Rusom neveria už ani tí, ktorí ich považovali za strategických partnerov (80. týždeň vojny)
Ukrajinci zatiaľ prišli len o päť tankov Leopard 2. Bývalé slovenské migy zrejme ponesú nové americké rakety.
Pondelok 28. 8. 2023 (550. deň vojny)
Veľké cvičenie nebude
Obe strany si už tradične vymenili údery strelami s plochou dráhou letu a samovražednými dronmi. Ukrajinské drony útočili na ciele v západnej časti Ruska a v Moskve, kde sa v dôsledku útokov opäť zastavila prevádzka letísk. Ruské sily zaútočili štyrmi strelami Kaliber z Čierneho mora a dvoma strelami Ch-59 odpálenými z lietadiel Su-34 z územia Krymu. Dva Kalibre a dve strely Ch-59 boli zostrelené.
Rusko v súčasnosti dokáže za mesiac vyrobiť šesť kusov Kinžalov, 30 balistických rakiet Iskander-M, 12 striel s plochou dráhou letu Iskander-K, 20 Kalibrov, 40 X-101 a 10 kusov modernizovaných protilodných striel Ch-32.
Celkovo tak momentálne disponuje zásobami približne 585 striel s doletom viac ako 500 kilometrov. Tvorí ich najmä približne 270 striel Iskander-M a Iskander-K, 140 striel Kaliber, približne 100 striel s plochou dráhou letu X-101a X-555, 75 nadzvukových striel Kinžal a 150 rakiet X-22.
Nemecko rokuje s Gréckom o dodávke ďalších sto tankov Leopard 1 zo zásob gréckych pozemných síl.
Britské spravodajské služby predpokladajú, že tradičné vojenské cvičenie Západ bude zrušené, pretože Rusko nemá dostatok jednotiek, ktoré by sa mohli takého veľkého cvičenia zúčastniť. Vojna na Ukrajine navyše ukázala, že doterajšie ruské vojenské cvičenia mali minimálny prínos pre schopnosť viesť reálnu vojnu a plnili len propagandistický účel.
Utorok 29. 8. 2023 (551. deň vojny)
Ukrajinci sú vo vzduchu lepší
Spojené štáty oznámili podrobnosti o ďalšom balíku vojenskej pomoci. Obsahuje rakety AIM-9M, ďalšie rakety pre raketomety HIMARS a MLRS, 155 mm a 105 mm delostrelecké náboje, zariadenie na odmínovanie alebo protitankové strely Javelin.
Zo slovenského pohľadu sú zaujímavé najmä protilietadlové rakety AIM-9M, ktoré okrem Spojených štátov dodala aj Kanada. Slúžia ako výzbroj ukrajinských lietadiel Su-27 a Mig-29, a tak je možné, že tieto strely ponesú aj bývalé slovenské migy.
Ukrajinské sily pokračovali v postupe od Kamianskeho a Orechového smerom na Tokmak. Postup na východnom brehu Dnepra je zjavne obmedzený. V utorok vztýčili ukrajinské jednotky vlajku medzi ruinami Antoniovského mosta a obcou Oleški.
Rusko pred pár týždňami vyhlasovalo, že po ťažkých bojoch o východné časti Antoniovského mosta, pri ktorých nasadilo aj raketomet TOS-1, vytlačilo ukrajinské sily na západnú stranu Dnepra. Je zjavné, že sa tak nestalo. Naopak, ukrajinské jednotky postupujú na druhom brehu rieky stále hlbšie.
Ukrajinské vzdušné sily si naďalej udržujú výrazne vyššiu efektivitu než ruské. Denne uskutočnia viac ako 10 úderov. Ruské letectvo, ktoré má na bojisku nasadených osemkrát viac jednotiek, zvládne za deň iba vyše 40 leteckých úderov.
