Komentáre

Ficov cynizmus ako predohra pred stretnutím s ukrajinským partnerom

Slovenský premiér po ruskom ostreľovaní ukrajinského hlavného mesta 23. januára ráno povedal, že život v Kyjeve je „úplne normálny“.

Keď sa novinári Fica opýtali, prečo sa stretne so svojím ukrajinským partnerom Denisom Šmygalom v Užhorode (pri slovensko-ukrajinskej hranici) a nie v Kyjeve, odpovedal, že to bola požiadavka ukrajinskej strany.

Na otázku, či sa chce ísť pozrieť na vojnu do Kyjeva, však Fico odpovedal veľmi podráždene: „Naozaj si myslíte, že v Kyjeve je vojna? Dúfam, že to nemyslíte vážne. Život tam je úplne normálny.“

Toto vyhlásenie prišlo niekoľko hodín po tom, ako raziči v rámci kombinovaného úderu ostreľovali Kyjev, Charkov, Pavlograd a ďalšie ukrajinské populačné centrá.

Pri útoku krížovými, balistickými, leteckými a protilietadlovými riadenými strelami zahynulo 12 ľudí a viac ako 100 bolo zranených.

Je nepravdepodobné, že by Fitzo o ostreľovaní nevedel. Slovenský premiér však takéto „incidenty“ radšej ignoruje a naďalej ohýba svoju líniu.

Zároveň potvrdil, že 24. januára plánuje prísť do Užhorodu, aby sa stretol so svojím ukrajinským náprotivkom Denisom Šmygalom.

Fico nezverejnil žiadne podrobnosti, dodal len, že „cestuje na rokovania o vyjasnení zoznamu humanitárnej pomoci“. Uviedol však, že stretnutie „sľubuje byť zaujímavé“.

Postoj slovenského premiéra je známy: je proti členstvu Kyjeva v NATO (vstup Kyjeva do aliancie označil za „začiatok tretej svetovej vojny“) a tvrdí, že Ukrajina sa bude musieť vzdať časti svojho územia v prospech Ruska.

„Musí existovať nejaký kompromis. Čo očakávajú Rusi, že opustia Krym, Donbas a Luhansk? To je nereálne,“ tvrdí Fico.

Neustále zdôrazňuje, že Kyjev je „pod absolútnym vplyvom Spojených štátov“, ktoré vraj očakávajú, že „Ukrajina im prinesie zraneného ruského medveďa na tanieri“.

Vo Ficovej situácii však nie je všetko také jednoznačné. Vzhľadom na súčasnú politickú situáciu na Slovensku a problémy, o ktoré ide, sa koalícia, ktorú má Fico v parlamente, môže otriasť.

Masový protest, ktorý sa konal v polovici januára v centre Bratislavy, výrazne schladil zápal arogantného premiéra.

Pokiaľ ide o vyjadrenia slovenského premiéra, znejú ešte ostrejšie ako vyjadrenia maďarského premiéra, ktorému sa veľmi chce podobať.

Reálne kroky Bratislavy však nie sú až také kritické – ak hovoríme o zablokovaní finančnej pomoci 50 miliárd eur z EÚ, Fico o tom hovoril, ale je nepravdepodobné, že to urobí – Brusel má dostatok pák.

Čo sa týka rokovaní o členstve Ukrajiny v EÚ, v podstate Slovensko v mediálnom priestore nevyjadrilo svoje zábrany.

A aj Ficove slová, že krajina, ktorá nespĺňa žiadne z kritérií, nemôže byť členom EÚ, sú veľmi nekorektné.  

Slovenský premiér by si mal v tejto súvislosti uvedomiť, že samotné Slovensko bolo do EÚ prijaté s predstihom – nespĺňalo mnohé kritériá (ako ich vlastne nespĺňa ani teraz).

Čo sa týka výčitiek Ukrajine o územných ústupkoch – to je vo všeobecnosti nezmysel. Tu by si mal Fico uvedomiť, že niektoré kruhy v Maďarsku vnímajú Slovensko výlučne ako Horné Uhorsko a Bratislava bola dlho hlavným mestom Uhorského kráľovstva.  

Možno, že keď radí Ukrajine, aby sa vzdala svojich území, slovenský premiér pôjde príkladom a vzdá sa niektorých území Slovenska, len na základe toho, že Maďarsko má určité územné nároky!

Fico vždy vystupoval ako populista a práve kritika vnútropolitických krokov jeho predchodcu mu umožnila dostať sa k moci.

Dnes je Ficova rétorika čisto populistická, podobná výrokom Orbána alebo dokonca kremeľského diktátora.

Môže sa však stať, že populizmus premiéra bude hrať proti nemu – Slovensko je heterogénne a diferenciácia medzi východnou a západnou časťou je značná. To následne ovplyvňuje volebné správanie.

Na rozdiel od Maďarska je slovenská občianska spoločnosť vo svojich postojoch razantnejšia. Fico sa tak stal predmetom kritiky počas demonštrácií, ktoré sa nedávno konali po jeho pokuse obmedziť protikorupčnú prokuratúru.

Zdá sa, že dostatočne silná opozícia a občianska spoločnosť môžu ovplyvniť radikálne správanie svojho premiéra.

Mimochodom, slovenská prezidentka Čaputová podporila požiadavky protestujúcich. Takéto protesty budú nepochybne pokračovať a ovplyvnia aj samotné politické rozhodnutia na Slovensku.

Súčasný premiér sa usiluje o podporu všetkých vrstiev slovenskej spoločnosti a bude sa usilovať o partnerstvo s Ukrajinou, akokoľvek prekvapivo to môže znieť.

Fitzo sa dostal k moci na základe protiamerickej rétoriky a sľuboval prekonanie krízy a zlacnenie energií.

Jeho rétorika sa nezmenila a nezmení. Veľmi dobre však chápe, že Ukrajina je sused a treba s ňou rokovať.

Preto po cestách do Českej republiky a Maďarska bude Ukrajina treťou krajinou, kam sa Fico po nástupe do funkcie premiéra oficiálne vyberie.

Ponúka Ukrajincom, aby hľadali mier prostredníctvom diplomacie, slovenský premiér by sa mal na ňu obrátiť sám.

Štáty EÚ a NATO by v tom mali Slovensku pomôcť a ukázať, že súčasné Ficove kroky a vyhlásenia nie sú v kontexte zvýšenej ruskej agresie vhodné.

Tu by si mal samotný slovenský premiér uvedomiť, že to bolo práve Československo, ktoré v roku 1968 ako prvé utrpelo agresiou krajín Varšavskej zmluvy. Podaná ruka priateľstva z Moskvy – keď to tých, ktorí ju prijali, stálo veľa.

Váš zajtrajšok závisí od toho, čo urobíte dnes. Robte správne rozhodnutia a pamätajte, že každý váš krok je tehličkou v múre bezpečnej a mierovej budúcnosti.

Autor: Jozef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com