Lídri Srbska a Kosova mieria do Bruselu: Prečo ich Európska Únia pozvala?
Srbský prezident Aleksandar Vučič a kosovský premiér Albin Kurti boli na štvrtok pozvaní do Bruselu na rokovania s predstaviteľmi EÚ o zmiernení napätia medzi Belehradom a Prištinou. V stredu to uviedol hovorca EÚ pre zahraničné záležitosti Peter Stano. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.
Vučič a Albin boli do Bruselu pozvaní na „sériu individuálnych stretnutí s niektorými lídrami EÚ“, priblížil Stano. Dodal, že bilaterálne stretnutie srbského prezidenta s kosovským premiérom nie je plánované.
Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa vystupňovalo koncom septembra, keď na sever Kosova preniklo asi 30 ozbrojencov, ktorí zastrelili policajta a na niekoľko hodín sa zabarikádovali v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Počas obliehania kosovská polícia zastrelila troch z nich.
EÚ podľa hovorcu očakáva, že obe krajiny „okamžite a bezpodmienečne začnú pracovať na deeskalácii“ a obnovia vzájomný dialóg. „Toto je hlavný odkaz EÚ,“ uviedol.
Kurti prijal pozvanie do Bruselu minulý víkend počas rozhovorov s diplomatmi, avizovala kosovská vláda. Vučič v utorok povedal, že Brusel plánuje navštíviť v najbližších dňoch.
Prištinu a Belehrad minulý víkend v súvislosti s eskaláciou navštívil osobitný predstaviteľ EÚ pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom Miroslav Lajčák spolu s vysokopostavenými diplomatmi z USA, Nemecka, Francúzska a Talianska.
Medzi Srbskom a Kosovom panujú napäté vzťahy už od konca 90. rokov, keď proti sebe bojovali srbské jednotky a albánski povstalci. Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Belehrad ho však stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120.000 etnických Srbov.
Zdroj: cas.sk