Americký magazín Forbes uverejnil článok, podľa ktorého Ukrajina doteraz stratila len päť tankov Leopard 2. Z celkovo 60 Leopardov verzie 2A4 prišla o dva kusy, z 21 Leopardov verzie 2A6 stratila tri kusy. Okrem toho má k dispozícii aj desať pôvodne švédskych tankov Strv 122. Poškodených bolo ďalších desať kusov tankov Leopard 2. Ich oprava prebieha v Poľsku a v Nemecku.
Ukrajina na začiatku ofenzívy disponovala len 71 tankmi Leopard 2. Napriek stratám má tak k dispozícii pravdepodobne viac Leopardov 2 ako v deň začiatku ofenzívy. Ďalších 14 tankov Leopard 2, ktoré by mali bez problémov vykompenzovať prípadné ďalšie ukrajinské straty, dorazí pravdepodobne začiatkom budúceho roka.
Podľa Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie 83,5 percent Ukrajincov verí, že Ukrajinci oslobodia celé svoje územie vrátane Krymu a 42 percent opýtaných predpokladá, že vojna bude trvať viac ako rok. Rastie teda podiel Ukrajincov, ktorí si myslia, že hoci vojna potrvá dlhšie, bude úspešná, a Ukrajina oslobodí všetky okupované územia.
Streda 30. 8. 2023 (552. deň vojny)
V Rusku pribúda dezertérov
Rusko po dlhšom čase uskutočnilo ďalší masívny útok strelami s plochou dráhou letu. Celkovo odpálilo 28 striel Ch-101/Ch555 doplnených o 16 dronov Shahed-136. Všetky strely s plochou dráhou letu boli zostrelené. Ukrajincom sa podarilo zostreliť aj 15 zo 16 dronov.
Niekoľko dronových útokov na Rusko uskutočnili aj Ukrajinci. Pri útoku na letisko v Pskove boli podľa ruských zdrojov poškodené štyri dopravné lietadlá Il-76. Ukrajinská vojenská spravodajská služba tvrdí, že štyri lietadlá boli poškodené tak, že ich nie je možné opraviť. Po minulotýždňovej kampani proti letiskám s bombardérmi Tu-22M3 je to ďalší úspešný útok na ruské vzdušné sily.
Zopakovali sa aj už tradičné ukrajinské útoky na Moskvu. Letová prevádzka na moskovských letiskách sa znova zastavila. Rusko hlásilo aj explózie na Kryme, ktoré spôsobili útoky dronov.
Britská spravodajská služba konštatuje že v Rusku vzrastá počet dezertérov a ľudí, ktorí odmietajú narukovať. Ruské nezávislé médiá informovali, že ruské súdy odsúdia týždenne priemerne sto odmietačov a očakáva sa, že do konca roka ich bude odsúdených viac ako päťtisíc.
Štvrtok 31. 8. 2023 (553. deň vojny)
Ukrajinci za pár dní vyradili 15 ruských lietadiel
Objavili sa prvé družicové snímky letiska v Pskove. Napriek tomu, že pre vysokú oblačnosť bolo možné nasnímať len tretinu stojacich lietadiel, snímky potvrdili poškodenie dvoch strojov Il-76. V oblasti centroplánu sa na nich objavili niekoľkometrové diery po explóziách. Centroplán je štrukturálne najdôležitejšou časťou lietadla, rozsah poškodení je tak výrazne väčší, ako sa opticky môže javiť.
Pripomíname, že pri útoku ukrajinských dronov na vojenské letisko v Kursku boli už minulú nedeľu poškodené štyri stroje Su-30 a jeden MIG-29. Celkovo tak ukrajinské sily v krátkom čase zničili alebo dlhodobo vyradili z prevádzky možno až 15 ruských vojenských lietadiel.
V reakcii na tieto straty začalo ruské velenie sťahovať systémy protivzdušnej obrany z celého územia Ruska do oblasti hraničiacich s Ukrajinou. Zo Sachalinu takto presťahovali aj najmodernejší systém protilietadlovej a protiraketovej obrany S-300V4. Tieto systémy však nedokážu eliminovať útoky malých dronov, ktoré prichádzajú z územia Ruska. Je preto pravdepodobné, že Rusko utrpí na letiskách na svojom území ďalšie straty.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že ukrajinskej ďalekonosnej strele sa podarilo zasiahnuť cieľ vzdialený 700 kilometrov. Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksij Danilov vo svojej reakcii na Zelenského príspevok naznačil, že ide o strely, ktoré nie sú odpaľované vertikálne. Preto je zrejmé, že nešlo o balistické rakety. Mohli by to teda byť strely s plochou dráhou letu.
