Komentáre

Fico je kritizovaný nacionalistami. Čo sa deje v slovenskej vláde a aký bude európsky zajtrajšok?

Šéf proruskej Slovenskej národnej strany, ktorá je súčasťou slovenskej vládnej koalície, vyjadril nespokojnosť s premiérom.

Andrejovi Dankovi sa nepáčilo, že Robert Fico, ktorý sa zúčastnil na summite Európskej rady koncom októbra, podporil záverečný protokol zo zasadnutia.

V dokumente z 27. októbra lídri EÚ, podobne ako na predchádzajúcich zasadnutiach, potvrdili svoj zámer „poskytnúť Ukrajine a jej ľudu silnú finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu tak dlho, ako to bude potrebné“.

Mimochodom, toto vyhlásenie podporili zástupcovia všetkých členských štátov EÚ.

Okrem toho premiér Robert Fico na samite tiež uviedol, že je pripravený pripojiť sa k finančnej pomoci EÚ pre Ukrajinu vo výške 50 miliárd eur, ak budú splnené jej podmienky vrátane záruk na zamedzenie korupcie a príležitostí pre slovenské podniky.

Líder Slovenskej národnej strany kritizoval svojho koaličného partnera za takéto kroky.

„To, že to Robert Fico podporil, s tým nesúhlasím. V texte vidíte vojenskú podporu, ale on jasne povedal, že vojenskú pomoc odmietame,“ povedal Danko médiám.

Od volebného dňa na Slovensku teda uplynul len mesiac a od vzniku vládnej koalície ešte menej a „partneri“ vo vláde sa už rozchádzajú v názoroch.

Mimochodom, spolčenie s nacionalistami a vytvorenie koalície s nimi už stálo Ficovu politickú silu „SMER“ vylúčenie zo Strany európskych socialistov.

Z „vďaky“ za pozvanie do koalície sa Danko správa, mierne povedané, nestranícky.

Napríklad kritizoval konanie ministrov z Glasu (ďalšej koaličnej strany).  

Taktiež je líder národniarov vo vláde SR nespokojný s novým ministrom školstva Tomášom Druckerom. Dôvod – ten oficiálne vyhlásil, že „mimovládne organizácie v školách nie sú problém“.

Na druhej strane, národniari chcú byť vo všetkom ako ich súdruhovia z Kremľa a trvajú na zákone v ruskom štýle, ktorý by organizácie, ktoré dostávajú financie zo zahraničia, označoval za „zahraničných agentov“.

Mimochodom, Dankova strana robila hluk už pri zostavovaní vlády. Vtedy ich kandidát na ministra životného prostredia Rudolf Gulyak otvorene popieral fakty o zmene klímy a vyhrážal sa aktivistom.

Danko zašiel tak ďaleko, že povedal, že sa chce na budúci rok pokúsiť o účasť v parlamentných voľbách EÚ. Slovenský nacionalista uviedol, že ho k tomu viedla neistota ohľadom „životnosti novej vlády“.

Danko má so svojou silou v slovenskom parlamente len 10 kresiel, ale správa sa ako hlavný protagonista koalície.

Jeho hlasy sú akousi zlatou akciou, čo si uvedomuje a snaží sa z minima vyžmýkať maximum.

Azda najnepríjemnejšie na tom je, že jeho konanie podporuje verejnosť. V tom sa skrýva hlavné nebezpečenstvo, pretože za príťažlivými heslami sa často skrývajú dobre ukryté ciele.

Danko ich však v skutočnosti neskrýva. Napríklad odvážne demonštruje svoje priateľstvo s Moskvou, keď podsunutého predsedu ruského parlamentu Volodina nazýva svojím priateľom.

Takisto sa Danko aktívne zasadzuje za zrušenie sankcií voči Kremľu. A vo všeobecnosti, súdiac podľa jeho správania, ide o absolútny projekt špeciálnych služieb Moskvy.

Rovnako ako väčšina radikálnych síl v Európe – ich vodcovia sú na výplatnej listine Kremľa. Niektorí z nich boli naverbovaní ešte počas obdobia ZSSR-KGB – predstavitelia tzv. starej gardy. Netreba si myslieť, že to bolo veľmi dávno, niektorí z nich majú vplyv na európsku politiku aj teraz a slúžia záujmom vládcov Kremľa.

