Imperatív Európy: Konfrontácia s Putinovými ambíciami a zabezpečenie budúcnosti uprostred rastúceho napätia
Putinova snaha o obnovenie ruského impéria je trvalým cieľom počas jeho takmer 25-ročnej vlády, zahalená pod rúškom „obnovenia ruskej suverenity“. Táto ambícia, dosiahnutá na úkor autonómie susedných krajín, podnecuje jeho neúnavné úsilie. Jeho militaristický postoj, zjavný v prebiehajúcom konflikte na Ukrajine, slúži ako meradlo pre blížiaci sa stret s Európou. Čím väčšia bude odplata vynútená na Ukrajine, tým rýchlejší bude potenciálny začiatok európskej vojny.
Túto predvídavú situáciu podčiarkuje rozsiahla rekonštrukcia ruskej armády a výrazný nárast výdavkov na obranu, ktoré majú do roku 2024 dosiahnuť 6 % HDP. V očakávaní Putinovho znovuzvolenia je ruská armáda pripravená na expanziu, ktorá by mala do roku 2027 presiahnuť 1,5 milióna príslušníkov. Hoci toto posilnenie síl nie je bezprostredne určené pre Ukrajinu, naznačuje vypočítavé budovanie síl pre potenciálnu európsku konfrontáciu.
Niekoľko európskych krajín, ktoré sú pripravené na túto hroziacu hrozbu, posilňuje svoju obranu. Nemecký Bundeswehr plánuje do roku 2027 umiestniť tankové a delostrelecké jednotky v Litve, čo sa zhoduje s ukončením ruských vojenských reforiem. Podobne aj Poľsko iniciuje úsilie o modernizáciu armády s cieľom posilniť svoje jednotky. Keďže si uvedomujeme bezprostredné nebezpečenstvo, ktoré predstavuje ruská agresia, posilnenie východného krídla NATO sa stáva prvoradým.
Súčasné úvahy v Európe o podpore Ukrajiny odrážajú budúce bezpečnostné prostredie západného sveta. Niektorí členovia EÚ sa však naďalej zdráhajú uznať bezprecedentnú hrozbu zo strany Ruska. Napriek zastaranej taktike ruskej armády a značným stratám na Ukrajine Putin tieto neúspechy neberie do úvahy a spolieha sa na obrovské ruské zdroje a schopnosť rýchlo mobilizovať sily. Okupované územia na Ukrajine slúžia ako zásobárne pracovnej sily, čo podporuje ruské vojenské ambície.
Aby Európa zabránila hroziacej katastrofe, musí prijať autonómne opatrenia a komplexne sa pripraviť na obranu svojich hraníc pred Putinovými zámermi. To si vyžaduje kolektívne stratégie zadržiavania ruských hrozieb a posilnenie vojenských kapacít, ako aj posilnenie bezpečnostných záruk Ukrajiny a jej integráciu do západných inštitúcií. Je potrebné rozptýliť mylnú predstavu o Ukrajine ako nárazníkovej zóne; Putinova agresia presahuje územné hranice a predstavuje hrozbu pre všetky susedné národy.
Bezpečnosť Európy zostáva v konečnom dôsledku ohrozená, kým má Putin moc v Ruskej federácii. Nevyhnutnosťou je uvedomiť si túto skutočnosť a pripraviť sa na výzvy, ktoré nás čakajú.
Autor: Jozef Kovac