Ekonomika

U. S. Steel kupujú Japonci, Američania odídu z Košíc po dvadsiatich troch rokoch

O košickú oceliareň už mali záujem Číňania, Ukrajinci, Rusi aj indická firma. Nippon Steel kupuje americkú skupinu za 14,9 miliardy dolárov.

KOŠICE: Americkú skupinu U. S. Steel kupuje japonský oceliarsky koncern Nippon Steel. Američania vlastnia aj oceliareň v Košiciach. Je to jediný závod v Európe. Investor ubezpečil, že všetky záväzky skupiny U.S. Steel voči zamestnancom, vrátane kolektívnych zmlúv, dodržia. Japonská spoločnosť Nippon Steel kupuje americkú skupinu za 14,9 miliardy dolárov.

Pre pokles cien ocele košický U. S. Steel od leta obmedzuje výrobu, zamestnanci majú skrátený pracovný čas. Oceliareň potrebuje aj investície na modernizáciu, okrem iného vysoké pece na železnú rudu majú nahradiť ekologickejšie elektrické oblúkové.

U. S. Steel je v metropole východu od roku 2000. Dovtedajším Východoslovenským železiarňam hrozil cross-defaultu a skoro skrachoval pod manažmentom rodiny Rezešovcov.

„Fámy nekomentujeme,“ znelo z úst vedenia či hovorcu fabriky vždy, keď sa písalo alebo hovorilo o predaji oceliarní. Najbližšie k predaju boli v roku 2017, z dohody s čínskou spoločnosťou zišlo. Prvé ponuky však prišli už v roku 2012.

Odišli tisícky zamestnancov

V roku 2000 štát na čele s Dzurindom predal vtedajšie Východoslovenské železiarne, o ktoré prejavili záujem viacerí investori. Bol medzi nimi indický Ispat Group, rakúsky Voest Alpine, holandská firma Hoogovens či švajčiarska firma Duferco. Uspel napokon americký U. S. Steel prostredníctvom spoločnosti USX Corporation.

Zo štrnásťtisíc zamestnancov v roku 2000 odišli tisícky, v súčasnosti je ich niečo viac ako 8-tisíc.

Na základe vtedajšieho memoranda o porozumení Američania mali prebrať záväzky voči veriteľským bankám, štátu zaplatiť za daňové podlžnosti a spoločnosti VSŽ za predaj podielov. Spoločnosť dostala daňové prázdniny do roku 2010.

Ukrajinci aj Rusi

Prvýkrát sa o predaji košického závodu U. S. Steel začalo diskutovať v septembri 2010. Vtedy o predaji železiarní informoval americký denník Pittsburgh Tribune-Review. Záujem mala mať spoločnosť Arcelor Mittal.

V novembri 2012 americký koncern U. S. Steel potvrdil ponuky od potenciálnych kupcov jeho podielu v košických železiarňach. Rokovať o tom mali vo Viedni. Vtedy sa písalo o troch spoločnostiach, spoločnosťou MetInvest ukrajinského miliardára Rinata Achmetova, ruskej ťažobnej firmy Metalloinvest, patriacej uzbeckému miliardárovi Ališerovi Usmanovovi a o koncerne Evraz , ktorý vlastnil Roman Abramovič.

Slovenská vláda nechcela, aby Američania z Košíc odišli a priamo v centrále americkej firmy v Pittsburgu sa vtedajší premiér Robert Fico v marci 2013 stretol s predstaviteľmi U. S. Steelu.

Číňania už boli blízko

Séria možnej kúpy košickej oceliarne pokračovala aj v roku 2015. V novembri záujem mal prejaviť české oceliarne v Třinci. Ešte predtým mal U. S. Steel rokovať aj s českou spoločnosťou Moravia Steel podnikateľa Tomáša Chreneka.

Už o rok neskôr si výrobné prevádzky prišli pozrieť ruskí záujemcovia z firmy Metalloinvest a prevádzky si boli pozrieť aj zástupcovia čínskeho investora. Začiatkom roka česká spoločnosť zostala mimo hry, Američania mali pri rokovaniach uprednostniť čínsku oceliarsku spoločnosť Hesteel Group. Obe spoločnosti podpísali v Pittsburghu memorandum o porozumení. Číňania mali ponúkať za košickú oceliareň 1,4 miliardy eur, no neskôr prerušili rokovania.

Za euro

S vtipnou ponukou prišiel po stretnutí s košickým vedením U. S. Steelu predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Ponúkol odkúpenie oceliarne za jedno euro a jej dočasné prevzatie.

„Máme obavu o zachovanie konkurencieschopnosti podniku, o jeho dlhodobé prežitie a tiež o zachovanie zamestnanosti v kraji,“ povedal vtedy Trnka.

Rastislav Trnka

Dočasným vstupom do podniku chcel kraj predísť následkom negatívneho vývoja v závode, najmä prepúšťaniu ďalších zamestnancov.

Vedenie U. S. Steel mu odkázalo, že fabrika nie je na predaj. „Postup pána predsedu Košického samosprávneho kraja hodnotíme ako neférový a urážajúci tak manažment U. S. Steel Košice, ako aj všetkých jeho zamestnancov.“

Dostali viacero ponúk

V roku 2020 sa špekulovalo, že o košický závod má záujem čínska spoločnosť Baoshan Iron & Steel. V marci 2023 mala firma U. S. Steel rokovať so spoločnosťami Sev.en Energy, za ktorou stojí český uhľobarón a šiesty najbohatší Čech Pavel Tykač, a maďarský gigant spracúvajúci ropu MOL Group.

V auguste tohto roka americký oceliarsky koncern U. S. Steel oznámil, že začal formálny proces vyhodnocovania strategických alternatív pre svoju budúcnosť. Potvrdil vtedy, že odmietli ponuku na prevzatie od konkurenčného výrobcu ocele Cleveland-Cliffs. U. S. Steel informoval, že dostal ponuky z viacerých strán. Medzi nimi mali byť aj spoločnosti ArcelorMittal, Esmark či kanadský výrobca ocele Stelco Holdings.

Už 64 rokov

U. S. Steel Košice je najväčším integrovaným výrobcom ocele v strednej Európe. Patrí k najväčším zamestnávateľom na východnom Slovensku, pričom má vo svete viac ako 500 zákazníkov.

Predchodcu U. S. Steelu – Východoslovenské železiarne – založili 1. apríla 1959. Výstavba kombinátu začala v roku 1960 a o štyri roky vyvalcovali prvý plech, prvú oceľ vytavili v roku 1965.

VSŽ boli v 80. rokoch najmodernejší hutnícky kombinát v Česko-Slovensku. V roku 1989 sa Východoslovenské železiarne transformovali na štátny podnik. V novembri 1990 boli Východoslovenské železiarne sprivatizované a zmenili sa na akciovú spoločnosť VSŽ. V roku 1994 sa dostali do rúk Rezešovcov. V novembri 2000 prišiel do Košíc americký investor United States Steel Corporation.

Zdroj: https://www.aktuality.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com