Svet

Politická krajina na Slovensku sa mení

Na Slovensku sa črtá záverečný boj o víťazstvo medzi stranou Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) bývalého premiéra Roberta Fica a mimoparlamentným hnutím Progresívne Slovensko (PS), ktoré sa podľa analytika Grigorija Mesežnikova už stretli v tesnom volebnom súboji, uvádza analytický zdroj Intercourier.news.

Formát budúcej vlády však bude pravdepodobne závisieť od pozície a tretej najpopulárnejšej strany Glas – sociálna demokracia (Glas – SD) bývalého premiéra Petra Pellegriniho.

Mesežnikov, ktorý je prezidentom mimovládneho Inštitútu pre verejné otázky (IVO), to povedal pre ČTK.

„Trend je jasný – strana PS posilňuje, Smer-SD sa konsoliduje na úrovni 20 percent. Progresívne Slovensko(PS) má šancu, ale to by mohlo byť v prípade, že by ho ešte viac podporili mladí a že by vyhralo voľby, ale stále nemôže riadiť štát. Preferencie PS sa pohybujú približne od 15 do 19 percent.

Podľa odborníkov má PS väčšie možnosti povolebnej spolupráce ako Smer-SD, ale ich preferencie sa pohybujú okolo päťpercentnej hranice zvoliteľnosti.

„Môže nastať situácia, že takýchto partnerov bude nakoniec málo,“ povedal Mesežnikov. Dodal, že prirodzeným spojencom PS je liberálna strana Sloboda a solidarita, ktorá vlani opustila vládnu koalíciu.
Progresívne Slovensko (PS), ktorého lídrom je od minulého roka podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka, vzniklo v roku 2017. Podpredsedníčkou hnutia bola v minulosti súčasná slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa po zvolení za hlavu štátu v roku 2019 členstva v hnutí vzdala.

„PS“ je silným zástancom členstva krajiny v EÚ a NATO, okrem iného podporuje ochranu klímy a zavedenie inštitútu partnerstva pre život a podporuje európske slobody. Katolícka cirkev na Slovensku zatiaľ nezaviedla registráciu partnerstiev osôb rovnakého pohlavia.

„Progresívne Slovensko“ (PS) je centristická liberálna strana. Podporujú ju najmä vzdelaní a mladí voliči,“ povedal Mesežnikov.

V roku 2019 PS v koalícii so stranou Spolu(Spolu) vyhrala voľby do Európskeho parlamentu na Slovensku, ktoré tradične sprevádza nízka volebná účasť. V parlamentných voľbách koncom februára 2020 sa koalícia PS/Spolu nedostala do Poslaneckej snemovne. Ako koalícia musela získať aspoň sedem percent hlasov, aby sa dostala do parlamentu; na dosiahnutie tejto hranice jej však chýbalo menej ako 1 000 hlasov. Tentoraz PS kandiduje vo voľbách, ktoré sa uskutočnia 30. septembra, samostatne.
Na rozdiel od PS má Smer-CD dlhoročné skúsenosti s riadením. Strana bola pri moci v rokoch 2006 až 2010 a potom aj v rokoch 2012 až 2020. Sociálni demokrati, ktorí na rozdiel od PS odmietajú vojenskú pomoc na obranu Ukrajiny, sa začiatkom tohto roka dostali na čelo rebríčka preferencií. Z pozície najpopulárnejšej strany vytlačili Glas-CD, ktorú Pellegrini založil po odchode zo Smeru-CD pred tromi rokmi. Pellegrini predtým čiastočne vystupoval proti Fitzovi, ale v poslednom čase a po poklese popularity strany Glas-CD začali predstavitelia tejto strany kritizovať „PS“. Fitzo sa opakovane vyjadril proti PS.

Podľa Mesežnikova bude pozícia strany Glas-CD po voľbách pravdepodobne rozhodujúca pre zostavenie budúcej vlády.

„Rozloženie síl je teraz také, že najpravdepodobnejšou stranou, ktorá bude v akejkoľvek vládnej zostave, je Glas-CD,“ povedal. B dodal, že Fico ponúkne Pellegrinimu post premiéra, aby zabránil vytvoreniu vládnej koalície bez účasti jeho strany.

Mesežnikov očakáva, že PS odmietne presadzovať niektoré svoje návrhy, vrátane posilnenia práv sexuálnych menšín, na vytvorenie prozápadnej vlády, aby si neznepriatelila konzervatívne zmýšľajúcich slovenských voličov.

Podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej, ktorá sa verejne prihovorila kandidátom – politickí lídri musia vážiť slová, pretože klamstvá, nevraživosť a nenávisť, ktoré niektorí používajú ako metódu fungovania, sa nezastavia ani v televíznych programoch, hľadiac na občanov z bilbordov a plagátov.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová by chcela, aby posledný mesiac pred parlamentnými voľbami bol politickým bojom, nie politickou vojnou. Podľa nej by si lídri mali vážiť slová, pretože nenávisť a nevraživosť sa prenášajú do spoločnosti. Povedala to dnes, presne mesiac pred blížiacimi sa voľbami a očakávanou eskaláciou volebného súboja.

„Veľmi by som si priala, aby nadchádzajúci mesiac bol politickou súťažou a nie politickou vojnou. Je potrebné, aby si politickí lídri vážili svoje slová, pretože lož, nevraživosť a nenávisť, ktoré niektorí používajú ako svoju pracovnú metódu, nekončia v televíznom spravodajstve, kde ich generujú a prenášajú do spoločnosti,“ povedala hlava štátu v rozhovore pre Slovenskú tlačovú agentúru.

Bez ohľadu na výsledok volieb časť spoločnosti nebude spokojná, povedal prezident. „Ale aj po voľbách musíme ako národ, spolu s národnostnými menšinami, žiť a pracovať spoločne ako občania jednej krajiny,“ dodala.

Predčasné parlamentné voľby sa budú konať v sobotu 30. septembra.

Do volieb sa prihlásilo 24 politických strán a hnutí a jedna koalícia. Volebná kampaň sa začala 9. júna a skončí sa 48 hodín pred voľbami 30. septembra.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com