Republikáni pochovávajú odkaz Ronalda Reagana (komentár Zola Mikeša)
Odmietnutím zákona, ktorý mal financovať pomoc USA Ukrajine v boji proti Rusku, pochovávajú Republikáni odkaz svojho spolustranníka Ronalda Reagana. Rusko sa totiž na Ukrajine nezastaví a bude sa snažiť opäť ovládnuť východnú Európu, ktorú Reagan „oslobodil“.
Americkí Republikáni zablokovali návrh zákona amerického prezidenta Joea Bidena, vďaka ktorému by USA mohli naďalej financovať vojenskú pomoc Ukrajine. Zákon predpokladal vynaloženie čiastky 160 miliárd dolárov na pomoc Ukrajine, Izraelu a Taiwanu, pričom pre Kyjev bola určená asi tretina tejto pomoci.
Republikáni cez Ukrajinu iba vydierajú
Republikáni odmietli tento zákon podporiť dovtedy, kým sa jeho súčasťou nestanú aj prísnejšie opatrenia na ochranu hraníc s Mexikom a tvrdšie imigračné zákony v USA. Republikáni tak cez pomoc Ukrajine de facto vydierajú Demokratov a snažia sa spojiť dve v ničom nesúvisiace politické témy namiesto toho, aby každú z nich riešili samostatne. Ide o zmätočnú politiku, lebo nie je možné nadraďovať čisto vnútropolitickú otázku migrácie nad zahraničnopolitickú prioritu celej krajiny.
Republikáni si musia uvedomiť, že kým migračná politika USA ovplyvní iba život v USA, eventuálny pád Ukrajiny ovplyvní fakt, či sa zo súčasných spojencov USA nestanú vazali Ruska a nezmení sa ich zahranično-politická orientácia. Odhliadnuc od toho, že otázka, či padne Ukrajina do rúk Rusom, môže ovplyvniť na dlhé desaťročia život ľudí v celej východnej Európe.
V tej východnej Európe, ktorej slobodu priniesol ich spolustranník Ronald Reagan, ktorý ako prezident USA vyhlásil Rusko za ríšu zla a jeho porážku si určil za hlavnú prioritu svojho pôsobenia v úrade. Nakoniec sa mu to podarilo – a to bez boja a krviprelievania, ktoré bude nasledovať, ak Rusko zvíťazí na Ukrajine. Veď sám Putin označil pád Sovietskeho zväzu a jeho satelitov za najväčšiu politickú katastrofu pre Rusko v dvadsiatom storočí a od Západu žiadal návrat k statusu quo v roku 1997, teda pred rozšírením NATO.
Republikáni by mali vedieť rozpoznať priority
Skutočnosť, že Rusko sa po víťazstve na Ukrajine nezastaví, rozpoznal aj súčasný americký prezident Joe Biden. Ten apeloval na schválenie zákona tvrdením, že „Rusko sa na Ukrajine nezastaví“. Správne podotkol, že v prípade víťazstva Ruska Moskva následne napadne členský štát NATO a USA budú mať neskôr povinnosť brániť ho. „A potom sa stane to, čo nechceme, americkí vojaci budú bojovať proti tým ruským,“ zakončil Biden.A to bude oveľa závažnejším problémom než pár Mexičanov zbierajúcich jahody na kalifornských poliach, čo aj tak nechce robiť žiaden Američan. Republikáni by sa mali teda naučiť rozpoznávať priority tak, ako to vedel ich predchodca Ronald Reagan. To, či Ukrajina padne alebo nie, je nakoniec aj pre USA oveľa dôležitejšie ako údajná nedostatočne tvrdá imigračná politika.
Zdroj: https://www.aktuality.sk