Slovensko

Rozprava k novele Trestného zákona pokračuje už ôsmy deň, KDH predloží pozmeňujúce návrhy

V Národnej rade SR pokračuje rozprava k návrhu na skrátené legislatívne konanie k vládnej novele Trestného zákona. Cieľom navrhovaných zmien je napr. zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry či znížiť tresty za korupciu. Poslanci o tomto bode rečnia už ôsmy deň, do rozpravy je ústne prihlásených ešte približne 55 poslancov. Ich vystúpenie môže trvať najviac desať minút.

K zmenám v trestnom práve vo štvrtok vystúpila v pléne parlamentu aj prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá vláde Roberta Fica (Smer) odkázala, že vyhrať voľby neznamená môcť robiť všetko, znamená to prevzatie najväčšieho podielu zodpovednosti za krajinu a jej občanov. Zároveň požiadala vládnu garnitúru a poslancov, aby novelu Trestného zákona neprijali.

Vyzvala ich, aby akýmkoľvek významným zmenám v trestnej legislatíve predchádzala riadna odborná diskusia a medzirezortné pripomienkové konanie, a skonštatovala, že predložená novela Trestného zákona môže byť v rozpore s Ústavou SR.

KDH predloží pozmeňujúce návrhy k vládnej novele Trestného zákona

Vládna novela Trestného zákona v jej predloženej podobe nesmie prejsť, je potrebné minimalizovať škody. KDH preto pripravuje pozmeňujúce návrhy, ktoré predloží a bude ich chcieť presadiť. Vyhlásil to predseda hnutia Milan Majerský na piatkovej tlačovej konferencii. Exminister spravodlivosti a člen KDH Viliam Karas priblížil, že zmeny sa budú týkať najmä premlčacích lehôt, trestných sadzieb a hraníc škody.

„S návrhmi a riešeniami chceme konfrontovať aj vládu,“ uviedol Majerský. Deklaroval, že KDH bude chcieť presadiť čo najviac zmien z novely, ktorú pripravil Karas ešte vo funkcii ministra. „Pre nás je dôležité, aby sme minimalizovali škody, aby občan trpel čo najmenej,“ dodal. Verí, že si to postupne uvedomujú aj vládni predstavitelia a že budú chcieť hľadať riešenia.

Karas zdôraznil, že sa budú v prvom rade orientovať na primerané zvýšenie hraníc škody, ktoré reflektujú dlhodobú infláciu, no zároveň umožnia spravodlivé trestanie vážnejších foriem kriminality. Upraviť chce dĺžky premlčania trestného stíhania, aby novelizácia nepredstavovala generálnu amnestiu. Ponechať mieni aj súčasné dôvody na prerušenie plynutia premlčacej lehoty, aby štát nepodporoval recidívu pri páchaní trestnej činnosti. Avizuje aj zmeny v trestných sadzbách korupcie, aby vážnejšie formy prijímania úplatku boli postihované prísnejšie.

V porovnaní s vládnou novelou navrhuje KDH čiastočné zvýšenie niektorých trestných sadzieb, ktoré by boli vo výsledku výrazne nižšie ako v súčasnosti, no stále by umožnili spravodlivé potrestanie. Osobitne sa to má týkať machinácií vo verejnom obstarávaní a poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Pozmeňujúce návrhy hnutia sa majú zameriavať aj na účinnú ľútosť pri daňových trestných činoch, aby sa nevzťahovala na organizovanú kriminalitu.

Karas poznamenal, že predložená vládna novela nerieši situáciu vo väzniciach. Ak sa má nastoliť väčšia spravodlivosť pri trestaní, treba podľa neho upraviť otázku menších krádeží. Poukázal na prípady, keď idú ľudia do väzenia za škody v desiatkach eur. Podotkol, že po zmene volajú aj odborníci. Apeloval pritom aj na doplnenie mediačných a probačných úradníkov. Pozmeňujúce návrhy sa majú dotknúť aj drogovej trestnej činnosti mladistvých. Karas apeluje na pomoc mladým a prevenciu. Hnutie navrhne aspoň v prípade mladistvých doplnenie drogového priestupku a nevyhnutnej starostlivosti v rámci probácie a mediácie.

Majerský i Karas zopakovali, že pri takejto vážnej novele by bolo lepšie ísť cestou riadneho medzirezortného pripomienkového konania. KDH naďalej trvá na odmietnutí skráteného legislatívneho konania k novele. Ak sa však napokon tento proces odsúhlasí, KDH bude pripravené rokovať o pozmeňujúcich návrhoch. Predseda hnutia zopakoval, že sa nič nemení ani na odmietavom postoji k rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry.

SaS vyzýva Žilinku, aby vystúpil v NR SR aj k novele Trestného zákona

Opozičná SaS vyzýva generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby požiadal o vystúpenie v Národnej rade (NR) SR aj v súvislosti s novelou Trestného zákona a zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry, informoval hovorca strany Ondrej Šprlák. Žilinka reagoval, že svoje konanie nikdy neprispôsoboval a ani nebude prispôsobovať výzvam žiadnej politickej strany.

„Maroš Žilinka pri radikálnom znižovaní trestov a rušení špeciálnej prokuratúry trestuhodne mlčí. Miesto toho, aby k celej problematike zaujal odborné stanovisko, absurdne a za zatvorenými dverami spolu s Petrom Pellegrinim a Borisom Suskom finguje medzirezortné pripomienkové konanie. Marošovi Žilinkovi nezáleží na spravodlivosti, inak by nedovolil takýto rozklad právneho štátu na Slovensku,“ uviedol predseda SaS Richard Sulík.

Ak dokázal generálny prokurátor požiadať o mimoriadne vystúpenie v parlamente v súvislosti s reedukačnými centrami, strana ho vyzýva, aby tak spravil aj v prípade novely Trestného zákona a zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. SaS by očakávala, že sa Žilinka ozve hneď po tom, ako vláda predložila svoje návrhy v skrátenom legislatívnom konaní do parlamentu.

„Nikdy som neprispôsoboval a nebudem prispôsobovať moje konanie, postupy a vyjadrenia výzvam, predstavám či prianiam žiadnej politickej strany,“ reagoval Žilinka na sociálnej sieti.

Zdroj: https://spravy.pravda.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com