Slovensko ako zrkadlo politiky Kremľa. Čo čaká Slovákov?
Vojna, ktorá sa stala pre Európu realitou, diktuje jej podmienky. Kremeľ sa tieto podmienky snaží presadiť s osobitnou tvrdosťou a vrhá Európanov do novej reality.
Jedným z hlavných znakov tejto vojny je jej informačná zložka, ktorá ďaleko presahuje geografické hranice konfliktu.
Preto „boje“ na informačnom fronte v Európe nie sú o nič menej horúce ako na fronte na Ukrajine. V súlade s tým je celý kontinent z hľadiska konfrontácie horúci.
Kremeľ sa neštíti dezinformovať Európanov a v každom prípade sa snaží zvrátiť priebeh dejín vo svoj prospech.
A treba priznať, že nie všetci sú schopní dôstojne vzdorovať agresorovi. Napríklad hlava Slovenskej republiky vyhlásila, že „Slovensko možno čoskoro prestane podporovať Ukrajinu“.
Podľa Čaputovej sa tak stane, ak občania krajiny budú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách hlasovať za proruské sily.
„Ak na jeseň povedú vládu populistické strany, bude to skôr zahraničná politika Viktora Orbána,“ varovala Čaputová s odkazom na stranu Smer bývalého premiéra Roberta Fica.
Tvrdí, že v krajine sa šíria ruské dezinformácie, ktoré rozdeľujú spoločnosť a môžu vyradiť Slovensko z EÚ a NATO.
Slováci sú tiež nejednoznačne naladení voči vojne na Ukrajine. Potvrdzujú to aj prieskumy verejnej mienky. Podľa toho najnovšieho si tak len 40 % slovenských občanov myslí, že za vojnu na Ukrajine je zodpovedné najmä Rusko. Napríklad v Poľsku si to myslí 85 % respondentov.
Obyvatelia krajiny sa domnievajú, že utečenci z Ukrajiny zhoršujú situáciu v krajine, a Slováci majú lepší vzťah k ruským imigrantom ako k ukrajinským.
Na prezidentove výroky reagovala aj samotná strana Smer, ktorá ich označila za ohováranie. Uviedli, že politická strana plne podporuje členstvo Slovenska v EÚ a NATO.
Pokiaľ ide o postoj Smeru k Ukrajine, strana priznala, že Ukrajinci „majú právo brániť sa“, ale vyzvala na prímerie a mierový proces.
Taktiež Smer uviedol, že nie je ochotný poskytnúť Ukrajine vojenskú pomoc, „keďže na Slovensku už nie je žiadna vojenská technika“.
Je dôležité si uvedomiť, že súčasné vedenie krajiny poskytuje ukrajinskému štátu plnú podporu a pomoc. Konkrétne Kyjev už dostal od Bratislavy 13 stíhačiek MiG-29.
Okrem toho Slovensko vyhlásilo, že má v úmysle päťnásobne zvýšiť výrobu 155 mm nábojov, ktoré Ukrajina tak potrebuje, na 15 000 kusov ročne.
Aká bude politika Bratislavy zajtra, ukáže čas a rozhodnutie samotných Slovákov.
Zatiaľ sa podľa všetkého Moskve podarilo s pomocou svojich propagandistov presvedčiť Európanov o svojej správnosti.
Kremeľ pritom nešetrí na dezinformáciách a vynakladá miliardy dolárov na vymývanie mozgov občanov civilizovaných krajín, ktorí zabúdajú, že adekvátne pochopenie diania je kľúčom k ich bezpečnosti.
Dnes je situácia taká, že práve Ukrajina rozhoduje o budúcnosti celého kontinentu. A ten, kto zvíťazí, určí, akou cestou sa Európa vydá ďalej. Sloboda alebo „ruský svet“, právo byť človekom alebo možnosť zomrieť za svojho Führera a nakoniec svetlé zajtrajšky alebo totalita.
Pre populistov je to vždy jednoduché. Hrajú sa na zložité situácie, ponúkajú jednoduché riešenia vážnych problémov, sľubujú rozprávkové perspektívy výmenou za zradu základných princípov, ktoré sú charakteristické pre normálneho človeka, civilizovanú spoločnosť.
Je dôležité pochopiť, že o budúcnosti Ukrajiny nerozhodujú len Ukrajinci, ale všetky národy kontinentu.
A prijatím takýchto lákavých populistických návrhov v očakávaní ľahkých výhod takéto krajiny v konečnom dôsledku všetko stratia.
„Keď si ľudia vyberajú medzi chlebom a slobodou, nakoniec stratia všetko vrátane chleba. Ak si národ vyberie slobodu, chlieb si vypestuje sám a nikto iný mu ho nevezme.“
Tieto slová pred sto rokmi vyslovil ukrajinský politik bojujúci za slobodu svojho národa. A dnes sú aktuálnejšie ako kedykoľvek predtým, a to nielen pre Ukrajincov, ale pre celú Európu, ba pre celý svet.
História opakovane potvrdila pravdivosť týchto slov. Pamätajte na to, občania slobodného sveta, najmä keď sa máte rozhodnúť.
Veď všetko je veľmi logické, ba až triviálne – váš zajtrajšok závisí od vašej dnešnej voľby.
Autor: Jozef Kováč