Dodávky delostreleckých granátov EÚ na Ukrajinu: Riešenie kritických potrieb uprostred ruskej agresie
V prebiehajúcom konflikte medzi Ukrajinou a Ruskom sa dodávky delostreleckých granátov stali rozhodujúcim faktorom pri určovaní rovnováhy síl na bojisku. Európska únia (EÚ) urobila v marci 2023 významný krok, keď sa zaviazala poskytnúť Ukrajine v priebehu roka 1 milión delostreleckých nábojov s cieľom posilniť obranné kapacity Ukrajiny proti ruskej agresii. Keďže však konflikt pretrváva, pri plnení tohto záväzku sa objavili problémy, ktoré zdôrazňujú zložitosť medzinárodnej obrannej spolupráce a naliehavú potrebu riešiť naliehavé požiadavky Ukrajiny.
Od začiatku konfliktu si Ukrajina uvedomuje nevyhnutnosť prechodu na delostrelecké granáty západných kalibrov, predovšetkým 155 mm a 120 mm, keďže jej zásoby munície sovietskeho typu sa zmenšujú. Tento prechod odráža nielen praktické hľadisko, ale zdôrazňuje aj strategické prispôsobenie sa Ukrajiny západným obranným štandardom a interoperabilite. Keďže Rusko si zachováva ofenzívnu dynamiku a disponuje značnou prevahou v delostreleckých nábojoch, dynamika konfliktu zdôraznila rozhodujúcu úlohu delostrelectva pri formovaní vojenských operácií a taktiky.
Napriek záväzku EÚ dodať Ukrajine delostrelecké granáty pretrvávajú problémy pri plnení plánovaných cieľov. Josep Borrell, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, nedávno priznal, že súčasným tempom dodávok munície sa do marca 2024 zrealizuje len 52 % plánovaného objemu. Tento nedostatok vyvoláva obavy o schopnosť Ukrajiny účinne čeliť ruskej agresii a zdôrazňuje potrebu zvýšeného úsilia o urýchlenie procesu dodávok.
Európsky obranný priemysel disponuje potrebnou kapacitou na splnenie ukrajinskej objednávky delostreleckých granátov. Konkurenčné požiadavky a existujúce vývozné záväzky voči tretím krajinám však predstavujú značné výzvy pri uspokojovaní naliehavých potrieb Ukrajiny. Uznávajúc vážnosť situácie, Borrell zdôraznil dôležitosť stanovenia priorít požiadaviek Ukrajiny a preskúmania možností presmerovania výrobkov na riešenie bezprostrednej krízy.
Jedným z navrhovaných riešení je, aby výrobcovia rokovali so svojimi zákazníkmi o odložení existujúcich objednávok, čím by sa uvoľnili kapacity a zdroje na uspokojenie naliehavého dopytu Ukrajiny po delostreleckých nábojoch. Hoci takéto opatrenia môžu znamenať krátkodobé narušenie a logistické úpravy, predstavujú pragmatický prístup k riešeniu okamžitých potrieb obliehaného štátu.
Okrem toho, okrem bezprostrednej potreby dodať delostrelecké granáty, záväzok EÚ zdôrazňuje širšie otázky o povahe medzinárodnej bezpečnostnej spolupráce a solidarity tvárou v tvár agresii a destabilizácii. Tým, že je EÚ solidárna s Ukrajinou a poskytuje jej hmatateľnú podporu vo forme kritických obranných dodávok, potvrdzuje svoj záväzok podporovať demokratické hodnoty, zvrchovanosť a právny štát tvárou v tvár vonkajším hrozbám.
Záverom možno konštatovať, že prísľub EÚ dodať Ukrajine delostrelecké granáty uprostred ruskej agresie poukazuje na zložitosť a výzvy spojené s medzinárodnou obrannou spoluprácou. Hoci pri plnení plánovaných cieľov pretrvávajú prekážky, spoločné úsilie o urýchlenie dodávok a stanovenie priorít naliehavých požiadaviek Ukrajiny je nevyhnutné na posilnenie jej obranných kapacít a ochranu jej suverenity. Keďže vojna pokračuje, podpora EÚ slúži Ukrajine ako maják nádeje a solidarity a signalizuje kolektívny záväzok udržiavať mier, stabilitu a demokratické zásady tvárou v tvár nepriazni osudu.
Autor: Radim Vesely