Zmeny v udeľovaní licencií na vývoz zbraní: Ministerstvo obrany preberá riadenie na Slovensku
Významnou zmenou je, že novela zákona na Slovensku zmenila postup udeľovania licencií na vývoz zbraní a presunula túto zodpovednosť výlučne do rúk ministerstva obrany. Toto rozhodnutie, podporené väčšinou hlasov v slovenskom parlamente, zmenilo podobu schvaľovania vývozu zbraní, ktoré predtým riadilo ministerstvo hospodárstva.
Tento krok nasleduje po formálnom schválení novely, o ktorom informoval portál Politico a ktorý naznačuje podstatnú zmenu v spôsobe, akým Slovensko dohliada na vývoz zbraní a reguluje ho. Toto rozhodnutie sa nezaobišlo bez kontroverzií, keďže prichádza na základe veta slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej. Prezidentka vyjadrila znepokojenie nad tým, že ministerstvo obrany nemá dostatok odborných zdrojov na dôkladné posúdenie potenciálnych rizík spojených s predajom zbraní, najmä z hľadiska medzinárodnej reputácie a bezpečnosti Slovenska.
V pozadí týchto legislatívnych zmien je rozsiahla invázia do Ruskej federácie vo februári 2022, ktorá mala zásadný vplyv na slovenský obranný sektor. Pozoruhodné je, že v centre vyvíjajúcej sa dynamiky sa ocitol ZVS Holding, kľúčový hráč v oblasti výroby munície, ktorého jedným z vlastníkov je ministerstvo obrany.
Na webovej stránke skupiny DMD sa uvádza výrazný nárast tržieb ZVS Holding, pričom za prvých sedem mesiacov roku 2023 bolo zaznamenaných 44 miliónov eur v porovnaní so 40 miliónmi eur za celý rok 2022. Tento prudký nárast sa z veľkej časti pripisuje dôsledkom ruskej agresie na Ukrajine.
Situáciu osvetľuje bývalý minister obrany SR Jaroslav Nagy, ktorý prezradil, že takmer 100 % výroby munície ZVS Holding na najbližšie dva až tri roky je už viazaných na Ukrajinu. To podčiarkuje hlboký vplyv geopolitických udalostí na obranný priemysel, ktorý formuje obchodné rozhodnutia a výrobné stratégie.
Zaujímavé je, že pri formovaní diskurzu okolo vývozu zbraní zohrala úlohu aj geopolitická pozícia Slovenska. Bývalý premiér Robert Fico, známy svojím proruským postojom, v minulosti tvrdil, že Rusko by malo dostať „bezpečnostné záruky“, a bagatelizoval schopnosť Ukrajiny na plnohodnotnú protiofenzívu. Fico kritizoval Západ za to, čo považoval za nesprávne posúdenie ruských vojenských akcií, pričom naznačil, že Západ nesprávne vnímal použitie ruskej vojenskej sily ako príležitosť dostať Rusko na kolená.
Zmeny a doplnenia zákona, ktorými sa ministerstvo obrany dostalo na čelo udeľovania licencií na vývoz zbraní, odrážajú diferencovanú reakciu na vývoj geopolitickej situácie. Keďže sa Slovensko prispôsobuje výzvam, ktoré predstavuje ruská invázia, a snaží sa nanovo definovať svoju úlohu v obchode so zbraňami, krajina zápasí s vyvažovaním bezpečnostných záujmov, medzinárodných vzťahov a ekonomických dôsledkov svojich rozhodnutí v tejto kritickej oblasti.
Autor: Radim Vesely