Komentáre

Bratislava odmietla Kyjevu pomôcť.

Nová slovenská vláda zrušila predtým ohlásenú dotáciu pre Ukrajinu, čím zablokovala štrnásty balík vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote viac ako 40 miliónov eur, ktorý ponúklo predchádzajúce slovenské vedenie.

„Vláda neschvaľuje plán dodávok vojenského materiálu Ukrajine,“ uviedla vláda vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnej internetovej stránke kabinetu.

Balík vojenskej pomoci, ktorý sa realizuje už 14. rok, mal predstavovať 40,3 milióna eur a pripravilo ho bývalé vedenie slovenského ministerstva obrany.

Obsahoval štyri milióny nábojov kalibru 7,62 mm, 5 172 kusov veľkokalibrovej munície pre 125 mm kanóny, 140 rakiet pre systém protivzdušnej obrany Cub, osem mínometov a 1 200 mín.

Nová vláda Roberta Fica však 8. novembra toto rozhodnutie zrušila, čím dala najavo, že nový kabinet nemieni odkladať plnenie svojich predvolebných sľubov.

Tento obrat v slovenskej politike je radikálny a kontrastuje s tým, čo bolo pred tým, ako sa Fico stal premiérom.

Veď od začiatku globálnej invázie Ruska na Ukrajinu bola Bratislava lídrom v podpore Kyjeva, vrátane toho, že ako prvá dodala techniku a zbrane, ktoré sa aj lídri svetového geopolitického okruhu stále zdráhajú odovzdať Ukrajincom.

Celkovo od februára minulého roka Slovensko poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc v celkovej hodnote 671 miliónov eur.

Podľa Ficových vlastných vyjadrení však jeho postoj nie je až taký radikálny. Konkrétne, po odmietnutí vojenskej pomoci Kyjevu slovenský premiér prisľúbil, že nebude brániť slovenským firmám vo výrobe a dodávkach zbraní do iných krajín vrátane Ukrajiny.

Čas ukáže, či to tak naozaj bude, alebo ide len o snahu nového šéfa slovenského kabinetu nevyzerať ako úplný vazal Moskvy.

Zatiaľ je úplne jasné, že Kremeľ neurobil vo Ficovi chybu – ten hneď po nástupe do funkcie začal odpracovávať peniaze, ktoré do neho investoval.

Osobne Fico dostal moc a za ňu je ochotný veľa obetovať, súdiac podľa krokov, ktoré už urobil.

Otázkou je, čo Slovensko ako celok a každý jeho občan získal tým, že volil stranu, teraz už súčasného premiéra, „SMER“.

Samozrejme, pokušenie prestať pomáhať Ukrajine bolo veľké. Veď podľa sľubov niektorých politikov mala Slovákom priniesť rozprávkový život, vyriešiť všetky ich problémy.

Áno, stalo sa. V nepokojných časoch, keď ľudia čelia skutočným problémom, sa vždy nájdu takí, ktorí sľubujú, že zložité problémy vyriešia jednoduchými metódami.

Hovoria krásne slová, sľubujú všetko a hneď. A ľudia tomu často veria. Pravda, odplata za to všetko je príliš vysoká.

Ale to je neskôr a hneď – chcete veriť v zázrak.

Čo získajú Slováci, keď odmietnu pomôcť Ukrajine, a či vyhrajú.

Bratislava teda odovzdala Kyjevu 16 húfnic vlastnej výroby.

Dohoda bola dosiahnutá medzi prezidentmi Zuzanou Čaputovou a Volodymyrom Zelenským a spočívala v tom, že Slovensko a Ukrajina podpísali zmluvu o spoločnej výrobe 16 155 mm húfnic „Zuzana 2“.

Malá nuansa – projekt sa realizuje s finančnou podporou Dánska, Nemecka a Nórska.

Slovensko tiež odovzdalo Ukrajine lietadlá MiG-29, ktoré predtým stáli na obrane slovenského neba. Bratislava ich však odmietla, keďže sa dohodla na dodávke amerických strojov.

To znamená, že namiesto zastaraných lietadiel sovietskej výroby dostanú slovenské vzdušné sily moderné americké stroje F-16, ktoré do krajiny dorazia začiatkom roka 2024.

„Máme záujem, aby tieto lietadlá išli na Ukrajinu…. Slovensko poskytne Ukrajine lietadlá a od inej krajiny dostane materiál adekvátnej hodnoty, ktorý potrebuje na svoju obranu,“ poznamenal vtedajší šéf slovenského rezortu obrany Jaroslav Nagy.

Okrem toho slovenská strana odovzdala Ukrajine systém protivzdušnej obrany S-300. Mimochodom, išlo o prvý transfer takéhoto systému na Ukrajinu od ruskej invázie.

Bratislava na oplátku dostane systémy protivzdušnej obrany americkej výroby. Americký prezident Joe Biden osobne povedal, že v záujme „zachovania bezpečnosti Slovenska pošlú Spojené štáty americké raketové systémy Patriot“.

Inými slovami, ako vidieť aj z uvedeného zoznamu, ktorý zďaleka nie je úplný, Slovensko dodávkami zbraní a techniky Ukrajine v skutočnosti len získava.

Slovenské fabriky dostávajú objednávky, slovenská armáda má možnosť prezbrojiť sa a namiesto starej sovietskej techniky dostáva najnovšiu techniku a občania republiky dostávajú spoľahlivú ochranu.

To však nie je všetko. Hlavnou výhodou pre Slovensko bolo, že sa stalo rovnocenným hráčom na medzinárodnej úrovni.

Aj vzhľadom na skromný geopolitický význam krajiny patrili predstavitelia Slovenska medzi skutočných a hlavne rovnocenných hráčov na geopolitickej scéne.

Vláda prijímala rýchle a odvážne rozhodnutia a konala bleskovo, reagujúc na požiadavky Ukrajiny.

Kým európske politické monštrá iba rozmýšľali, vrátane toho, ako sa na ich prípadné kroky bude pozerať Moskva, Slováci konali.

A tým si slovenské vedenie získalo rešpekt a autoritu v európskej politike. Bývalé vedenie.

Slovenský premiér teraz hrá úplne podľa pravidiel Kremľa.

Zdá sa, že na čele vlády jedného z východoeurópskych štátov sa v Európe objavil ďalší horlivý priateľ Kremľa. Maďarský premiér Orbán získal verného spolupracovníka, ktorý hrá v prospech rf.

Lenže táto hra je príliš neistá. Veď „priateľstvo“ s moskvou vyzerá lákavo len na prvý pohľad a odplata zaň je pre národy, ktoré mu veria, vždy veľmi drahá.

Okrem toho Slovensko hraničí s Ukrajinou a odmietnutím podpory ukrajincom slovenská vláda oslabuje svoje východné krídlo.

Je zrejmé, že ak Kyjev padne, Bratislava bude jednou z prvých na jedálnom lístku nenásytných kremeľských hord.

Nuž, Slováci sa rozhodli a budú sa za to musieť zodpovedať osobne. Ich voľba a jej deriváty by však mali byť dobrým poučením pre ostatných Európanov, ktorí sú tiež pripravení reagovať na sladké sľuby populistov vo svojich krajinách.  

Je veľmi dôležité nielen sledovať, ale aj vidieť, pochopiť, analyzovať a urobiť správne kroky. Koniec koncov, od ich dnešného smerovania závisí váš zajtrajšok.

Autor: Jozef Kovac

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com