Výrobné ceny v slovenskom priemysle rástli, o niečo sa zrýchlila aj inflácia a analytik ozrejmil ďalšie prognózy
Výrobné ceny v priemysle na domácom trhu znova zvýšili dynamiku rastu. Ani prudký prepad výrobných cien v rastlinnej produkcii nedokázal prekryť stále vysoké tempo zdražovania živočíšnych výrobkov. Preto sa priemerné ceny poľnohospodárskych výrobkov udržali v miernom raste. Informoval o tom Štatistický úrad SR.
Ceny pre tuzemský trh boli vyššie
Ceny priemyselných výrobcov pre tuzemský trh boli v máji medziročne vyššie o 17,1 %. Celkový výsledok ovplyvňoval podobne ako v predošlých mesiacoch najmä vysoký nárast výrobných cien v dodávkach elektriny a plynu o 46 %.
Vo váhovo dôležitých odvetviach priemyselnej výroby ceny medziročne vzrástli najmä v produkcii dopravných prostriedkov o 4,1 % a vo výrobe z gumy a plastu o 16,8 %. Naopak, v produkcii kovov a kovových konštrukcií ceny medziročne poklesli o takmer 10 %, v spracovaní ropných produktov o 30,6 % aj vo výrobe chemikálií a chemických produktov o 19,8 %. Ceny priemyselných výrobcov na export boli medziročne vyššie o 3,5 %.
Nastala výrobná inflácia
Ako povedal hlavný ekonóm ČSOB Marek Gábriš, výrobná inflácia v tuzemsku sa teda o niečo zrýchlila.
„Veríme, že by malo ísť o dočasný jav, ktorý sme pozorovali už napríklad aj v januári, aj keď nie v takomto rozsahu,“ skonštatoval Gábriš. Inflácia vo výrobnej sfére prudko klesá podľa neho aj v susednom Česku alebo v Nemecku.
„A aj preto sa dá predpokladať, že podobný trend v ďalších mesiacoch prevládne aj u nás,“ myslí si analytik.
Dynamika rastu sa na začiatku roka spomalila
Ceny poľnohospodárskych výrobkov boli v máji medziročne vyššie o 3,8 %, dynamika rastu sa od začiatku roka výrazne spomalila. Je to dôsledkom stále dynamického rastu cien živočíšnych výrobkov, ktoré mali výrobné ceny medziročne vyššie o 21,1 %. Vyššie boli najmä ceny slepačích konzumných vajec o 57 % a surového kravského mlieka o takmer 21 %.
Celkový rast cien v poľnohospodárskej prvovýrobe pribrzdil už druhý mesiac trvajúci medziročný pokles cien rastlinných výrobkov. V máji boli ich ceny medziročne nižšie o 19,1 %, najmä pod vplyvom poklesu cien obilnín o štvrtinu.
Ako sa budú vyvíjať ceny?
„Toto je tiež priaznivým signálom pre ďalší cenový vývoj poľnohospodárskych výrobkov. Dúfajme, že v ďalších mesiacoch sa tento trend potvrdí a súčasne prejaví naprieč celou výrobno – obchodnou vertikálou,“ uviedol Gábriš. A okrem iného tak prispeje podľa neho aj k ďalšiemu zvoľneniu celkovej spotrebiteľskej inflácie, ktorá už teraz postupne klesá.
Ceny stavebných prác v máji vzrástli medziročne o 13,2 %. Ceny materiálov spotrebovávaných v stavebníctve boli medziročne vyššie o 2,5 %.
Zdroj: https://sita.sk