukazuje, ako veľmi jej na tom záleží a aký dôraz kladie na hodnoty právneho štátu a spravodlivosti,“ uviedol na tlačovej konferencii predseda strany Michal Šimečka. Na opačnej strane stojí strana Hlas. Podľa strany Petra Pellegriniho „uprednostnila politický postoj pred záujmami ľudí a pridala sa k strašeniu slovenskej verejnosti“.
Hovoria tiež, že jej podpis si môžu ľudia vysvetliť tak, že s novelou súhlasí: „Svojím postupom znemožnila prezidentka Národnej rade prípadnú opravu ustanovení, ktoré by mohli priniesť vyšší pocit bezpečnosti ľudí, zneistených neustálym strašením a zavádzaním zo strany opozície.“ Vládny Smer hlavu štátu kritizuje tiež. Podľa Roberta Fica sa Čaputová zastala Lipšica a čurillovcov.
„Prezidentka dostala rozkaz urobiť všetko preto, aby zabránila týmto zmenám, lebo každý ako ona si uvedomuje, že bojovať s nami demokratickými prostriedkami je nemožné,“ vyhlásil predseda vlády.
Parlament už nič nezmôže
Radoslav Procházka, ústavný právnik
Ústavný súd sa návrhom pani prezidentky môže zaoberať hneď, ale prijať ho na ďalšie konanie a pozastaviť účinnosť môže až po tom, ako zákon vyjde v Zbierke zákonov. Ja osobne odhadujem, že Ústavný súd účinnosť pozastaví a že o tom rozhodne v najkratšom možnom čase. Parlament už s týmto konkrétnym zákonom nevie urobiť nič, iba ho zmeniť novým zákonom.
Zdroj: cas.sk