Premiér má pre budúcu vládu naliehavý odkaz: Takto zachránime verejné financie!
Musia konať! Nie je tajomstvom, že verejné financie nie sú v dobrom stave a vláda s ministerstvom financií už pred tým naďalej nemôžu zatvárať oči. Rezort varuje, že ak by ku konsolidačným opatreniam nepristúpili, stúpol by dlh do roku 2026 na takmer 67 % a stal by sa pre krajinu neúnosným. Ako chce tejto situácii kabinet Ľudovíta Ódora (47) zabrániť?
Ministerstvo financií predstavilo plán, ako ozdraviť verejné financie bez škrtenia ekonomiky. V budúcom volebnom období je podľa nich nevyhnutné prijať konsolidačné opatrenia vo výške minimálne 5 % HDP. Ide o sumu viac ako 6 miliárd eur, pričom konsolidácia je len v nevyhnutnej miere a ekonomický rast chcú zachovať. „Slovensko na tom vôbec nie je dobre. Podľa údajov Európskej komisie v súčasnosti napríklad hospodárime s dvojnásobne väčšou rozpočtovou sekerou než priemer EÚ,“ uvádza rezort Michala Horvátha.
Čo to znamená
Minimálna ročná konsolidácia by podľa navrhovaného plánu bola 0,75 percenta. Premiér Ódor upozorňuje, že konsolidácia musí byť inteligentne nastavená a správne spustená v čase. „Zjednodušene sa dá povedať, že treba využiť tri R – reformy, rast, rozpočet,“ vysvetlil predseda vlády. Pripomína, že pomôcť môžu aj peniaze z eurofondov v prípade, že sa budú míňať efektívnejšie, a nie až na konci obdobia.
„Do dvoch týždňov predstavíme možnosti, ako by ďalšia vláda mohla vyskladať tento objem konsolidačných opatrení z rôznych zdrojov,“ doplnil. Následne ich plánujú predstaviť politickým stranám, aby sa mali čoho chytiť, čím chcú pomôcť budúcej vláde. Či sa to dotkne aj daní, uviesť nevedel. Hovorí, že to, ako si s tým noví ministri poradia, je už na ich vlastných preferenciách. Doplnil, že sa dajú vybrať aj riešenia, ktoré nemajú dosah na ekonomický rast či najnižšie príjmové skupiny. Ľudí upokojuje, že „bezbolestné“ to možno nebude, ale dá sa to zvládnuť bez toho, aby to obyvatelia pocítili.
Ministerstvo varuje
Šéf rezortu financií Horváth uviedol, že v zlej situácii sa verejné financie nachádzajú aj v dôsledku rozhodnutí parlamentu, ale aj pre zhoršenú makroekonomickú situáciu v Európe. „Naše odporúčanie v zásade nie je nič, o čom by sa už nediskutovalo. Je to prevzatie záväzkov z minulosti,“ skonštatoval minister financií. Cieľom je, aby sa deficit verejných financií pohyboval od 4,5 percenta a v ďalších rokoch klesal. Vláda bude musieť na to nájsť šesť miliárd.
Musíme reformovať, inak to nepôjde
Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments
– Na to, aby sme naštartovali rast, sa budeme musieť opäť vrátiť k slovu reforma, pretože priestor na zásadnejšie zvyšovanie daňových príjmov je značne obmedzený. Miera daňového zaťaženia, ktorá určuje podiel celkových príjmov štátu (plynúcimi hlavne z daní) na HDP, dlhodobo rastie, čo ohrozuje konkurencieschopnosť Slovenska v medzinárodných porovnaniach. Riešením však musí byť aj výdavková časť rozpočtu. Tu sme len za posledných sedem rokov zvýšili podiel výdavkov k HPD zo 42,7 % na aktuálnych 48,7 %. V rámci optimalizácie výdavkových položiek je preto potrebné investovať do dátovej analytiky.
Celkovo priestor vidím v oblastiach ako:
– zlepšenie efektivity štátnej správy, digitalizácia procesov, znižovanie byrokracie, inovatívna správa majetku štátu,
– optimalizácia sociálnych programov a dávok na základe výsledkov dátových analýz (s dôrazom pomáhať najzraniteľnejším, ale cielene),
– optimalizácia využívania štátnych aktív, napríklad nehnuteľností, pozemkov, majetku,
– preskúmanie a optimalizácia rôznych druhov dotácií a subvencií (napríklad v energetike, poľnohospodárstve a pod.),
– veľké investičné projekty riešiť formou partnerstiev so súkromným sektorom, štát veľké investície nezvláda, miznú v nich stovky miliónov, typickým príkladom sú Rázsochy,
– reforma zdravotníctva, samozrejme, aj cez stratifikáciu nemocníc,
– reforma daňovej sústavy, zrušiť množstvo výnimiek a za ušetrené peniaze znížiť zaťaženie práce,
– zásadná reforma školstva, doplniť do osnov predmety zamerané na analytické zručnosti, kritické myslenie, prácu s internetom a informáciami,
– smerovať viac kompetencií na samosprávy, dokázali, že vedia výdavky riadiť efektívnejšie ako štát,
– podpora inovácií formou štátneho fondu, napriek tomu, že ide o výdavok navyše, v budúcnosti sa nám to niekoľkonásobne vráti.
Zdroj: cas.sk