Oznámenie Ficovej vlády Slovákov nepoteší: Daň z liehu porastie! Liehovarníci sa boja najhoršieho
Slováci sa nepotešia. Štvrtá vláda Roberta Fica (59) oznámila, že spotrebná daň z liehu zas porastie. Konsolidačné opatrenia schválili poslanci na utorkovom rokovaní v zrýchlenom konaní. Liehovarníci sa teraz obávajú toho najhoršieho, a to poklesu predaja. Štátnemu rozpočtu však toto opatrenie prinesie 18 miliónov eur.
Vláda sa zhodla na rozpočte 2024, ktorému má pomôcť aj práve zvýšenie spotrebnej dane z liehu. Tá išla hore aj nedávno, a to o 30 %. Minister financií Ladislav Kamenický hovorí, že ide o potrebné opatrenia, ktorých je dokopy 18 a majú priniesť rozpočtu 2 miliardy eur.
„Na finančných trhoch si už dlhšie požičiavame za úroky Grécka a obrátiť rastúcu trajektóriu verejného dlhu bude extrémne náročné,“ dodal minister. Zamestnávatelia tvrdia, že s dokumentom vopred oboznámení neboli.
„Vláda o svojich zámeroch nekomunikuje, absentujú jasné termíny, sadzby, objekt zdanenia, dôvody a ciele vlády, takže je ťažké reagovať na základe dohadov,“ uviedol viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Rastislav Machunka. Myslí si, že ďalšie selektívne zvýšenie spotrebnej dane môže priniesť opačný efekt, t. j. nižší výber daní, pretože liehoviny sa po dvoch zvýšeniach v krátkom čase stávajú veľmi atraktívne pre čierny trh.
Prekvapení liehovarníci
Schválené opatrenie zaskočilo aj Tatranskú likérku Karloff. „Zdanenie alkoholických výrobkov do veľkej miery znevýhodňuje liehovarníkov a, naopak, poskytuje veľké výhody pivárom a vinárom. Každé zvýšenie ceny pre zákazníka bude mať dosah na zníženie dopytu po liehovinách, teda aj po produktoch, ktoré prináša na trh naša spoločnosť,“ vysvetlil pre Nový Čas Erik Semaňák.
Obáva sa, že vzhľadom na ceny prejdú ľudia skôr k nákupu piva a vína. Výkonný riaditeľ likérky Old Herold hodnotí posledné roky ako veľmi neštandardné, ale hovorí, že zamestnanosť sa im udržať podarilo aj po prvom zvyšovaní dane za Hegerovej vlády. „Veľmi by sme ocenili korektný dialóg s vládou a poslancami v zásadných ekonomických a hospodárskych otázkach, ktoré majú vplyv na rozvoj a udržateľnosť podnikania na Slovensku,“ skonštatoval Martin Spurný.
Nepríjemne prekvapený z opätovného zdražovania je aj Roman Pócs, ktorý pripomína, že zákon o spotrebnej dani je koncipovaný správne a počíta so zmenami spotrebnej dane vždy rovnako na všetky druhy alkoholu, bez ohľadu na to, či sa nachádza v liehovinách, v pive, vo víne.
„Táto filozofia bola v apríli 2023 hrubo a neodborne potlačená. Bolo by veľmi zlé, ak by sa to stalo opäť,“ prízvukuje majiteľ pálenice Fruit Distillery (Marsen). „Už teraz je spotrebná daň na liehoviny v SR jedna z najvyšších v EÚ, jej ďalšie zvyšovanie by znamenalo ešte silnejší pokles ich predaja,“ uzavrel Pócs.
Zdražejú aj cigarety
Viac peňazí chce štát dostať aj z tabakových výrobkov. Spotrebnú daň pri nich zvýši tak, aby vybrali celkovo 106 miliónov eur. Krabička cigariet tak od februára zdražie o 40 centov. Vláda ruší aj zníženú 10 % sadzbu na alkohol v reštauráciach, čo znamená pre štát plus 27 miliónov eur.
Nízka cena podnecuje k závislosti
Ľubomír Okruhlica, riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí
– Je vedecky preukázané, že tým, že sa zvyšuje cena alkoholu, sa znižuje prístup ľuďom, hlavne mladým a chudobným, k alkoholu ako takému. Dôležitá je hlavne tá mládež. Síce do 18 rokov by sa im alkohol nemal predávať, ale pijú mnohí. Keď je tá cena nízka, tak sa ľahšie k alkoholu dostanú, aj keď cez niekoho.
A dostanú sa tak k pravidelnému pitiu, vznikajú problémy a vytvára sa závislosť. Preto aj Svetová zdravotnícka organizácia odporúča ako jednu z troch základných pák na zníženie následkov pitia znížiť jednotkovú cenu. Na Slovensku máme najvyššiu úmrtnosť na svete ľudí v produktívnom veku na cirhózu a zlyhania pečene v dôsledku závislosti od alkoholu. U nás sa alkohol konzumuje vo vyššej miere, ako napríklad v susedných krajinách.
Zdroj: cas.sk