Ukrajinské sily bojujú o druhú líniu obranných postavení na línii Novoprikopivka – Kopove. Ukrajinská strana stále vo väčšej miere ničí techniku manévrových jednotiek ruských síl, čo jednoznačne potvrdzuje zvýšenú dynamiku ukrajinského postupu za posledných 10 dní.
Piatok 1. 9. 2023 (554. deň vojny)
Abramsy dorazia už v septembri
Podľa amerických médií by malo prvých desať tankov M1A1 Abrams doraziť na Ukrajinu už v septembri. Zvyšné tanky by mali prísť do konca novembra.
Ukrajincom sa naďalej darí ničiť techniku manévrových práporov ruských ozbrojených síl. Vo štvrtok bolo údajne zničených viac ako 30 obrnených manévrových vozidiel, prevažne tankov.
Rusko v piatok útočilo prostredníctvom dvoch striel Kaliber, jednu z nich ukrajinská strana zostrelila. Hlásilo však aj ďalšie útoky ukrajinských dronov na Pskov, Moskvu a iné ciele. Moskovské letiská opäť pre útoky prerušili prevádzku.
Americké ministerstvo obrany objednalo pre ukrajinské vzdušné sily rakety stredného doletu vzduch-vzduch AMRAAM od spoločnosti Raytheon. Tieto strely by mali byť výzbrojou lietadiel F-16, ktoré by Ukrajina mohla dostať začiatkom budúceho roka.
Ďalšia analýza družicových snímok, tentokrát z družice vybavenej radiolokátorom so syntetickou clonou, potvrdila zničenie štyroch lietadiel na letisku v Pskove. Dve boli úplne zničené a dve mali kompletne zničenú chvostovú časť.
Koordinátor pre strategickú komunikáciu Rady národnej bezpečnosti Spojených štátov John Kirby uviedol, že ukrajinské sily dosiahli v posledných dňoch „významný pokrok“ vo svojej protiofenzíve proti ruským silám na juhu Ukrajiny.
Dvaja predstavitelia Pentagonu upozornili na phishingové stránky ako WarTears.org a ForeignCombatants.ru, ktoré zbierajú informácie o príbuzných ukrajinských vojakov a zneužívajú ich na prenasledovanie obyvateľov na okupovaných územiach, na manipulovanie príbuzných žijúcich v oblastiach kontrolovaných Ukrajinou a na šírenie dezinformácii.
Medzinárodná spravodajská komunita informovala ukrajinskú stranu o ruských útokoch prostredníctvom softvéru pre systém Android, takzvaného snifferu. Sniffer zachytáva údaje posielané systémom Starlink z mobilných zariadení ukrajinských ozbrojených síl.
Na Ukrajinu sa vrátilo 11 detí vo veku od dvoch do 16 rokov, ktoré uniesli ruské úrady.
Sobota 2. 9. 2023 (555. deň vojny)
Blokáda ukrajinských prístavov nefunguje
Vedúci Hlavného veliteľstva vojenského spravodajstva Ukrajinských ozbrojených síl Kyrylo Budanov uviedol, že ruská armáda nasadila na líniu kontaktu časti novovytvorenej záložnej 25. kombinovanej armády.
Po tom, ako zlyhalo nasadenie Štvrtej záložnej armády, Rusko nenasadzovalo organické záložné jednotky, ale záložníkov integrovalo do pôvodných aktívnych jednotiek. Nasadenie 25. záložnej armády, ktorá je vycvičená ešte slabšie ako predchádzajúce záložné jednotky, tak dokumentuje, aké problémy má ruská strana s udržaním súčasných línii za každú cenu.