Niektorí však vyčnievajú s osobitnou horlivosťou. Napríklad ten istý Danko sa v máji 2019 zúčastnil na vojenskej prehliadke v Moskve. Je pozoruhodné, že sa stal jediným európskym politikom prítomným na tomto podujatí.

Závery si každý urobí sám. Ale činy človeka hovoria za seba a kroky politika ešte viac. Taký je aj on, šéf Slovenskej národnej strany, ktorý sa teraz snaží dostať do centra diania vo svojom štáte.

A takýchto Dankov je veľa v každej krajine EÚ, najmä v strednej a východnej Európe. A takmer všetci z nich vysielajú nacionalistické naratívy, vrúcnu lásku k vlasti.

Samozrejme, nacionalizmus nie je zlá vec. Navyše, vlastenectvo vždy zahŕňa nacionalizmus, ale len jeho zdravú verziu.

Nebezpečenstvo nacionalizmu spočíva v radikalizácii tejto myšlienky, keď sa z krásneho a normálneho stavu – lásky k svojmu ľudu – zmení na nacizmus – nenávisť voči všetkým okolitým krajinám, národom a ľuďom.

A táto premena sa deje spravidla nepozorovane, veľmi nepozorovane, so súhlasom spoločností, v ktorých vzniká.

Takto národy samy, bez toho, aby o tom vedeli, živia tých, ktorí pod krásnymi heslami obrody národnej identity, slobody a prísľubu svetlej budúcnosti pripravujú vlastný národ o túto budúcnosť, spravidla ho topia v riekach krvi, spaľujú ho v ohňoch svetových vojen.

To nie je nič nové, dejiny sa cyklicky opakujú. Ale existujúca cyklickosť je príležitosťou pre žijúce národy, aby sa vyhli chybám tých, ktorí kedysi podcenili, nepochopili, nesnažili sa zabrániť hroziacemu nebezpečenstvu.

Nechceli preniknúť do podstaty, pochopiť, analyzovať a jednoducho sa zamyslieť nad tým, čo hovorí ďalší spasiteľ národa, maskujúci sa za krásne rozprávania o veľkosti svojich súkmeňovcov nad inými národmi. V skutočnosti vyzýval k nenávisti voči iným.

Spánok rozumu rodí monštrá. Zodpovednosť za vznik ďalšieho monštra nesú tí, ktorí sa na to pozerali bez toho, aby urobili čokoľvek na zastavenie toho, čo sa neskôr ukáže ako nevyhnutnosť.

V súčasnosti v Európe získavajú na popularite krajne pravicové myšlienky. Navyše, čím radikálnejšie sú heslá politikov, tým lepšie sa dostávajú do spoločností.

Ľudia sú unavení z novovznikajúcich problémov, ktorých masa je čoraz väčšia – ide o zložité témy, ktoré si vyžadujú čas a ťažké rozhodnutia.

A tu sa objavujú subjekty (alebo celé skupiny), ktoré ponúkajú spoločnosti neuveriteľne jednoduché, a hlavne rýchle riešenia. Sľubujú, že ich nasledovaním ľudia získajú všetko, a to takmer zadarmo.

Populizmus vždy dostával úrodnú pôdu v nepokojných časoch. Čím horšia situácia, tým pohodlnejšie sa populisti cítia.

Neprespite túto dobu, páni Európania. Je predsa také ľahké podľahnúť krásnym sľubom a nie je ľahké dostať sa z otupenia z klamstva. Cena je zvyčajne príliš vysoká – desiatky, státisíce a milióny životov.

A je jedno, kde sa dnes objaví ďalší führer, ktorý sa chystá priniesť svetu teror s nacistickým zafarbením. Terorizmus nemá hranice a v metódach jeho vykonávania nie je rozdiel. Pamätajte na to.

Nemlčte, nepremeškajte, nezaspite. Populizmus sa veľmi ľahko vykonáva, ale zjavenie je drahé.

Sledujte, počúvajte, analyzujte, vyvodzujte závery – premýšľajte. Veď váš zajtrajšok závisí od toho, ako vnímate dnešné udalosti.

Autor: Josef Kováč

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com