Ekonomika

Zlacňovanie pohonných látok nehrozí, analytici neprinášajú priaznivé správy

Výrazné zlacňovanie na slovenských čerpacích staniciach nateraz nehrozí.

Zlacňovanie nehrozí

Ako uviedla pre agentúru SITA analytička 365.bank Jana Glasová, ropa sa bude aj v najbližšej dobe hýbať okolo 90 amerických dolárov za barel. A to bude znamenať, že ceny na slovenských pumpách zrejme ešte zamieria smerom nahor.

Prispievať k tomu bude podľa nej hlavne obmedzovanie ťažby a exportu ropy zo strany Saudskej Arábie a Ruska. „K istej korekcii smerom nadol by ale mohlo prípadne dôjsť po skončení dovolenkovej sezóny, aj to bude ale závisieť od toho, aké makro dáta budú na trhy prichádzať,“ pripustila Glasová.

Kulminácia cien

Aj keď sa ceny ropy posunuli v minulom týždni ešte mierne nahor, nemuselo by sa to podľa analytika J&T Banky Stanislava Pánisa premietnuť do zásadného zdražovania na našich čerpacích staniciach. Rast ceny suroviny by mal byť totiž v najbližšom čase kompenzovaný značným poklesom rafinérskych marží po konci leta.

Špeciálne u benzínu, pri nábehu mnohých odstavených rafinérií po ukončení údržby a opráv. „Je možné, že ceny benzínu budú kulminovať a majú priestor sa posunúť pod 1 euro a 70 centov a cena nafty smerovať aspoň dočasne späť k 1 euru a 60 centom,“ dodal Pánis.

Medziročné porovnanie

Podľa najaktuálnejších údajov Štatistického úradu SR, za 35. týždeň 2023 sa ceny benzínu aj nafty opäť zvýšili, ale tentokrát len mierne. Liter 95-oktánového benzínu sa v sledovanom týždni predával za priemernú cenu 1,719 eura.

V týždňovom porovnaní sa tak jeho cena zvýšila o 0,2 %. Liter 98-oktánového benzínu si taktiež pripísal rast o 0,2 % a dosiahol úroveň 1,912 eura. Rovnako sa vyvíjali aj ceny nafty, ktoré sa pohybovali na úrovni 1,637 eura za liter. V medziročnom porovnaní sú pohonné látky už len mierne lacnejšie ako vlani v takomto období. Benzín 95 aj 98 si odpisuje 0,6 až 0,9 % a nafta zhruba 10 %.

Zhruba od polovice júla sa ceny ropy Brent držia nad 80 dolárov za barel. A takmer od začiatku augusta sa hýbu okolo úrovne 85 dolárov za barel. Tento týždeň ceny ropy Brent vzrástli až do pásma 89 až 91 dolárov za barel a dostali sa tak na desaťmesačné maximum. „Vyššie ceny ropy sa samozrejme premietajú aj do zdražovania benzínu na našich čerpacích staniciach,“ podotkla Glasová.

Rastúce obavy

Komoditu tlačili podľa Pánisa nahor predovšetkým ponukové faktory. Medzi trhovými hráčmi rastú obavy, že trh zostane aj po konci letnej motoristickej sezóny naďalej v deficite s previsom dopytu po tom, ako Saudská Arábia a Rusko prekvapujúco predĺžili dobrovoľné zníženie ťažby nad rámec škrtov OPECu+ v celkovom objeme 1,3 milióna barelov denne až do konca roka. Trh rátal, že sa tak stane len do konca októbra.

„Obchodníci kalkulujú, že rast ťažby suroviny mimo kartelu nedokáže držať krok s rekordným dopytom, ktorého rast je ťahaný najmä Čínou a oživením sa leteckej dopravy,“ doplnil Pánis.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Rast cien ropy bol v ostatných dňoch podľa neho limitovaný obnovou nervozity z toho, že kľúčové centrálne banky Západu by mohli pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Americká ekonomika síce vykazuje signály spomaľovania, ale vo všeobecnosti je vnímaná ako pomerne robustná, čo by mohlo podľa Pánisa skomplikovať cestu k rýchlemu návratu inflácie na dvojpercentný cieľ Fedu a prinútiť ho doručiť do konca roka ďalšie sprísnenie menovej politiky.

„Výhľad ekonomiky eurozóny sa síce dynamicky zhoršuje a v hre je aj možnosť plytkej recesie, a to predovšetkým v kľúčovej nemeckej ekonomike, no jadrová inflácia ostáva nepríjemne vysoká. To by mohlo znamenať, že ECB sa rozhodne pre utiahnutie menovopolitických oprát aj napriek pochmúrnym ekonomickým prognózam,“ konštatoval Pánis.

Zdroj: https://sita.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com