Svet

Podarí sa zvoľniť z prísnych hraničných kontrol? Blanár má za sebou rokovanie s rakúskym diplomatom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár a jeho rakúsky rezortný partner Alexander Schallenberg sa v stredu zhodli na potrebe minimalizovať vplyv hraničných kontrol na hraniciach SR a Rakúska na život občanov v prihraničnom regióne.

Na záležitosť vplýva úzka koordinácia a výmena informácií. TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Schallenberg na spoločnej tlačovej konferencii v spojitosti s nezákonnou migráciou uviedol, že Rakúsko bolo minulý rok v pomere na počet obyvateľov najviac postihnutou krajinou v kontinentálnej Európe a čísla sú aj tento rok nad dlhodobým priemerom, čo označil za neprijateľné. Vyjadril poďakovanie za spoluprácu SR pri obojstranných kontrolách na hraniciam medzi Rakúskom a Slovenskom.

Témou rokovania bola aj budúcnosť spolupráce v rámci regionálnych platforiem – Slavkovského formátu (S3) a zoskupenia krajín C5. „Či už hovoríme o riešení nelegálnej migrácie, fiškálnych politikách alebo európskej perspektíve západného Balkánu, regionálne formáty nám dávajú unikátnu príležitosť pre silnejší hlas v Európe. Chceme preto naďalej hľadať pragmatické riešenia v otázkach spoločného záujmu,“ povedal Blanár.

„Máme tiež záujem využiť túto blízkosť aj na zorganizovanie spoločných zahraničných ciest do tretích krajín aj s ďalšími spriaznenými partnermi,“ dodal.

Partnerstvo SR a Rakúska sa podľa Blanára opiera nielen o geografickú blízkosť či spoločné dejiny, ale tiež silné hospodárske vzťahy a medziľudské väzby. „V zložitom období plnom regionálnych a globálnych výziev máme osobitný záujem o prehlbovanie našich nadštandardných vzťahov a zdieľanie skúseností,“ vyhlásil minister a pripomenul, že Rakúsko je pre Slovensko významným obchodným partnerom a jedným z najväčších zahraničných investorov.

Ministri rokovali tiež o situácii na Blízkom východe. „Som presvedčený, že sa zhodneme na jasnom odsúdení brutálneho teroru hnutia Hamas a opätovne sa objavujúceho antisemitizmu v Európe,“ povedal Schallenberg. Za prioritu označil prísun humanitárnej pomoci pre ľudí v Pásme Gazy.

Vyjadril okrem toho pozitívne očakávania v spojitosti s dohodu o štvordňovom prímerí medzi Izraelom a hnutím Hamas a pripomenul i humanitárnu pomoc, ktorú Rakúsko a EÚ poskytujú krajinám Blízkeho východu.

Za najväčšiu hrozbu pre európsky kontinent označil ruskú agresiu a zdôraznil potrebu jednotnosti v rámci EÚ. Tiež upozornil na geostrategický význam integrácie krajín západného Balkánu do EÚ.

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com