Ukrajina by mala vstúpiť do NATO čo najskôr a bez plánu MAP – vyhlásenie západných expertov a diplomatov
46 renomovaných západných expertov, vojenských dôstojníkov a diplomatov vrátane bývalého námestníka ministra zahraničných vecí USA Stephena Beagina a osobitného zástupcu ministerstva zahraničných vecí USA pre Ukrajinu Kurta Volkera podpísalo v predvečer samitu NATO vo Vilniuse list, v ktorom vyzývajú, aby Ukrajina čo najskôr dostala plán na vstup do NATO.
Informovala o tom Česká agentúra „Aktuální zprávy“ s odvolaním sa na portál Politico, ktorý list zverejnil.
„Aliancia by mala vo Vilniuse predstaviť plán, ktorý jasne povedie k čo najskoršiemu členstvu Ukrajiny v NATO. Podobne ako v prípade Fínska a Švédska môže tento proces obísť Akčný plán členstva vzhľadom na úzku a pokračujúcu spoluprácu medzi NATO a Ukrajinou,“ uvádza sa v liste.
Autori upozorňujú, že zotrvávanie Ukrajiny v šedej zóne neistoty provokuje ruskú agresiu, pričom Putin sa ešte nevzdal svojho cieľa vytvoriť nad Ukrajinou kontrolu.
Signatári listu vyzvali na prijatie opatrení, ktoré zabezpečia, že Ukrajina vyhrá vojnu a získa plnú kontrolu nad svojimi medzinárodne uznanými hranicami z roku 1991 a bude plnohodnotnou súčasťou bezpečnostných a hospodárskych dohôd, ktoré „urobili z Európy kontinent mieru, prosperity a spolupráce“ v rokoch 1945 až 2014.
„Transatlantické spoločenstvo môže byť stabilné a bezpečné len vtedy, keď bude Ukrajina bezpečná. Vstup Ukrajiny do NATO, ktorý je splnením sľubu daného na samite NATO v Bukurešti v roku 2008, k tomuto cieľu prispeje,“ uvádza sa v liste.
Uviedli tiež, že hlavy štátov a predsedovia vlád NATO by mali jednoznačne vyjadriť podporu Aliancie Ukrajine a želanie Kyjeva obnoviť svoju suverenitu a územnú celistvosť v hraniciach z roku 1991.
„Mali by tiež zdôrazniť svoju pripravenosť poskytnúť Ukrajine zbrane – vrátane rakiet dlhého doletu, ako sú ATACMS, západné stíhačky a tanky – v dostatočnom množstve na zabezpečenie víťazstva na bojisku,“ zdôraznili autori listu.
Podľa ich názoru by to demonštrovalo jednoznačný záväzok spojencov k víťazstvu Ukrajiny a vyslalo jasný signál Moskve, že jej vojenská situácia na Ukrajine sa bude len zhoršovať, čím dlhšie bude konflikt pokračovať.
Signatári sa domnievajú, že hlavy štátov a predsedovia vlád NATO by mali poveriť Radu NATO na stálom zasadnutí, aby vypracovala odporúčania týkajúce sa načasovania a spôsobov prístupového procesu Ukrajiny, o ktorých sa rozhodne na nasledujúcom samite NATO vo Washingtone v roku 2024.
V liste sa uvádza, že na posilnenie bezpečnosti Ukrajiny pred jej vstupom do NATO by Aliancia a Ukrajina mali vo Vilniuse vytvoriť partnerstvo v oblasti odstrašovania a obrany, v rámci ktorého spojenci poskytnú všetky potrebné zbrane, výcvik, vybavenie, spravodajské služby a inú podporu, zatiaľ čo Ukrajina bude pokračovať v prijímaní potrebných krokov na urýchlenie svojej integrácie do Aliancie a jej veliteľských štruktúr.