Ukrajina dlhodobo pracuje na vlastnom raketovom programe a dronoch, zasiahnuť ciele na území Ruska, ktoré sa nachádzajú aj 1 500 kilometrov ďaleko, tak už nie je problém, uviedol tajomník Národnej bezpečnosti a obrany Oleksij Danilov.
Ukrajina pripravuje projekt balistickej rakety Hrim-2, ktorej vývoj sa začal v roku 2020 po skúšobných testoch. Okrem toho vyvíja aj samovražedný dron, ekvivalent dronov Shahed-136 ktorých vývoj započal po ruskej invázii na Ukrajinu.
Ukrajinské prístavy opustili ďalšie dve plavidlá. Nateraz sa tak zdá že Rusko nedokáže zabezpečiť blokádu Ukrajinských prístavov.
Nedeľa 3. 9. 2023 (556. deň vojny)
Ukrajinské delostrelectvo spôsobilo Rusom ťažké straty
Vojna na Ukrajine zásadne oslabila ruské ozbrojené sily, Rusko tak prestáva byť hodnoverným garantom bezpečnosti pre krajiny, ktoré ho považovali za svojho strategického partnera. Arménsky premiér Nikol Pašinjan povedal, že závislosť Arménska v bezpečnostnej sfére od jedného centra, ktorým bolo Rusko, sa ukázala ako strategická chyba.
Arménsky premiér zároveň uviedol, že dnes je jasné, že aj keby Ruská federácia chcela zabezpečiť bezpečnosť Arménska, nebola by toho schopná. Arménsko vedie s Azerbajdžanom dlhoročný konflikt v Náhornom Karabachu, ktorý sa Rusko dlhodobo snažilo ovplyvňovať dodávkami zbraní obom stranám. Tým si chcelo zabezpečiť ich závislosť od neho, čo by mu umožnilo efektívnejšie ich kontrolovať.
Rusko v nedeľu opätovne nasadilo väčšie množstvo dronov Shahed-136. Celkovo vyslalo 25 dronov, z ktorých Ukrajinská strana 22 zostrelila. V Moskve bola už tradične ráno zastavená prevádzka letísk. Okrem toho bola evakuovaná jedna z moskovských železničných staníc.
Estónske spravodajské služby tvrdia, že hoci je ukrajinské delostrelectvo početne slabšie, vyrovnalo sa ruskému. Dokazujú to reakcie ruských jednotiek nasadených na línii obrany. Ukrajinská protibatériová paľba spôsobila ruskému delostrelectvu značné straty a zatlačila ho do väčšej vzdialenosti od línie kontaktu. Schopnosť delostrelectva podporiť ruské jednotky na línii kontaktu je obmedzená, čo umožňuje ukrajinským silám túto líniu prekonať tak, ako sme to videli v predchádzajúcom týždni.
Ruské sily údajne zhadzujú do mínových poli horľavé látky, ktoré následne zapaľujú z dronov, čím sa snažia zabrániť odmínovaniu. Táto taktika má však len obmedzenú účinnosť.
Od začiatku ukrajinskej ofenzívy už ubehlo 13 týždňov. Ukrajinské sily sú na polceste k Tokmaku a v štvrtine cesty k Melitopolu. Posledné ruské línie v smere na Tokmak obkolesujú mesto, a tak ukrajinské sily pravdepodobne nedosiahnu pobrežie Azovského mora do polovice novembra. Minulý rok v tomto období ukončili ofenzívy v Charkove a Chersone.
Ak nenastane zásadná zmena tempa ukrajinského postupu, reálnym cieľom operácie je do polovice novembra postúpiť k bránam mesta Tokmak. Bol by to úspech porovnateľný s ukrajinskými ofenzívami v tom istom období minulého roka. Operačný cieľ postúpiť k Azovskému moru by sa však nepodarilo. Či sa tak stane, ukážu nasledujúce mesiace. Vylúčené nie je ani zrútenie vyčerpaných ruských síl. Tento scenár je však málo pravdepodobný.
Zdroj: https://www.aktuality.sk