Inflácia je stále najvyššia v eurozóne: Takto nám rastú životné náklady! Čo nás čaká do konca roka?
Ukázali podrobné čísla. Už mesiace je hlavnou témou Slovákov zdražovanie. Najnovšie dáta Štatistického úradu SR hovoria, že v júni síce spomalilo, ale stále sa drží na dvojcifernej úrovni. Celkovo sa inflácia vyšplhala na 10,8 %, čo je stále najviac v eurozóne. Nový Čas sa zhováral s tromi odborníkmi, ktorí vysvetľujú, kde je hlavný problém.
V máji 11,9 %, v júni 10,8 %. Stále vysoké čísla, no štatistici si pochvaľujú aspoň mierny pokles zdražovania. Jeho hlavnou príčinou zostávajú aj pred letom potraviny. „Medziročné spomaľovanie rastu inflácie v júni ovplyvnil najmä rýchlejší pokles cien pohonných hmôt o takmer 19 %, zdražovanie potravín pod 20 % a bývanie s energiami a službami pod 10 %. Pozitívom je, že medzimesačne sa rast cien potravín zastavil prvýkrát od augusta 2021,“ objasňujú štatistici.
Najvyššie sme sa dostali na prelome rokov, keď obchodníci zvýšili ceny medziročne až o 15 %. Najnovšie sa musíme vyrovnať so zdražovaním aj pre letnú sezónu. „S príchodom leta sa zvýšili aj ceny organizovaných dovolenkových zájazdov o 6 % a ľudia si viac priplatili aj v reštauráciách a kaviarňach o 1 %,“ hovoria analytici Štatistického úradu.
Naposledy sme mali podobne nízke číslo ako v júni v marci 2022, čiže po začiatku invázie Ruska na Ukrajinu. „Najväčší vplyv na celkovú infláciu mali ceny potravín s nealko nápojmi, ktoré sú jednou z najvýznamnejších položiek vo výdavkoch domácností. Tie nepretržite rastú už tretí rok a v júni medziročne stúpli o 19 %, čo sú hodnoty spred roka,“ komentujú odborníci.
Najvýznamnejšie boli najmä vyššie ceny chleba a obilnín o 20 %, mlieka, syrov a vajec o 21,6 %, zeleniny o 25 %, taktiež cukru a cukroviniek o 28,5 %. „Pred letom k celkovému výsledku inflácie prispeli aj vyššie ceny za stravovacie služby o 12,9 %, z toho hlavne v reštauráciách a kaviarňach o 14,7 %, ako aj vyššie ceny za ubytovacie služby o 9,5 %,“ uzavreli. Inflácia v eurozóne je 5,5 %, Slovensko je jedinou krajinou, kde sa udržalo dvojciferné zdražovanie. Predbehli sme Estónsko či Chorvátsko.
K poklesu pomáhajú pohonné hmoty
Michal Lehuta, makroanalytik VÚB banky
– Júnové čísla potvrdzujú trend zmierňovania inflácie po dlhom období ich rýchleho rastu. Pomáhajú napríklad pohonné hmoty, keď benzín a nafta zlacneli medziročne až o 20 %. Pre niektoré domácnosti klesli aj regulované ceny tepla. Naopak zdraželi dovolenky. Maximum ročného tempa sme v inflácii zaznamenali vo februári na úrovni 15,4 % a do konca roka očakávame, že sa môže znížiť niekde k šiestim percentám. Neznamená to však, že by ceny výraznejšie klesali, skôr, že už budú rásť len pomalšie. Navyše, v januári sa pridá ďalší rast regulovaných cien energií, ktoré u nás vláda na rozdiel od mnohých iných krajín udržiava umelo nízko. Čiže vyššia inflácia, aj keď už nie taká extrémna, bude pretrvávať aj v budúcom roku. V eurozóne inflácia klesla už na 5,5 %, keďže energie tam už medziročne lacnejú a aj potravinová inflácia či rast cien v službách tam boli oveľa miernejšie.
Ceny zeleniny klesajú pomalšie, ako bolo zvykom
Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank
– Ceny potravín ostali v priemere v júni nezmenené a dynamika ich medziročného rastu sa tak zmiernila z 21,9 % na 19,0 %. Napriek tomu ostávali ceny potravín hlavným zdrojom inflácie, keď celkovú medziročnú infláciu v júni navyšovali až o 4,2 %, t. j. boli zodpovedné za takmer 40 % medziročnej inflácie. Jún je už tradične prvým mesiacom letnej sezóny poklesu cien sezónnych potravín, predovšetkým zeleniny. Inak to nebolo ani tento rok. Ceny zeleniny však klesali o niečo pomalšie, ako bolo zvykom v minulosti. Po cukre a cukrovinkách tak bola práve zelenina druhou najrýchlejšie rastúcou potravinovou komoditou. Do jednociferných úrovní sa medziročný rast cien potravín vráti najskôr až v samom závere roka.
Dôležitým faktorom bude ďalší vývoj miezd
Matej Horňák, makroekonomický analytik Slovenskej sporiteľne
– Zatiaľ čo v predchádzajúcich mesiacoch jednoznačnú úlohu zohrávali potraviny, rast cien bol v júni ťahaný službami. Ceny potravín zastavili svoj medzimesačný rast prvýkrát od augusta 2021. Priemernú mieru infl ácie v súčasnosti očakávame na úrovni 12 %. Dôležitým faktorom bude vývoj miezd, ktoré sú dôležitou nákladovou položkou fi riem a môžu za určitých okolností brzdiť pokles cien.
Zdroj: cas.sk