Očakáva sa, že Turecko v najbližších týždňoch schváli žiadosť Švédska o vstup do NATO
Turecká vláda v bilaterálnych rozhovoroch nespomenula žiadne nové požiadavky.
Turecko by mohlo schváliť žiadosť Švédska o vstup do NATO počas najbližších týždňov. Uviedol to v stredu švédsky minister zahraničných vecí Tobias Billström, ktorý sa stretol s tureckým náprotivkom. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
„Mal som bilaterálne stretnutie so svojím kolegom ministrom zahraničných vecí Turecka Hakanom Fidanom, na ktorom mi povedal, že očakáva, že k ratifikácii príde v priebehu niekoľkých týždňov,“ uviedol Billström na zasadnutí ministrov zahraničných vecí krajín NATO v Bruseli.
Maďarsko a Turecko blokujú vstup Švédska do NATO
Dodal, že Švédsko sa teší na zavŕšenie tohto procesu. „Počas tejto konverzácie neboli predložené nijaké nové podmienky či požiadavky tureckej vlády,“ povedal Billström.
Turecko a Maďarsko sú jedinými členmi Severoatlantickej aliancie, ktorí doposiaľ neschválil žiadosť Švédska o vstup do NATO. Štokholm ju predložil už pred vyše 18 mesiacmi.
Spojenci z NATO okrem Turecka a Maďarska dúfali, že budú môcť Švédsko vo svojich radoch privítať na prebiehajúcom stretnutí ministrov zahraničných vecí v Bruseli. No schvaľovací proces v tureckom parlamente je stále len na úrovni parlamentného výboru.
Turecký prezident stiahol svoje výhrady k členstvu Švédska
Billström uviedol, že Maďarsko potvrdilo svoj sľub, že nebude poslednou krajinou, ktorá žiadosť Švédska schváli. „To znamená, že je to skôr v rukách Ankary… Biely dym z Budapešti očakávame v momente, keď začne biely dym stúpať z Ankary,“ povedal.
Švédsko sa spolu s Fínskom rozhodli ukončiť svoju dlhotrvajúcu politiku vojenskej neutrality po tom, čo Rusko vlani vo februári zaútočilo na susednú Ukrajinu. Fínsko sa k Aliancii oficiálne pripojilo v apríli 2023, pričom ratifikáciu jeho žiadosti taktiež dlho odkladalo práve Turecko a Maďarsko.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na júlovom summite NATO oficiálne stiahol svoje výhrady k členstvu Švédska. Ankara predtým obviňovala túto škandinávsku krajinu z prílišnej zhovievavosti voči skupinám, ktoré považuje za hrozbu pre svoju bezpečnosť.
Zdroj: https://www.aktuality.sk