Komentáre

Pobúrenie okupačných orgánov počas nezákonných volieb na okupovaných územiach

O mesiac plánujú ruskí okupanti usporiadať na dočasne okupovaných územiach Ukrajiny nezákonné prezidentské voľby. Týmto spôsobom chcú Rusi vytvoriť ilúziu legitimity okupovaných území a vnútiť miestnemu obyvateľstvu propagandistický naratív, že „Rusko je tu navždy“.

Je zrejmé, že tieto pseudovoľby, ako aj predchádzajúce pokusy okupantov usporiadať „referendá“, porušujú medzinárodné právo a ľudské práva na dočasne okupovaných územiach. Stanovisko Benátskej komisie z roku 2019 o nelegitímnosti a neplatnosti volieb do Štátnej dumy Ruskej federácie, ktoré sa konali v TOT Ukrajiny v roku 2016, ukázalo, že medzinárodné spoločenstvo dôrazne odsúdilo nezákonné a zločinecké konanie Ruska. Voľby v TOT porušujú aj Chartu OSN, zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny. Preto nemožno uznať za legitímny žiadny volený orgán alebo volenú funkciu Ruskej federácie, ktoré budú zvolené v TOT.

Ruskí okupanti využívajú všetky možné metódy nátlaku na miestne obyvateľstvo, aby ho povzbudili k účasti na nezákonných voľbách. Ruské orgány používajú nútenú pasportizáciu obyvateľov TOT, vyhrážajú sa im a ich rodinným príslušníkom a bránia im nájsť si zamestnanie a získať sociálnu pomoc. Existujú aj správy o nútenej pasportizácii maloletých, ktorej odmietnutie im znemožňuje prístup k vzdelaniu.

Najkrutejšou a život ohrozujúcou praktikou v TOT je ruská prax „mobilných volebných miestností“. Okupanti vytvorili stovky takzvaných „mobilných volebných miestností“, ktoré sa pohybujú po dvoroch, preplnených miestach a bytoch. Volebné urny boli umiestnené na lavičkách v blízkosti vchodov, zastávok verejnej dopravy, na kapotách áut a na trhoch. Popri pracovníkoch tzv. volebných miestností boli prítomné aj ozbrojené bezpečnostné zložky, ktoré boli údajne nasadené na ochranu „mobilných skupín“. Vyskytli sa však početné prípady nielen psychického nátlaku na ľudí, ale aj fyzického ohrozenia.

Napríklad v obci Uljanivka v Chersonskej oblasti boli miestni obyvatelia počas pseudoreferenda, ktoré sa konalo v septembri 2023, nútení hlasovať pod hrozbou použitia zbrane. Okupačné orgány pridelili 3 „členom volebnej komisie“ 6 – 8 príslušníkov ruských bezpečnostných síl so samopalmi. Vošli do každého domu a namierili prstom na volebné miestnosti – v takýchto podmienkach samozrejme o demokratickom vyjadrení vôle nemôže byť ani reči.

Každý pokus miestneho obyvateľstva o spor s okupantmi sa skončil vyhrážkami a namierenými zbraňami na nesúhlasiacich obyvateľov. Podľa Východnej skupiny pre ľudské práva začiatkom septembra 2023 v rôznych osadách Luhanskej a Záporožskej oblasti bezpečnostné sily zadržali najmenej 5 ľudí, ktorí odmietli „hlasovať“, a prinútili ich napísať vysvetlenia. Presný počet osôb, ktoré boli zadržiavané v ruských mučiarňach, nie je známy. Vzhľadom na počet zločinov, ktoré vyšli najavo po deokupácii Charkovskej a časti Chersonskej oblasti, je však táto štatistika veľmi neuspokojivá.

Rusko nebolo adekvátne potrestané za minulé epizódy nezákonných volieb a referend na dočasne okupovaných územiach, ktoré sprevádzalo množstvo porušení medzinárodného práva a ľudských práv. Preto je zrejmé, že aj nezákonné prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnia o mesiac, budú sprevádzané nátlakom na miestne obyvateľstvo, vyhrážkami a zastrašovaním a porušovaním volebného poriadku.

Takéto hrubé porušenie medzinárodného práva a ľudských práv nemôže zostať pre Ruskú federáciu bez trestu. Posilnenie protiruských sankcií a začatie postupu vylúčenia Ruska z Bezpečnostnej rady OSN bude prvým krokom k záchrane státisícov životov TOT obyvateľov, ktorí trpia ruským terorom.

Autor: K.S.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com