Slovensko

Slovensko v ďalšom nelichotivom rebríčku: Kto berie z Ruska najviac ropy? Prekvapí vás, kde sa nachádzame

Ukazuje sa, že odstrihnutie od ruských zdrojov nebude jednoduché. Po vypuknutí invázie na Ukrajinu sa ako problematická ukázala takmer celková závislosť Slovenska od odberu plynu a ropy z Ruska.

Krajiny EÚ sa snažili čo najrýchlejšie nahradiť dodávky fosílnych surovín od Vladimira Putina (70), aby obmedzili financovanie ruskej vojny u našich susedov. Najnovší rebríček však ukazuje, že Slovensko je aj v tomto roku na čele európskych krajín.

Vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík v máji minulého roka oznamoval, že Slovensko je pripravené na diverzifikáciu zdrojov, odkiaľ berieme plyn. Nové nákupy z Nórska mali pokryť 32 % našej spotreby a ďalšie dodávky skvapalneného plynu z lodí mali dodať 33 %. Dokopy teda mali v prípade náhlej stopky z Ruska, ktorou sa Putin vyhrážal, byť zabezpečené dve tretiny zdrojov.

Slovnaft má výnimku

Nový rebríček ukazuje, že Slovensko je siedmym najväčším odberateľom plynu a ropy z Ruska. Na prvom mieste je Čína, nasleduje Európska únia a India. V rámci EÚ je Slovensko na čele všetkých krajín, ktoré odoberajú ruské fosílne palivá a predbehli sme aj Maďarsko. Dôležité je však povedať, že z väčšej časti sa na importe z Ruska podieľa ropa, ktorú spracúva Slovnaft a ten má výnimku zo sankcií na jej dovoz. Hovorca Slovnaftu Anton Molnár uvádza, že postupné zmeny technológií v našej rafinérke budú trvať minimálne 3 roky.

„Slovnaft počas uplynulého obdobia otestoval viacero alternatívnych rôp z oblastí Blízkeho východu a kaspického regiónu a postupne ide realizovať potrebné úpravy v rafinérii. V období 2023 až 2025 do zmien musí spoločnosť investovať približne 200 miliónov eur,“ skonštatoval s tým, že plány im výrazne skomplikovalo dodatočné zdanenie spoločnosti v minulom roku 55 % a v tomto roku 70 %. Zisk Slovnaftu po zdanení tvoril v minulom roku 416 miliónov eur.

Zbaviť sa ho nechcú

Súčasný riaditeľ SPP Miroslav Kulla zase v rozhovoroch vysvetľoval, že za minulý rok pochádzalo z Ruska 60 % plynu a o úplnom odstrihnutí sa neuvažuje. Problémom je kontrakt s ruským štátnym koncernom Gazprom, ktorý vyprší až v roku 2034 a v prípade výpovede by nám hrozili veľké sankcie.

„Z hľadiska obchodu s energiami už na­ozaj hovoríme v podstate o európskych cenách, ktoré sú veľmi podobné v jednotlivých krajinách. Či odoberáte plyn z Ruska, Nórska alebo Ameriky, hovoríme o veľmi podobnej cene,“ povedal Kulla v marci pre Hospodárske noviny. SPP hovorí, že Slovensko zvládlo zimu ako jedna z najlepšie pripravených krajín Európy.

„V rekordne krátkom čase sa nám podarilo, vzhľadom na krátenie dodávok z Ruska, zásadne diverzifikovať dodávky plynu, ktoré tvorili v roku 2022 viac ako 36%,“ povedal riaditeľ komunikácie Ondrej Šebesta. V snahe získať iné zdroje plynu pokračujú. „V záujme zvyšovania energetickej bezpečnosti Slovenska sme podpísali diverzifikačné kontrakty s najväčšími medzinárodnými dodávateľmi zemného plynu, BP, ExxonMobil, Shell, ENI a RWE, na roky 2023 a 2024,“ dodal.

Situácia sa zlepšuje

Jozef Badida, analytik portálu energieprevas.sk

– SR, samozrejme, dodržiava prijaté sankcie na dovoz ruských uhľovodíkov. Slovnaft investuje do úpravy svojich technológií za účelom spracovania alternatívnych typov rôp a Transpetrol plánuje vybudovať nové zásobníky ropy na západe SR, ktoré môžu pomôcť zvýšiť flexibilitu pri dovoze alternatívnej ropy. Štátny SPP podpísal diverzifikačné kontrakty na dodávky plynu zo Severného mora i LNG a zároveň preskúmava možnosti získania kapacity v LNG termináloch na pobreží Nemecka, Talianska či Poľska. A netreba zabúdať ani na jadrovú energetiku, kde Slovenské elektrárne, ale aj štátny JAVYS vstupujú do projektov na diverzifikáciu dodávok jadrového paliva či budovania malých modulárnych reaktorov. Takže v kontexte nedávnej 100 % závislosti od dodávok ruských palív, čo bola rokmi neriešená téma, sa situácia v hľadaní alternatív isto zlepšuje.

Plyn na Slovensku

  • tretina sa získava cez LNG plyn z terminálov v Chorvátsku, Taliansku, Poľsku, kde sa dováža z Ameriky či Kataru alebo z Afriky
  • z Nórska sa dá dovážať tretina spotreby Slovenska
  • Rusko naďalej dodáva dohodnuté kontrakty, preto pokrývajú veľkú spotrebu plynu v SR
  • plyn už odoberáme aj z iných krajín a cez terminály na skvapalnený plyn (70 %)
  • s týmto vieme obchodovať a využiť ho v prípade stopky z Ruska
  • cena je podľa SPP takmer rovnaká

Zdroj: cas.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com