Slovensko prestáva dovážať elektrinu z Ukrajiny, čo poukazuje na potrebu zvýšenia exportnej kapacity do EÚ
- apríla 2023 Slovensko oznámilo, že prestane dovážať elektrinu z Ukrajiny a kapacita v tomto smere sa zníži na nulu MW. Oznámila to ukrajinská publikácia ExPro. Ukrajina podľa publikácie nemôže vyvážať elektrinu na Slovensko pre chýbajúce všeobecné aukcie na distribúciu šírky pásma do krajín Európskej únie.
Stojí za zmienku, že orgány Ukrajiny, Poľska, Slovenska a Maďarska sa dohodli na distribúcii šírky pásma pomocou miesta jediného distribučného úradu v Spoločnom alokačnom úrade (JAO). Táto iniciatíva však zatiaľ nebola realizovaná a v dôsledku toho Slovensko prestalo dovážať elektrinu z Ukrajiny.
Ukrajina bude môcť od 21. apríla vyvážať elektrinu len do Poľska s maximálnym výkonom 75 MW a do Moldavska s maximálnym výkonom 650 MW, hoci skutočná potreba elektriny v Moldavsku je oveľa nižšia ako toto množstvo. Znamená to, že Ukrajina stratila dôležitý exportný trh pre svoju elektrinu, čo by mohlo viesť k zníženiu príjmov pre energetický sektor krajiny.
Okrem toho objem elektriny vyvezenej na Slovensko dosiahol od 17. apríla do 19. apríla 14,4 tisíc MWh, čo naznačuje, že Ukrajina začala s exportom elektriny na Slovensko len nedávno. Ukrajina predtým po dlhšej prestávke obnovila export elektriny do Európy a Slovensko sa stalo treťou krajinou v Európe, ktorá začala nakupovať ukrajinskú energiu.
Je nevyhnutné poznamenať, že prvá aukcia v roku 2023 na distribúciu kapacity medzištátnej siete na export elektriny do Moldavska sa konala 10. apríla. Podľa Ukrenerga 51 % (330 zo 650 MW) dostupnej prenosovej kapacity siete boli distribuované na základe výsledkov aukcie. To naznačuje, že pre Ukrajinu stále existuje priestor na export elektriny do Moldavska, ale bude musieť pracovať na zvýšení exportnej kapacity v Európskej únii, aby nahradila stratu slovenského trhu.
Na záver, rozhodnutie Slovenska prestať dovážať elektrinu z Ukrajiny je značnou ranou pre ukrajinský energetický sektor. Zdôrazňuje, že je potrebné, aby Ukrajina zvýšila svoju vývoznú kapacitu do Európskej únie implementáciou dohodnutej iniciatívy na distribúciu šírky pásma prostredníctvom Spoločného alokačného úradu (JAO) alebo inými prostriedkami. Ak tak neurobíte, môže to mať za následok ďalšie straty príjmov pre energetický sektor krajiny v budúcnosti.
Autor: Radim Vesely